[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru JBL e 1502  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

Am la acvariul de 170 l net, plantat destul de masiv, populat cu 4 molly, 7 neoni, 3 xipho, 4 tiger barb, 2 rinbow, 5 tetras, 5 sanitari, un filtru jbl e1502. Pe out am un difuzor co2 de la CO2Art iar pe in, in acvariu, un burete ca prefiltru, pentru a curata mai rar filtrul extern. Problema este ca, la 1-2 zile, in filtrul exterm se acumuleaza aer, daca il misc face zgomot si ies bule pe spay bar. Este cumva posibil ca co2 - ul din difuzor sa intre in filtru? Sau care ar putea fi cauza? Garniturile etanseaza, alfel presupun ca ar fi scurgeri.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Cat de frecvent cureti acel prefiltru? Se pot infunda foarte repede prefiltrele, in functie de porozitatea buretelui.
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

Filtrul pe care l-am montat pe sorbul filtrului extern este facut din 2 filtre pentru aquazonic(doar buretele) pe care le-am cusut unul de celalalt, tocmai penyru a se colmata mai greu. Le curat saptamanal la schimbul de apa. In filtrul extern am pastrat in primul sertar de sus biretii originali, al 2-lea si al 3-lea am matrix seachem si materialul ceramic original iar in cel de jos burete 5 cm grodimr, 20 PPI. Sper ca in felul asts sa nu trebuiasca curatat mai de de 6 luni(cam atat dureaza un voiaj la mine).
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Cum ti se pare debitul la iesire, a mai scazut in ultima perioada? Raman la parerea ca ceva iti restrictioneaza flow-ul, se formeaza presiune negativa in canistra.

Am avut si eu plantat masiv si buretele grosier de pe in nu ma tinea de la o saptamana la alta.
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

Ar mai fi ceva:sub sertarul de jos am pus un strat de siporax(inspirat de "pond guru". Poate fi asta?
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut

Eu nu inteleg de ce obturati in ul cu bureti. Este suficent sa pui in primul sertar de sus ( prefiltru vata- ex Symec VL) Aapoi in celalte sertare ce vrei tu.
Schimba Symec ul spatamanl sau la 2 sapt functie de incarcatura din acvariu, Si totul va fi ok.
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

Octavian1331 wrote:Salut

Eu nu inteleg de ce obturati in ul cu bureti. Este suficent sa pui in primul sertar de sus ( prefiltru vata- ex Symec VL) Aapoi in celalte sertare ce vrei tu.
Schimba Symec ul spatamanl sau la 2 sapt functie de incarcatura din acvariu, Si totul va fi ok.
Pentru ca sunt marinar, sotia nu se pricepe deci vreau sa nu desfaca filtrul 6 luni, cat stau in voiaj.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Si da, pt ca e mai usor sa clatesti un burete colmatat din exteriorul filtrului decat o pasla usor colmatabila din interiorul filtrului, care dupa cum le stim, au garnituri firave, cu capace si manere de plastic, bla blauri care daca se tot deschid la fiecare scadere de debit de la colmatare, risca sa se duca de tot lunga viata a unui filtru

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Pe de alta parte eu nu folosesc burete pe sorb si am debit maxim, desi nu am curatat canistrele de cand am inceput cu africanii (momentan 70 de bucati mari si mici), s-au facut 9 luni deja.

Solutia mea e sa mai cumperi un filtru extern cu volum de filtrare similar, imparte mediile ceramice intre cele 2 canistre, si restul de spatiu il umpli cu burete grosier - 20ppi. Apa sa treaca prin burete mai intai, apoi ceramice, in ordinea asta. Fara perlon, pasle sau burete cu porozitate fina.

Cu o buna agitate la suprafata apei, chiar si fara acei bureti pe in, fac pariu ca nu se vor colmata in 6 luni.
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

Fadds wrote:Pe de alta parte eu nu folosesc burete pe sorb si am debit maxim, desi nu am curatat canistrele de cand am inceput cu africanii (momentan 70 de bucati mari si mici), s-au facut 9 luni deja.

Solutia mea e sa mai cumperi un filtru extern cu volum de filtrare similar, imparte mediile ceramice intre cele 2 canistre, si restul de spatiu il umpli cu burete grosier - 20ppi. Apa sa treaca prin burete mai intai, apoi ceramice, in ordinea asta. Fara perlon, pasle sau burete cu porozitate fina.

Cu o buna agitate la suprafata apei, chiar si fara acei bureti pe in, fac pariu ca nu se vor colmata in 6 luni.
Pai filtrul asta are, teoretic, un debit de 1500l/h.Inca unul la fel la un acvariu de 900/450/600(scazand substratul am cca. 170 l apa) cred cae exagerat de mult.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Ai dreptate... Am uitat ca ai doar 170l.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Daca trage aer, mai strange furtunele. Probabil unul din ele sta in tensiune sau nu e strans bine.
[ICQ]
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

narcis wrote:Daca trage aer, mai strange furtunele. Probabil unul din ele sta in tensiune sau nu e strans bine.
O. K., am sa incerc desi cred ca ar fi trebuit sa curga pe unde trage aer.
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

Am strans furtunele, aparent o. k., 2-3 zile, iar prinde aer. Acum am pus vaselina siliconata pe langa butonul de amorsare, l-am apasat de cateva ori, am pus din nou, am pus si pe langa cupla de in, sa vedem...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com