[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vietati ciudate in acvariu...  XML
Forum Index » General info
Author Message
VladC
Junior member

Joined: 16/08/2021 23:27:36
Messages: 11
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Buna

Mi-au aparut niste vietati ciudate in ambele acvarii... Am un acvariu de 12L in care tin un Betta si unul de 54L pe care l-am achiztionat pentru Betta dar in care am pus niste creveti pana se cicleaza, sa ajute cu algele (are deja 2 luni acvariul dar nu am mai mutat pestele, mi-e putin frica sa nu-mi manance crevetii). In fine... au aparut niste vietati ciudate pe sticla, care arata ca niste melci maro, dar nu sunt melci maro deoarece am mai avut melci maro in acvariul mic si se vedea clar ca e melc. In acvariul mic sunt cateva zeci de astfel de creaturi (Am atasat si o imagine). Oare ce sunt? Dauneaza pestelui sau crevetilor? In acvariul mic am si un Helena iar in cel mare am pus pentru alge un Neritina.

Din cate am inteles acesti melci nu se prea reproduc... Plante noi nu am introdus in acvariu, toate au fost introduse acum 2, respectiv 3 luni. E ceva grav? Pot scapa de vietatile respective in cazul in care sunt daunatoare?

EDIT: Am gasit pana la urma, am uitat sa mentionez ca am niste puncte albe pe lemn si pietre. Am cautat pe internet si aparent sunt oua de la neritina... nu ma asteptam sa fie atat de multe... sunt o groaza Acum vreo 2 saptamani am pus niste apa din acvariul mare in cel mic (big mistake), dar numai un picut de tot si cred ca am contaminat apa dincolo oua de neritrina... Yeey... invazie de neritina
[Thumb - acvariu mare.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 18/10/2021 16:48:14

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Nu te bucura, nu e ou de neritina.
E pui de melc comunitar, un bun indicator al situatiei din acvariul tau

Mama prostilor e mereu gravida!
VladC
Junior member

Joined: 16/08/2021 23:27:36
Messages: 11
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

opincarul wrote:Nu te bucura, nu e ou de neritina.
E pui de melc comunitar, un bun indicator al situatiei din acvariul tau


Offfffffffff... Ma gandesc ca un melc Helena nu e suficient sa-i extermine, nu? Ce solutie as mai avea pentru eliminarea lor din acvariu?
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

VladC wrote:
opincarul wrote:Nu te bucura, nu e ou de neritina.
E pui de melc comunitar, un bun indicator al situatiei din acvariul tau


Offfffffffff... Ma gandesc ca un melc Helena nu e suficient sa-i extermine, nu? Ce solutie as mai avea pentru eliminarea lor din acvariu?


Melci asasini sunt printre cele mai bune soluti

This message was edited 1 time. Last update was at 18/10/2021 20:06:46

[Email]
VladC
Junior member

Joined: 16/08/2021 23:27:36
Messages: 11
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Samy wrote:
VladC wrote:
opincarul wrote:Nu te bucura, nu e ou de neritina.
E pui de melc comunitar, un bun indicator al situatiei din acvariul tau


Offfffffffff... Ma gandesc ca un melc Helena nu e suficient sa-i extermine, nu? Ce solutie as mai avea pentru eliminarea lor din acvariu?


Melci asasini sunt printre cele mai bune soluti


Perfect, atunci voi mai achizitiona cateva bucati de Helena, sa-i faca praf pe toti Thanks
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sunt pui de melc comunitari..neritinele depun oua albe peste tot, dar nu ies puii...nu stiu pe nimeni sa fi inmultit neritine in acvariu (sunt extrem de greu de inmultit).

Ca sa scapti de melcii comunitari cand vor fi foarte multi, ai nevoie de melci asasini sau ii prinzi cu mana si ii arunci, sau capcane de melci..... dar sa stii ca nu dauneaza, decat vizual.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Dupa cum spuneam, e un bun indicator al starii generale a acvariului: daca hranesti prea mult, se inmultesc ca la balamuc.
Ii poti tine in frau cu hrana, melci asasini (dar dureaza mult timp), capcane pentru melci (desi nu garanteaza cineva ca ii prinzi pe toti), sau ii strivesti pe unde ii vezi. Crevetii vor aprecia proteina de melc
Cum a scris si Alin, neritinele depun oua peste tot, sunt albe, opace si foarte greu de indepartat. Larvele au nevoie de apa salmastra pentru a ajunge la maturitate

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2021 17:27:46


Mama prostilor e mereu gravida!
VladC
Junior member

Joined: 16/08/2021 23:27:36
Messages: 11
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc mult tuturor pentru informatii, oua albe am pe lemn si pe pietre de la Neritina, nu stiu cum au ajuns melcii comunitari in acvariu, in special in cel mare unde nu hranesc aproape deloc, doar o data la cateva zile dau crevetilor cate o pastila de mancare. Am scos azi cu mana cativa, sper sa scap de ei Ramane sa mai achizitionez cateva Helena, care oricum mi se par draguti.

Doua dintre femelele creveti (japonica) au oua sub burtica, stiu ca nu se inmultesc in apa dulce, ele vor da drumul acelor oua in apa? sau le vor tine la nesfarsit acolo?

This message was edited 2 times. Last update was at 19/10/2021 21:28:31

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Femelele crevetele dragutele de ele
[WWW]
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu lua prea multi melci asasini caci vor incepe si aia sa se imulteasca in draci daca gasesc conditii prielnice.

In legatura cu crevetele Amano cu icre, la un moment dat va elibera icrele in momentul care ajung la maturitate si atat. Apoi peste putin timp o vei vedea iar cu icre si tot asa.....
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici eu nu as baga asasini, mi se par cam odiosi. Ia dimineata devreme un card, aduna cat poti si zdrobeste-i de sticla acvariului. O sa cada in apa si ii mananca pestii. Asa raman suficienti in acvariu cat sa faca curatenie si ii tii si sub control. E tot un fascism, dar mai bland decat melcii asasini, care sunt SS in toata regula.
VladC
Junior member

Joined: 16/08/2021 23:27:36
Messages: 11
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am pus doar 1 melc asasin (pentru ca il cumparasem deja). Sper sa nu se inmulteasca In rest va urmez sfaturile si voi strivi ouale cu un card.
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com