[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alge care nu vor sa se duca!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Acvariul meu e plin de alge verzi pe pereti. Plantele mari din poze le-am scos caci am crezut ca de la ele or fi. Insa parca e si mai rau acum. L-am curatat cu un buretel, am aspirat nisipul, am luat si o solutie impotriva algelor, singura caci consultantii de la magazin erau ocupati cu altele.
Oricum, as vrea sa dau acvariul. Mi-e peste puterile mele de intelegere si habar nu am cum sa ma ocup.
Sper sa imi raspunda cineva
[Thumb - IMG_20210520_061902.jpg]


Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

In poze nu se vede bine ce e in realitate
[Thumb - IMG_20210520_061852.jpg]


Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Buna. Este clar ca ai un dezechilibru, cel mai probabil prea multa lumina si prea putine plante care sa curete nutrientii proveniti de la pesti. Ai gresit scotand plantele din acvariu, ele reduceau nutrientii si implicit algele. Bate cumva lumina de afara in acvariu? Daca nu, redu programul de iluminat la 6 ore maxim, in 2 reprize. Algele de pe geam pot fi usor curatate cu un card.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

raul.tatulescu wrote:Buna. Este clar ca ai un dezechilibru, cel mai probabil prea multa lumina si prea putine plante care sa curete nutrientii proveniti de la pesti. Ai gresit scotand plantele din acvariu, ele reduceau nutrientii si implicit algele. Bate cumva lumina de afara in acvariu? Daca nu, redu programul de iluminat la 6 ore maxim, in 2 reprize. Algele de pe geam pot fi usor curatate cu un card.


Am scos plantele cu frunzele mai lungi caci erau pline de alge. Si ma temeam ca de la ele s-au facut. Atingeau si geamul acvariului si era o concentrare de alge in zona respectiva. Sper ca ai inteles ceva din ce-am vrut sa zic.
Lumina nu prea am cum sa o reglez. Plec la 8 dimineata si in cel mai bun caz ar putea fi inchisa pe la 4. Deci 8 ore continuu, insa alternez zilele. E departe de fereastra, nu cred ca ajunge soarele asa rau.
Multumesc mult pentru raspuns!

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Curata bine geamurile cu o cartela/card ceva de genul. Pt lumina cumpara un programator, gasesti in orice magazin de bricolaj, este cca 15-25 lei si ai scapat de grija. Baga cateva fire de cabomba sau ceva plate easy macar pana se stabilizeaza. Nu le da mancare multa la vietati.Incearca sa pui out-ul de la filtru in asa fel in cat sa creeze un circuit in acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/08/2021 14:38:44


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

si schimburi de apa ^^ ( la 3/4 zile )

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com