[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rio 180  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
cristi_pl
Junior member

Joined: 04/10/2021 08:51:30
Messages: 42
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa cam o luna de cand am luat noul acvariu, am zis ca e timpul pentru un jurnal.

Acvariu: juwel rio 180
Filtru jbl e1502
co2 butelie + difuzor inline co2art

PH: 7
temperatura: 26 grade


Vietuitoare:
~20 tetra pristella
~10 corydoras
cativa creveti
si evident melcii comunitari + un pomaceea


Plantele:
plante easy din fostul acvariu si unele luate pt perioada ciclarii.


Acum, cu acvariu nou, cu volum mai mare, trebuie sa ma decid la un stil de "scape", sa nu fie doar o adunatura aleatoare de plante / pesti.

Daca aveti sugestii / idei, sunt binevenite

image
(poza nu e cea mai reusita, trebuie sa iau o scula mai buna decat camera telefonului)

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2021 23:04:25

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

O iedee: Lemnul din stanga il pui mai pe stanga laga geam dar lasi directia lui exact cum este , lemnul din dreapta il ridici ca varful lui sa se combine cu varful celui din stanga . Asa va da o senzatie de v intors spre spatele bazinului. Pentru a inalta lemnul din stanga foloseste rocile care le ai deja langa el. Pe fata poti lasa acel gazon ,ingrijit si tuns va iesi frumos. Plantele stanga dreapta leasi pune pe spatele acvariului plus cateva de alte culori . Sub acel v facut de lemne asi pune niste nisip fin bej . Pe lemne poti pune Buchephalandra cateva si ceva ce sar indinde frumos pe lemn cum ar fi montecarlo,sau mos etc .
E doar o idee pe repezeala.

Alta ar fi sa mai adaugi lemne ,cele actuale sa le intorci cu varfurile in sus si cele cunparate la fel plantat moss pe ele si ai inpresia de o padure salbatica
Cred ca suna stupid dar in minte mea arata bine

Uitete pe net la poze iati un exemplu si mergi pe acea idee
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ha ca e bun inceputul! Mie chiar imi place cum arata.
Mai modifica cum a zis Samy...sau vezi pe net poze aquascaping.....si mergi inainte. Mai poti adauga plante linistit...daca vrei

Sau, lasa l asa si bucura te de el.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2021 14:29:18


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Cei drept, nu este un hard scape definit, dar faptul ca ai inceput sa creezi folosind lemn si piatra, este un inceput bun.
Nu m-as fi dus pe genul asta de piatra si lemn, este costisitor si obliga pe mai tarziu sa folosesti in continuare aceiasi textura, as fi inceput cu piatra de rau de exemplu, adica ceva mai accesibil si la indemana, pana as ajunge la o rutina de formare a scape-uli hard si as continua cu adaugiri de plante de talie mica care se ancoreaza pe lemn si piatra, iar dupa aceea as finaliza cu plante de talie medie si mare acolo unde as considera de cuvinta ca se incadreaza, in raport cu proportiile ,tipul plantelor, tipul cresteri , forma frunzelor, necesitati etc.
Tu trebuie sa inveti mai intai totul despre plantele submerse, semi-submerse si emerse, categoriile,varietatile, tipul si modul de crestere, felul de plantare, necesitatile. Trebuie sa combini plantele de asa natura incat sa nu te trezesti ca valisneria a sufocat anubias-ul, iar cabomba sa topit din cauza hygrophilei .
Nu vreau sa fiu rau, dar acum la tine este un talmes balmes constient, de plante care nu se potrivesc de loc intre ele, dar nu este un lucru rau pentru inceput, pe parcurs poti scoate din ele si replanta altceva, altceva insemnand alta specie de plante care se poate incadra si corela in crestere cu altele pe care le ai deja in bazin.
Concluzia este ca esti pe drumul cel bun, incearca crearea de hard scape pe uscat, un criteriu de baza este folosirea de decoruri ( piatra, lemn ) de texturi asemanatoare, apoi incepi sa plantezi imaginar apoi mai vorbim, pentru ca sunt multe detalii pe care nu le poti intelege acum, dar mai tarziu vor veni de la sine.
De la mine ai un bravo acum !
NU trebuie sa primesti sfaturi sau sugestii despre cum ar trebui sa arate bazinul tau, trebuie sa practici, sa intelegi si sa descopri singur , decoruri, similitudini ,conexiuni, proportii, centre focale, rapoarte, corelari, bazinul tau trebuie sa te reprezinte !
Succes in continuare !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Accept o suspendare (temporara) a scrierii pe forum din motiv ca scriu in afara subiectului.

