[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De ce mor oto?  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut. De ani de zile tot cumpar oto. Am avut in minim 3 acvarii. Niciodata nu am reusit sa ii tin mai mult de max. 1 an
Daca luam 3-4 in 2-3 saptamani ramanea 1 care o ducea bine, aparent, cateva luni apoi murea.
Am avut in acvarii plantate cu si fara CO2, in acvarii de creveti la fel.
Ultimul mi-a disparut azi dintr-un acvariu de creveti, au fost 3 acum 4 luni. Asta a ramas singur de vro 2 luni.

Cauza poate fi de la lipsa hranei? Adica nu au suficiente alge?
Cat traiesc de obicei? Poate ii cumpar eu deja batrani si senili Din cate imi aduc aminte sunt greu de inmultit si se aduc direct din salbaticie, corect?

Conditiile de trai sunt bune, fara teste, daca rcsii se inmultesc si naparlesc in draci.

Temperatura apei 25 grade

Schimb apa saptamanal, un filtru intern si un hangon.

Ce experiente aveti cu ei?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2021 14:25:41


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Nu ma pricep bine am si eu 6 bucati in acavriu mare totul bine pana acum, in cel mic am avut 3 sa dus cate unu in decurs de 6 luni.
Ce am inteles eu: Mor daca nu au destula hrana si mor si din cauza ca se ia de la 5 bucati in sus nu se tin doar 2 3 bucati . Cel putin asa mi sa spus la magazin cand iam luat. Adevaru este ca sa si confirmat acvariu mic 50 l nu era mereu stabil se decicla mereu , plus erau doar 3 bucati si am observat ca se simnt singuri daca sunt putini.
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Unul singur stiu si eu care supravietuieste de peste un an la un petshop intr-un bazin(~200 de litrii) destul de bine plantat fara CO2 si cu filtru de fund. In rest sunt renumiti ca se duc repede-na pesti salbatici, din cate stiu eu nu au reusit inca sa-i reproduca in captivitate
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si eu stiu la fel, sunt adusi din salbaticie, trebuie tinuti minim 6....trebuie sa aiba mancare multa (adica alge) ca in rest sunt are pretentiosi la mancare.....si sunt si sensibili!

Si eu acum in acvariul de 450L mai am 1 buc, din vreo 10 cumparati de 1 2 ani....nu stiu cum dzo a mai ramas acest 1 in acvariu cu ditamai scalarii si geophagusii

Uite l pe supravietuitor

image

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

Melci ai in acvariu ?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am si melci cat cuprinde comunitari si de substrat.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alinutz80 wrote:
Uite l pe supravietuitor

image


Imi sunt tare simpatici si foarte harnici, poate ma clarific de ce nu rezista.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru cei curiosi un mic link al unui tip din UK care face filmulete cu reproducerea diferitelor specii de pesti.

Partea intai a celui mai nou proiect al lui "Cum sa inmultesti Otto!" - https://www.youtube.com/watch?v=yiczxmC75fA
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am avut de cand m-am apucat de acvaristica si primii au murit repede.
Dupa ce am inceput sa inteleg cat de cat ce se intampla in acvariu nu am mai avut probleme cu ei, acum am trei bucati, toti au peste un an.
Nu ma incanta prea tare ca ii vad rar, de obicei cand fac schimbul de apa, sunt tare salbatici.
Acvariul e bine plantat si stau ascunsi tot timpul cat e lumina.
Sunt si alge in acvariu, destul de multe din pacate.
Am chiar o problema cu apa in sensul ca are in medie un TDS de aproximativ 350 catre 400, asa vine de la retea.
Am filtru extern la acvariu si schimb apa la doua saptamani.
Cel din poza de mai jos e cel mai batran dintre ei, are cam 2 ani.

image


This message was edited 3 times. Last update was at 23/10/2021 13:05:58

Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana acum o posibila cauza ar fi lipsa hranei! Nu prea am alge, sau nu am "meniul" acceptat de ei.
In acvariul bine plantat si care avea si alge zic eu suficiente aveam un ph mic 6.2-6.5 dar si un mascul de ancistrus cam violent, nu m-am lamurit care a fost problema. Intre timp am scapat de ancistrus si am sa aduc 2-3 oto poate se adapteaza acum.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Maab wrote:Pana acum o posibila cauza ar fi lipsa hranei! Nu prea am alge, sau nu am "meniul" acceptat de ei.
In acvariul bine plantat si care avea si alge zic eu suficiente aveam un ph mic 6.2-6.5 dar si un mascul de ancistrus cam violent, nu m-am lamurit care a fost problema. Intre timp am scapat de ancistrus si am sa aduc 2-3 oto poate se adapteaza acum.

Incearca 6 otto ,eu zic ca si asta e o posibilitate. Daca sunt putini mor, cel putin la mine asa a fost. Unde am 6 bucati nu am problema de 8 luni traiesc toti,unde am.avut doar 2 bucati sau dus pe rand in decurs de 3 luni.
[Email]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa incerc si varianta asta, nu imediat ca aglomerez cred prea mult cei 30 l dar e de luat in calcul.

Voi le dati ceva suplimentar sa manance?

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Maab wrote:O sa incerc si varianta asta, nu imediat ca aglomerez cred prea mult cei 30 l dar e de luat in calcul.

Voi le dati ceva suplimentar sa manance?


Eu unul unde am cei 6 nu am dat nimic in 8 luni suplimentar. Atat timp cat ii vad mereu ca is activi prin acvariu si manca nu ma gandesc sa dau nimic.
[Email]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com