[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme lampa Juwel  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,
Am o lampa Juwel cu neoane T8 de 18W in care a intrat apa prin evaporare din acvariu. Am lasat jos acele "flapsuri" din lateralele lampii si, in cateva luni, prin evaporare, s-au acumulat aprox. 15ml in interiorul lampii. Nu imi dau seama cum pentru ca este sigilata la capete. Mai am un acvariu Juwel de aproximativ 14 ani si nu am avut nicio problema cu el.
Dupa ce am dat-o jos si am miscat-o dintr-o parte in alta se putea auzi ca are apa in ea. Am lasat-o doua saptamani la soare ca sa se evapore apa din ea insa acum nu mai functioneaza.
S-a confruntat cineva cu o problema asemanatoare? As putea sa incerc sa o repar in vreun fel?
Multumesc!
[MSN]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Foarte ciudat.. balastul e sigilat intr-o cutie etansa, nu are cum sa intre apa la el. In ce spui ca a intrat apa, in tuburile de neon sau..?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Foarte ciudat.. balastul e sigilat intr-o cutie etansa, nu are cum sa intre apa la el. In ce spui ca a intrat apa, in tuburile de neon sau..?

Apa a intrat apa in corpul lampii nu in tuburile de neon. Cand o inclinam se auzea cum se prelinge apa in interior. Singura explicatie gasita de mine este ca ar fi ca a intrat prin evaporare. Nu cred ca a intrat pe langa tuburile de neon. Are niste garnituri foarte etanse.
Am schimbat neoanele cu unele noi si tot nu functioneaza. Una noua este destul de scumpa si as fi vrut sa vad daca pot sa o repar cumva.
[MSN]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, nu prea inteleg cum a intrat, sau poate imi imaginez eu gresit corpul lampii (am avut Juwel, unul de 60 si unul de 240 litri, dar acum multi ani, poate nu mai e la fel lampa).
Fa ceva poze, eventual indica cu degetul in poza unde a intrat apa.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com