[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tratamentul cu Metronidazol: intrebare  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Mikai
Junior member

Joined: 25/09/2004 18:36:38
Messages: 64
Location: Bucuresti-Rahova
IP:
Offline

Acest tratament, efectuat direct in acvariu, cum ii afecteaza (sau nu ?) pe alti locatari mai "nevertebrati" ? De exmplu melcii sau crevetii ?
[Email]
Mikai
Junior member

Joined: 25/09/2004 18:36:38
Messages: 64
Location: Bucuresti-Rahova
IP:
Offline

Va multumesc pentru cele 40 de view-uri
Rog pe cineva sa inchida topicul asta.
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Mikai, relativ putina lume are creveti. Si mai putini (sau nimeni) nu a fost nevoit sa ii incerce cu metronidazol. In carti (am una destul de garnisita la capitolul boli si metronidazol), nu scrie nimic de asta. Deci nu prea aveai cum sa primesti raspuns. Tratamentele in general se fac preferabil in acvarii sterile, cu pestele bolnavior izolat acolo. Daca nu se poate, singura solutie e sa incerci un test (cam cinic) "tratand" un crevetel scos intr-o cutiuta de plastic, etc, cu concentratia de metronidazol pe care teoretic ar urma sa o produci in acvariul comun, dac bagi acolo medicatia. Decat sa ii pierzi pe toti... Totusi solutia de preferat ar fi terapia in bazin - spital dedicat. Nu cred ca ar costa mult un acvaras de 50 litri cu "vibrator" fata de piererea crevetilor, pestilor, deciclarea eventuala a acvariului (desi metronidazolul merge mai mult pe anaerobi, iar bacteriile din ciclul azotului sunt aerobe....).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Mikai
Junior member

Joined: 25/09/2004 18:36:38
Messages: 64
Location: Bucuresti-Rahova
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns, Intros !

Istoria este mai veche: http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=4694

Pe scurt : cam de 3 luni de zile o boala (hexamita) imi decimeaza populatia de black molly. Din 4 adulti si 7 pui la vremea respectiva, nu mai am decat o femela care nu pare afectata deloc. Dar, de atunci a mai nascut de 3 ori si toti puii au murit la 1 saptamana, cu simptomele de hexamita.
Deci, cu toate ca populatia ramasa (1 black molly, 2 crosocheilus siamensis, 10 creveti si vreo 7-8 melci) pare a fi imuna (n-au prezentat niciodata simptome) mi-e teama ca parazitul persista totusi in acvariu.

Tratamentul cu metronidazol, as dori sa-l fac in acvariu, pentru a scapa de populatia de paraziti ramasa si nu pentru ca mai am pesti cu probleme. De aici si intrebarea mea.
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Pai atunci scoate de acolo crevetii, ca nu sunt purtatori de parazit, si baga tratamentul. Am confirmarea din literatura ca intr-adevar Metronidazolul nu afecteaza filtrul biologic al acvariului, avand ca tinta doar bacteriile anaerobe si unele protozoare. Autorul citat (un britanic cu PhD in fish health science ... ) opineaza totusi pentru evitarea terapiei profilactice la exemplarele sanatoase, insistand pe amplificarea rezistentei imune a acestora prin dieta si conditii de buna calitate in acvariu.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com