[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lemn plop in acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 769
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Lemnul de plop e ok pentru acvariu? Am niste bucati cazute de la un plop din apropiere si ma gandesc sa tai o bucata scurta si sa prind niste microsorum de ea.

Exista undeva o lista cu esentele de lemn bune pentru acvariu sau cu cele nerecomandate?

Multumesc
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2098
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nu as recomanda Plop.

Este foarte slab ca densitate (mai mic de 500Kg/M3) si se deformeaza/dilata prea mult in apa.

Nu mai zic ca: probabil, va pluti permanent.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 769
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, ai dreptate. Are si miezul ala moale, care cel mai probabil ar putrezi.

Mersi mult!
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2098
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nu este motiv de multumire.

Pluteste Plop pe Dunare....

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Plopul e un lemn prea usor.

Complet nerecomandate sint rasinoasele - brad, pin ,molid, ...

Toate lemnele care vrei sa le introduci trebuie curatate de coaja (putrezeste destul de repede), fierte in apa cu sare de 2-3 ori (daca se poate - daca sint prea mari merg si oparite). Chiar si daca sint fierte o sa elimine tanin multa vreme - din fericire taninul eliminat e chiar benefic pt. pesti chiar daca vizual nu e dorit de cele mai multe ori, da de multe ori asa numita apa neagra, un efect foarte cautat de crescatorii de pesti sud americani.

Si daca le-ai luat de prin padure sau de prin apa cred ca ar trebui uscate inainte de a le utiliza in acvariu (parerea mea) si curatate mecanic foarte bine inainte de a le trata prin fierbere/oparire. Curatarea mecanica e mai usor sa o faci cu o perie rotativa montata intr-o surubelnita electrica - se gasesc peste tot la ora actuala.

Si sa ai rabdare (ca de obicei la acvarii). Uscarea ar trebui facuta citeva luni - ca sa elimine toate componentele volatile, iar ca sa ramina sub apa va trebuie sa le tii cumva scufundate sub apa luni de zile chiar - legate de pietre de exemplu.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 769
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am luat pana la urma de la magazin, cea mai mica bucata de red moor pe care am gasit-o. Imi trebuie doar sa leg niste microsorum in bazinul de creveti, care acum sta cu radacinile mai mult suspendate.

Am in curte un pui de visin uscat, pe asta cred ca-l fac bucati pentru utilizari viitoare. Ma astept sa inroseasca apa bine, daca e la fel ca ciresul, din care se fac butoaie speciale de colorat palinca.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Incearca sa gasesti radacina de vita de vie. Are forme interesante si se curata destul de usor de coaja. Ca sa legi microsorum sau anubias de ceva poti sa folosesti fir de pescuit sau chiar atat de cusut sau super glue gel. Doar sa nu stringi prea tare firul de pescuit (ca sa aiba loc sa creasca si sa il tai dupa citeva luni. Radacinile se vor prinde de lemn si nu mai are nevoie de fire ca sa ramina pe lemn sau piatra. Ata de cusut va putrezi in timp - daca nu e sintetica.

Poti sa "asamblezi" mai multe cioate ca sa faci o forma mai deosebita sau mai mare. Se foloseste foloseste sirma de inox de 0,8-1mm pt. bucatile mari (se taie sub forma de cuie sau agrafe) - sirma se gaseste pe la magazinele care vind aparate de sudura dupa care se asigura cu superglue. Bucatile mai mici de lemne , inclusiv pietrele, se pot lipi cu super glue. Exista si adezivi speciali, dar costa prea mult. Sa ai grija ca superglue nu lipeste chiar orice material plastic.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 769
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am specializat si in legat (prefer ata de cusut, putrezeste in cateva luni, suficient cat sa se prinda radacinile de lemn sau piatra) si in lipit (dupa ce am albit un lemn prima data). Vita de vie imi place si mie, tocmai ca are forme si culori interesante. Si e plin la noi in tara de cioate. Atat ca lemnul luat din natura trebuie decojit, uscat si apoi fiert mai bine.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com