[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce filtru sa aleg  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
AnDr3yy
Junior member

Joined: 20/04/2021 12:00:30
Messages: 7
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna,

In acest moment am un acvariu de 116 L in care am 11 ciclice africane mititele, sa zicem 5-7 cm. Stiu ca pe viitor va fi nevoie sa cresc acvariu, dar în acest moment am alta problema.

In acest moment am un filtru care nu face fata, înainte am avut un acvariu de 60 L si un filtru jbl de 60-120 L, dar cum am schimbat acvariu si filtrul a ramas la fel, in acest moment se vede diferenta ca nu face fata. De aceea m-am decis sa cumpar un filtru mai mare, extern ca sa fie mult mai simplu de curatat.

Vreau sa cumpar: eheim professionel 4+ 350 care l-am gasit online la pretul de 840-875 Ron. Cred ca ar fi suficient pentru ce am in acest moment.

Acum vine întrebarea. Am gasit tot online, eheim professionel 4+ 600, care pentru ce am in acest moment este putin prea mult, ar fi pentru acvarii de 240-600 L. Faza este ca l-am gasit la 994 Ron, o diferenta de 120 Ron.

In plan ar fi sa schimb acvariu, dar nu acum, poate in 1-2 ani, si cu unul de 250-300 L.

Daca voi cumpara un acvariu de 300 L, filtru cel de 350 va fi din nou prea putin.

Voi ce ati face in locul meu ? Ar fi probleme prea mari daca as lua 600 cu curentii din acvariu ? Eheim au o limitare a filtrului, as putea sa-l dau pe o putere minima.

Multumesc

This message was edited 2 times. Last update was at 22/11/2021 21:15:49

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Eu as alege varianta mai mare.

Problema debitului prea mare intr-un acvariu mai mic poate fi rezolvata de un spary bar cu cat mai multe gauri si cu capatul tevii deschis.
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mereu din mai mare poti face mai mic. Invers nu merge. Cumpara cel mai mare filtru pe care ti-l permiti.

Bafta
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ia acel eheim professionel 4+ 600 linistit, mai ales ca pe vjitor il vei folosi la un acvariu mai mare.
Nu o sa fie debitul prea mare, si trebuie sa aiba si reglaj debit daca e prea mare.....oricum la ci lide ai nevoie de debit mai mare, le place ??

Erau ceva oferte bune pe nevertebrate.ro

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa cum au scris si colegii: cu cat mai mare cu atat mai bine ! Deci acel eheim 4+ 600 este perfect mai ales deca l-ai gasit la un pret bun.

Iar debitul lui il poti regla caci are posibilitatea din constructia lui, deci nu o sa fie probleme cu asta.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa stiam si eu, ca nu exista filtru prea mare. Pana am citit aici recent teoria lui Dan Dumitru despre denitrificare, care mi se pare ca are sens.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Asa stiam si eu, ca nu exista filtru prea mare. Pana am citit aici recent teoria lui Dan Dumitru despre denitrificare, care mi se pare ca are sens.

Teoria acea nu ma lasat sa dorm pana acum linistit
Dar nu are legatura cu marimea filtrului ci cu alegerea medilor filtrante .

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2021 08:04:41

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Babaeti, cat timp se fac schimburi de apa, fertilizare si oxigenare, denitrificarea nu se face niciodata total.
Aceasta apare in lipsa totala sau aproape totala a oxigenului, in spatii inchise.
Cand a aparut Seachem Matrix, cei de la Seachem au fost bombardati cu mesaje de tipul "este bun pentru acvarii plantate? ca sustine denitrificarea"
Cred ca la ora actuala nu-si mai pune nimeni intrebarea asta
Nu uitati un lucru: mediile de filtrare (aici ma refer strict la cele serioase, nu la improvizatii) sustin atat denitrificarea cat si nitrificarea. Asta depinde de conditiile in care sunt tinute - vezi primul rand din mesaj.
O filtrare zdravana = bazin sanatos. Astept injuraturile de la nea Dan

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
AnDr3yy
Junior member

Joined: 20/04/2021 12:00:30
Messages: 7
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc mult de raspunsuri, am comandat eheim professionel 4+ 600 , acum astept sa vina.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

AnDr3yy wrote:Multumesc mult de raspunsuri, am comandat eheim professionel 4+ 600 , acum astept sa vina.


Felicitari pentru alegere.

O observatie scurta - 11 ciclide africane in 100 si ceva de litri s-ar putea sa se lase cu scandal cand se apropie de maturitate sexuala. Posibil sa fii nevoit sa faci upgrade-ul ala mai repede si sa mai iei niste pesti
AnDr3yy
Junior member

Joined: 20/04/2021 12:00:30
Messages: 7
Location: Timisoara
IP:
Offline

Fadds wrote:
AnDr3yy wrote:Multumesc mult de raspunsuri, am comandat eheim professionel 4+ 600 , acum astept sa vina.


Felicitari pentru alegere.

O observatie scurta - 11 ciclide africane in 100 si ceva de litri s-ar putea sa se lase cu scandal cand se apropie de maturitate sexuala. Posibil sa fii nevoit sa faci upgrade-ul ala mai repede si sa mai iei niste pesti


Multumesc de sfat, ma gandeam si eu ca e nevoie.

La ce Litri te gandeai sa fie acvariu si ce pesti sa mai iau si cati ?

Ideea este ca am avut doar 6 ciclide africane, dar am un mascul mai mare care imi ataca toti pestii si stateau non-stop ascunsi. Am mai intrebat si eu pe cineva ce sa fac si mi-a sugerat ca sa iau mai multi pesti, am mai luat 5, total de 11. Momentan este ok, nu se ataca, adica mai vad ca se fugaresc din cand in cand, dar in rest sunt relativ pasnici.

Acestia sunt pestii care ii am in acest moment in acvariu:

labidochromis caeruleus x2 (cred ca un mascul si o femela, cel mare este tot fugarit de altii, iar celalalt mai mic nu prea, desi stau ascunsi amandoi)
Capadichromis borley Red fin x1 (este mascul, din cauza lui am luat alti 5 pesti, ii fugarea pe toti, nu pot sa renunt la ei deoarece este pestele prietenei mele ))
Cynotilapia Afra Hara x1 (nu stiu ce este, vad ca mai fugareste pe cel galben din cand in cand, dar inainte statea ascuns aproape non-stop, nici nu-l vedeam)
melanochromis chipokae yellow x1 (nu stiu ce este, mai fugarea pe altii la inceput, momentan e pasnic)
Aulonocara Cobue x1 (nu stiu ce este, momentan e transparent)
sciaenochromis fryeri Red x1 (mascul, a inceput sa se coloreze)
Aulonocara baenschi benga x1 (nu stiu ce este, momentan e transparent)
Aulonocara eureka x2 (nu stiu ce este, momentan e negru)
melanochromis interruptus x1 (posibil femela pentru ca este portocalie momentan)

This message was edited 1 time. Last update was at 24/11/2021 16:00:28

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com