[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Eheim Prof 4 +350 robinet rupt !  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am o situatie destul de nasoala si nu stiu cum sa o rezolv. Pe scurt , la un Eheim Profesional 4 + 350 , s-a rupt levierul de comanda a vitezei de curgere a apei . Cred ca se gaseste robinet de schimb , problema este ca , ca sa scot robinetul levierul trebuia sa fie pe pozitia off si la mine nu este , cum naiba sa scot robinetul de pe pozitie ? orice idee este bine venita .
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ai incercat cu o surubelnita ceva sa misti mecanismul in pozitia off?

Ca fapt divers, dupa ce am rupt si eu vreo 2-3 (fie maneta, fie dintii de la rotile dintate din interior) am invatat ca trebuie sa pun maneta in pozitia off si abia apoi sa scot filtrul din priza.

Daca nu reusesti cu frumosul, vezi in poza sageata. In timp ce apesi pe butonul de "eject" incearca sa labartezi spatiul ala dintre hose adapter si corpul filtrului cu o surubelnita mai lata, sau o unealta plata si subtire si cu a treia mana trage de piesa in sus.
Eu am reusit sa fac treaba asta fara sa stric si altceva, dar ai totusi mare atentie.
[Thumb - Screenshot_1.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2021 20:48:27


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

merci mult de sfaturi , flow - ul e f lent , dar exista , ceea ce e bine. Robinetul nou este comandat. Cand il am in mana ma apuc sa desfac.

P.S. care crezi ca este cauza distrugerii robinetului ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asta e boala lor, din pacate. Presiune prea mare pentru o maneta fragila si niste roti dintate din plastic.
Cat timp exista vasilina siliconica pe mecanism, merge bine. Cu timpul, vasilina aia se cam duce si apar problemele.

Plus, cand vrei sa faci mentenanta filtrului, intai pune-l pe low din maneta si abia apoi il scoti din priza. Nu stiu care e legatura, dar asa am reusit sa pastrez filtrul intact.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

asa fac tot timpul , prima data low , apoi il scot. Pe robinet mi-au cerut 70 de lei. Filtrul il am de 4 ani . Nu e o tragedie , mai mare deranj va fi cu scosul de acolo de pe pozitie .
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

la 4 luni de la intamplare vin si cu : " cum a fost " . A fost horor . Nu a mers deloc cum ai spus tu .
Pana la urma a trebuit sa iau o bohrmaschine si sa distrug cu multa atentie tot robinetul in interior ( sa il subminez ) , dupa asta am strans corpul lui exterior cu putere si s-a colabat cu totul. Dupa care fireste ca a iesit - nu il mai tinea nimic pe pozitie. Orice caz , nasolie mare .
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiF wrote:la 4 luni de la intamplare vin si cu : " cum a fost " . A fost horor . Nu a mers deloc cum ai spus tu .
Pana la urma a trebuit sa iau o bohrmaschine si sa distrug cu multa atentie tot robinetul in interior ( sa il subminez ) , dupa asta am strans corpul lui exterior cu putere si s-a colabat cu totul. Dupa care fireste ca a iesit - nu il mai tinea nimic pe pozitie. Orice caz , nasolie mare .

Il gasesti la nevertebrate.ro


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Asta e boala lor, din pacate. Presiune prea mare pentru o maneta fragila si niste roti dintate din plastic.
Cat timp exista vasilina siliconica pe mecanism, merge bine. Cu timpul, vasilina aia se cam duce si apar problemele.

Plus, cand vrei sa faci mentenanta filtrului, intai pune-l pe low din maneta si abia apoi il scoti din priza. Nu stiu care e legatura, dar asa am reusit sa pastrez filtrul intact.


Daca nu ai posibilitata sa ungi cu vaselina siliconica, recomand Spray intretinere filtre externe Eheim: https://www.nevertebrate.ro/spray-intretinere-filtre-externe-eheim-7336 pentru zonele mai "stramte".

Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com