[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce-i de facut?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Maverik_ro
Unripe member

Joined: 24/11/2021 23:19:05
Messages: 1
IP:
Offline

Seara buna,!
De curand m-am procopsit cu un pestisor beta.
Problemele au inceput din prima zi, neavand (zic eu) un acvariu, pestele venind intr.un bol de aproximativ 1.5 litri.
Asadar, am mers la tara sa readuc la viata o pasiune veche din timpul liceului.. (au trecut mai bine de 20 de ani). Zis si facut merg la tara, urc in pod, bine inteles acvariul crapat intr.un colt. Am oftat,... Dupa o discutie cu Dumnezeu, aducand toti sfintii la intrunire, mi.am spus in minte ca am pompa de recirculare, filtrele, pompa de aer.... Iar am vb cu Dumnezeu.. Dupa 20 de ani, pompa de aer nu mai baga aer(decat bazaia... Probabil in ciuda mea...) pompa de recirculare nu bazaia... Era bata... De rugina bine inteles..
Intr.un final am ajuns la un magazin de specialitate... Cumparat un acvariu de 10 litri, pompa de filtrare cu burete.. Pompa de aer am adus.o la viata, schimband membrana, (ulterior am inteles ca nu este nevoie neaparata de ea, pestelui beta putand respirand si la suprafata)
Problema apare dupa 2...3 zile... Apa se tulbura, si la suprafata apare... un del de scuipat. Am incercat cu ceva pietricele de marmura pusa pe fund, crezand ca ea este sursa tulburari, am scos si pietricele din acvariu. Rezultatul este identic.. La 3..4 zile schimbam apa. O fierbem inainte si adaugam si o solutie, un conditioner recomandat de vanzator care elimina metale grele si face apa de la robinet buna ptr acvariu intr.un cuvant. Unde gresesc?
Acum vreau sa cumpar un filtru de fund, ceva substrat, nisip si pietrisul pe care il am, ceva plante naturale ( nu plastic cum am acum) si inca o pereche, maxim 2 de pesti. Zic eu ca 5 pesti o duc destul de bine in acvariul actual.

Recomandari? Eventual site.uri directe cu produsele?
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,din ce oras esti??
In acest moment esti in timpul procesului de ciclare al acvariului,este normal ca apa sa se tulbure and co.
Continua cu schimburile de apa odata la 2 zile ca sa nu moara in aceasta perioada (max 2 zile) si nu mai fierbe apa,pune doar conditionerul.
Ce filtru ai?? Putem vedea si o poza cu acvariul?
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Lasa filtrul sa mearga. Sa ai grija ca betta este un peste caruia nu ii place curentul de apa puternic. Fa schimburi de apa, va ajuta sa nu se imbolnaveasca. Nu mai fierbe apa, doar pui conditioner si atat.
La suprafata apei s-a format biofilm, il poti aduna cu servetele de bucatarie intinse pe suprafata apei. Mancare putina, sa nu se strice in apa.
[ICQ]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Ai filtru functional in acvariu?

Aerarea apei nu este degeaba, pestele betta poate nu are nevoie, dar filtrarea biologica absolut da.

Un filtru mic cascada sau un buretel cu fir de aer sunt ok, nu produc curenti puternici de apa.

Urmeaza sfatul de mai sus al colegului, pana se cicleaza acvariul 3-4 sapt, ai grija la apa de schimb sa nu fie rece.

Hraneste o data pe zi foarte putin. Asta inseamna cateva granule, una cate una i le arunci la nas, sa vezi ca le mananca. Daca nu mananca imediat nu-i mai dai. Sursa cea mai mare de poluare biologica e hrana neconsumata in descompunere.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com