Raspunsul oferit de: (@dandumitru) a fost cel mai elocvent si bine administrat ca si continut, referitor la intrebare.

Personal, apreciez ca ar fi raspunsul/postarea: anului' curent.



This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2021 22:02:53


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
cristi_pl
Junior member

Joined: 04/10/2021 08:51:30
Messages: 42
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Aveti dreptate, nu stiu mai nimic legat de "aquascaping". E un domeniu nou pt mine.


Din cate am citit tetrele mele (pristella maxillars) s-ar simti cel mai bine intr-un mediu de tip "biotop" care sa simuleze cat mai aproape de realitate habitatul lor natural.
Lumina slaba, plante putine, apa mai murdara. Adica fix opusul a ce au acum.

Dar, plantele se schimba, hardscapele e mai mult o investitie, chair daca nu le folosesc acum pot sa le pun in depozit sa le folosesc peste ani, nu ar trebui sa se degradeze (pietre / lemne).

Acum nu mai schimb nimic in acvariu pana nu am un plan conturat, sa stiu ce vreau sa fac.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cristi_pl wrote:Aveti dreptate /Acum nu mai schimb nimic in acvariu pana nu am un plan conturat, sa stiu ce vreau sa fac.


Acum faci, exact ce trebuie sa faci !
Suntem aici si te sustinem !
Bravo !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

cristi_pl wrote:Aveti dreptate, nu stiu mai nimic legat de "aquascaping". E un domeniu nou pt mine.


Din cate am citit tetrele mele (pristella maxillars) s-ar simti cel mai bine intr-un mediu de tip "biotop" care sa simuleze cat mai aproape de realitate habitatul lor natural.
Lumina slaba, plante putine, apa mai murdara. Adica fix opusul a ce au acum.

Dar, plantele se schimba, hardscapele e mai mult o investitie, chair daca nu le folosesc acum pot sa le pun in depozit sa le folosesc peste ani, nu ar trebui sa se degradeze (pietre / lemne).

Acum nu mai schimb nimic in acvariu pana nu am un plan conturat, sa stiu ce vreau sa fac.


Pai depinde ce vrei, daca vrei biotop e o alta poveste, daca vrei sa ai un scape e alta poveste dar ambele presupune investitie materiala si sufleteasca.
Hardscape poate fi si in cazul biotopului cu Pristella maxillaris depinde de zona de inspiratie care poate fi (Venezuela, Guyana, Suriname, Guiana Franceza sau nordul Brazilie.

Ai aici o poza
http://biotope-aquarium.info/aquariums/floresta-de-igapo-160-l/

inca una
http://biotope-aquarium.info/aquariums/lokoti-kiki-creek-suriname-350-l/

Cart despre un scape cam aceeasi poveste, hardscape-ul nu trebuie neaparat cumparat, gasesti lemne prin padure, pietre la munte iti mai trebuie inspiratie
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Primul biotop e mai interesant, dar si mai greu de realizat.

Cryptic Cherries - West-Africa river
cristi_pl
Junior member

Joined: 04/10/2021 08:51:30
Messages: 42
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Un mic update.

Am adaugat niste lemne in stanga (e o mica pestera formata din lemne, vad ca le place sa se ascunda acolo cand umblu prin acvariu), clelalte le-am mutat in dreapta.

Momentan am ceva probleme cu GSA (cred) pe frunzele de Anubias, sa vad cum scap de ele.

O intrebre in legatura cu Anubias, radacinile cam au inceput fie destul de lungi.
Le las sa creasca in voie sau trebuie sa le mai tai din cand in cand?


image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, chiar le promoveaza cresterea.
Arata bine bazinul, mult mai bine decat in noiembrie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Radacinile tind sa se duca in substrat, se ancoreaza acolo si va creste mai rapid. Le poti si taia, dar eu prefer sa le las, maschez cu alta planta radacinile.
[ICQ]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos arata, jungla. Iar radacinile de anubias arata bine, chiar dau aspect de jungla. Dar e o chestiune de gusturi, daca tie nu iti plac poti sa tai din ele, nu le afecteza cu nimic, se regenereaza.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com