[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbare filtru intren in extern  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
melku1
Unripe member

Joined: 22/08/2021 07:54:25
Messages: 2
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Am un acvariu de 180l ciclat, plantat si cu pesti era aproape 9 - 10 luni de cand pestisori traiesc fericiti , m-am hotarat sa trec de la filtru intern la unul extern.
Ma gandeam la JBL CristalProfi e902 greenline - filtru extern(90 - 300l), intrebare cant timp trebule sa merg cu cele 2 filtre in paralel pana pot sa-l indepartez pe cel intern?

Multumesc pentru ajutor
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In jur de 2 sapt
[WWW]
melku1
Unripe member

Joined: 22/08/2021 07:54:25
Messages: 2
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc!
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

JBL este foarte ok daca-l setezi cum trebuie. Cred totusi ca ar fi bine sa te orientezi spre 1502. Orice marca ai cumpara, achizitioneaza filtrul care este destinat volumului minim de la care este recomandat.
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

De acord cu colegul de mai sus. JBL este un filtru bun, insa e902 e cam mic pentru 180l dupa mine. La aceiasi bani eu as opta pentru un Sunsun sau alta chinezarie de capacitate mult mai mare. Cu cat mai mare cu atat mai bine.
In privinta perioadei in care sa mergi cu filtrele in paralel poate fi de ajuns o saptamana sau poate fi prea putin o luna...depinde de incarcatura biologica a acvariului si de materialele filtrante. Cel mai bine daca nu te deranjeaza ar fi sa le tii cat mai mult pe ambele (chiar permanent).

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com