[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mor pesti zilnic  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
vlaadvlad
Junior member

Joined: 29/11/2020 10:44:01
Messages: 19
Location: Sibu
IP:
Offline

Salutare! Detin un acvariu de 120 litri de aproximativ un an. Ca si pesti am 10/15 guppy, 10 neoni si 4 sanitari. Pestii sunt de cand am inceput cu acvariul, 70% dintre guppy sunt pui care s-au nascut si au crescut in acvariu.
Filtrul acvariului este un JBL e702, lumina este led, incalzitor Eheim.
Ma confrunt cu urmatoarea problema de aproximativ 3/4 saptamani: mor din pesti aproximativ zilnic. Se lasa pe fundul acvariului, iar pana a doua zi mor.
Temperatura apei este de 25/26 grade, hranirea se face dimineata si seara, schimb de apa am facut in urma cu o saptamana aproximativ 40l din apa.
Am facut saptamanal teste la apa, toate valorile sunt in parametrii, dar pestii continua sa moara.
Ce am mai observat ciudat, depunerea si formarea algelor pe frunzele plantelor, pe decoruri/lemne si pe peretii acvariului.

Va multumesc!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Niste poze???
Ce filtru ai si ce contine??
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

cei care mor, au burta ca si supta/trasa? cred ca ai luat ceva boala cu achizitia ultimilor pesti din petshop

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
vlaadvlad
Junior member

Joined: 29/11/2020 10:44:01
Messages: 19
Location: Sibu
IP:
Offline

Filtru e doar cu medii filtrante bio, mai precis sera siporax. Pestii morti nu au nici un semn pe ei, nu au burta deformata, nimic. Efectiv stau pe substras/ ii vezi ca nu mai pot sa inoate si a doua zi deja sunt morti sau ciuguliti de ceilalti pesti. O sa revin cu poze imediat.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Condoleante.

Hai sa vedem si ceva poze la bazin.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2021 20:19:44


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com