[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bol de 7 litri, cu filtru cascada...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Revine ciro... Va salut cu drag pe toti. Din pacate, nu imi fac (inca) acvariu. Postarea este despre bolul unui coleg de munca, facut la rugamintile pustiului de 6 ani. Pe scurt, e un Bol Tetra, luat de la Hornbach, o oplanta artificiala verde (stiu, cah!) fara pietris, cu 4 (patru!) pesti, par xifo, din poze. Cica asa i s.a recomandat, sa puna 4 pesti in 6 litri net de apa... Pana mea, asa o fi zis vanzatoarea ca e ok. A tratat apa cu Biotopol presupun, a lasat la ciclat vreo 4 zile, apoi a pus pestii. Presupun ca i-a cumparat ulterior, nu ca i-a tinut in punga 4 zile. In fine, un peste a murit, l-a gasit mort pe fund... I s-a spus sa schimbe apa cam 30-40% la 2 zile.
Acu io ce sfaturi sa ii dau, ca "mare scula de profesionist" ce ma stia lumea de acu 10 ani? Sa incerce cu un Betta? Caldura ar fi aia din camera copilului, adica 24-26 de grade (ca nu ai cum sa pui incalzitor in bol, presupun). Lampa si filtrul/cascada de la Tetra sunt venite cu bolul la pachet. Sa puna niste Pistia sau Lintita deasupra? Sa il complic cu niste pietris cu granulatie mica si sa incerce 2-3 plantute? 2-3 melci sunt ok de pus? Schimbatul apei cum i s-a spus, adica 2 litri la 2 zile e ok? Sau zilnic? Omul este total pe langa subiecctul acvaristica, dar vrea sa faca placerea copilului, fara sa moara tot ce incearca sa creasca.
Ce sfaturi imi puteti da, mon amis? Atasez 2 poze cu bolul cu pricina, sper sa le incarc bine.

P.S. Sunt asa prins cu pandemia, lucrul de acasa, cainele, copilul, o casa la tara in constructie, proiecte la munca, incat sa fac un acvariu "ca pe vremuri" este un vis frumos, dar irealizabil. Dar promit solemn ca ma voi reapuca, atunci cand viata o sa imi ofere niste ragaz.

[Thumb - bol pesti sefu.jpg]

[Thumb - bol pesti sefu1.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 05/10/2021 09:53:39


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, jale! Daca nu poate sa il dea inapoi macar sa puna 2-3 cm de nisip cu cateva plante easy. Melci poate pune dar mai mult ca sigur vor iesi din acvariu, poate 2-3 de substrat care in 2-3 sapt vor fi zeci. Apa neaparat schimbata 2 litri la 2-3 zile. Pestii posibil sa nu reziste si va fi panica pentru cel mic...asa e cand intai faci si apoi gandesti. Daca e din Buc sa ia legatura cu mine ii dau cateva plante. Daca are 24/26 grade in casa este ok.Lumina sa nu o tina mai mult de 2-3 ore pe zi macar 1-2 saptamani. Sa nu curete filtru la robinet. Sa intre aici pe forum si sa citeasca si singurel cateva posturi, are de unde alege daca chiar vrea sa tina vasul ala in care chinuie vietuitoarele! smilie

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Sal'tare Maabule! Si multumesc de raspuns. Long time no speak. Da, acu si tu, nu da cu bata in om. A facut greseala pe care o fac multi, de a satisface placerea copilului prin impuls de moment. Vina mare, parerea mea ca este a angajatilor (mai ales de la Hornbach) care nu prea se pricep sau nu isi dau silinta sau au target de vanzare. Sa sfatuiesti pe cineva sa dea 300 de ron pe un bol de 7 litri, plus sa ii mai dai si 4 pesti sa ii inghesuie acolo, nu e ok... Am vazut la 400 de ron donatii aici de remodelai o garsoniera...
Am trimis sfaturile tale, care cam coincideau si cu ale mele, cum ca ar trebui incercat schimbarea bolului pe un acvariu, macar decent, de minim 15-20 de litri. Cu ceva pietris pe fund, 2-3 cm, cateva plante, un filtru intern cu spray bar. Apoi un incalzitor si cativa neoni, sau cativa endleri, poate o pereche de gourami pitici, poate chiar 3-4 xifonei sau guppani, 1 cory sau 2 etc. Facuta ciclarea o saptamana, apoi bagati pestii si invatat, pas cu pas, ce urmeaza. Primul pas fiind sa nu moara pestii. Pffff, iar mi s-a facut pofta sa o iau de la capat cu o holandeza. Rahat, asa zic mereu... Zi faina!

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu vizitez des ca orice acvarist,petshopurile si la sectiunile de acvaristica,mereu vad oameni ce isi cumpara boluri si plastice, iar pe multi vanzatori ii cunosc si au experienta ca acvaristi dar nu pot sa le zica clientilor:"ba,nu lua aia, nu lua aia,uite mai bine nu stiu ce....etc",asa ca deseori intervin eu ca un nesimtit si ma bag in seama cu clientii,spunandu le ca nu e bine ce fac,ce cumpara. Deseori raspunsurile lor sunt semi agresive,mai ales din partea sotiilor,ultima de acum cateva zile spunandu.mi ca ea crede ca e suficient pt un pestisor,chiar daca acel peste era un caras. Si deseori spun ca ce daca mor,ca iau alti pesti si tot asa,fara sa se gandeasca ca acei copii se ataseaza de pestisorii respectivi si ca nu e bine nici pt copii,cat mai ales pt pesti si comertul acvaristicii adevarate. Impulsurile astea de moment sunt totusi din cand in cand constructive,de exemplu pe mine m.au facut adult fiind, sa imi rascumpar greselile din copilarie fata de pestii chinuiti, incercand sa le ofer acestora de acum un trai cat mai bun. Poate nu ma atragea atat de mult acvaristica daca nu aveam copil fiind 30 de pesti in 15l.

Sa bage melci oricati de oricare,sa sifoneze atat substratul cat si apa , nu cred ca vor iesi din bol/acvariu si chiar daca se intampla,nu o vor face toti. Sa elimine plantele de plastic,pot ajunge focar de infectie a apei, tot ce e prin apa se lipeste de acele plastice. Un acvariu ar fi ideal de orice dimensiune,fata de bolurile ce dezorienteaza in draci pe saracii pestisori.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Doneaza pestii. Cauta pietre sau lemne si fa un hardscape mini sa stea matzu-n coada. Adauga plante rezistente si cu crestere lenta. Cicleaza-l doua luni apoi adauga un betta.
Din ce e acum, il poti transforma intr-o bijuterie.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com