[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul lui Lofty - 550 litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca n-a mai fost cam de multicel un acvariu cu africani la aceasta rubrica, m-am hotarat sa vi-l prezint pe al meu, la 2 luni de la punerea in functiune.
Inca nu e pe deplin finalizat (nu am mascat inca tevile de scurgere si furtunele din interior smilie , insa se lucreaza la asta in prezent ....)
Sper sa va placa.

Acvariul:
- dimensiuni: 200(L)x55(l)x50(h) cm
- geam float 12 mm, intarituri, fund dublu, canturi prelucrate
- 2 gauri de preaplin de 40mm, schimbarea apei la jet
- capac facut de mine din lambriuri PVC de 260x10 cm
- stand metalic bara patrata 40x40 mm, imbracat in PAL negru

Hardware:
- suporturi de neon Juwel
- lumina: 2 x 30w Aqua Glo + 2 x 30w Juwel Day-Lite
- filtrare: 2 x Tetra Tec EX 1200

Pesti:
Maylandia Membe Deep – 2 Masculi si 5 Femele
Labidochromis Caeruleus – 2 Masculi si 6 Femele
Pseudotropheus Elongatus – 3 Masculi si 7 Femele (estimativ, nu prea se recunosc deocamdata)

Intretinere:
Luni – Sambata: schimbat zilnic 10% din apa, o data cu aspirarea substratului
Duminica: schimbat 25% din apa, curatare alge doar de pe geamuri, pe decor le invit si le astept sa se depuna…


Vedere generala:
image
Vedere laterala:
image
Partea stanga:
image
Partea dreapta:
image

O poza cu capacul se poate vedea la galerie. Cum intotdeauna e loc de mai bine, va astept cu aprecieri, sugestii si carcoteli…

Numai bine tuturor!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

super

...
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Imi place !
Ce decor e pe sticla din spate? Juwel?

Lofty wrote:carcoteli

Piatra din dreapta nu-mi place acolo, pare izolata ....... pune-o in grup co celelalte .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu'"]Ce decor e pe sticla din spate? Juwel?[/quote:6a19ed46a0 wrote:
In spate si laterala dreapta am decor Juwel Rock 600. Restul pietroaielor sunt calcaroase (de pe litoralul romanesc...)
Porcu'"]Piatra din dreapta nu-mi place acolo, pare izolata ....... pune-o in grup co celelalte .[/quote:6a19ed46a0 wrote:
M-am gandit si eu la un moment dat... ce sa pun insa in locul ei? parca n-as lasa chiar atata spatiu liber... sau mai bine mai bag cateva pietroaie pe langa ea...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lofty wrote:ce sa pun insa in locul ei? parca n-as lasa chiar atata spatiu liber... sau mai bine mai bag cateva pietroaie pe langa ea...
Mi-ar place sa pui mai multe pietroaie si in stinga. Si sa te apropii cu constructia in panta spre dreapta - sa faci legatura cu piatra d-acolo.

Poze: smilie ... Poze cu plante
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Frumos.Baza tehnica corecta.Eu as mai pune mai multe pietre prin bazin, prea sint stinghere cele care sint acuma, e aspect de ordine prea mare, trebuie "stricata "ordinea asta .si as face o constructie de bolovani care as impingeo spre decor, creind astfel si ceva"pesteri".Oricum dupa ce se acolpera cu alge va capata un aspect mai natural.Keep going.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Destul de cool decorul Juwel. Chiar eram curios cum arata amenajat.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

g.g wrote:Destul de cool decorul Juwel. Chiar eram curios cum arata amenajat.
Subscriu...cel putin asa vazut din avion Arata bine si pentru ca s-au pus algele alea pe el. Un singur lucru ma supara se vad imbinarile si asta imi e teama ca nu poate fi combatut.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Sandu wrote:Un singur lucru ma supara se vad imbinarile si asta imi e teama ca nu poate fi combatut.

cu o constructie inalta de mai multe pietre, tip recif,ingusta, nu pe toata lungimea bazinului ci numai unde este cazul.O chestie asimetrica.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

siliconu` wrote: ... cu o constructie inalta de mai multe pietre ... numai unde este cazul...

Pai ar fi cazul in 3 locuri, pentru ca sunt 3 imbinari de decor pe geamul din spate. Prima imbinare din stanga e ascunsa cu destul succes de piatra mare pusa pe verticala. Daca faceam aceeasi chestie pentru toate imbinarile imi ieseau 3 "turnulete" si nu mi-a placut.
In aranjarea pietrelor am plecat de la un principiu: fara pietre rezemate sau constructii lipite pe decorul din spate. Imi este necesar acel spatiu in principiu din 2 motive: mentinerea unui curent circular in acvariu si facilitarea aspirarii zilnice eficiente a "deseurilor".
O sa mai am rabdare 2-3 luni sa se acopere tot decorul de alge si vad atunci daca imbinarile vor fi tot atat de deranjante pentru ochi.

Ca fapt divers...unul dintre motivele pentru care am optat pentru decor Juwel a fost ... pretul ... mai mic decat ofertele pe care le-am primit pentru constructia unui decor din polistiren si ciment. Cum fiecare isi apreciaza munca si timpul liber asa cum doreste, am zis atunci ca de ce nu unul gata facut, iar cum la cealalta extrema nu am avut bani de "back-to-nature", mi s-a parut ca Juwel e tocmai bun...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!
Revin dupa 3 luni cu noi poze ale acvariului. Am tinut cont de "carcoteli" si am reamenajat putin. Dupa depunerea algelor imbinarile decorului nu mai sunt foarte suparatoare (depinde si din ce unghi privesti), dar nici n-au disparut in totalitate. Oricum pestii se simt mai bine, inoata acum in toata masa apei, distributia lor in acvariu este uniforma (inainte stateau ingramaditi in stanga);cel mai important, imediat dupa redecorare au inceput sa depuna si femelele de caeruleus si elongatus. Decorul ce trebuie sa ascunda tevile e facut dar nemontat.

Accept in continuare sugestii sau reclamatii...


image
image
image
image

Keep in touch...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Imi place mult mai mult acuma. Si aranjamentul pietrelor si depunerile de pe decor .

Poze: smilie ... Poze cu plante
marinik_the_1
Junior member

Joined: 05/02/2006 21:05:30
Messages: 56
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

"depunerile" nu s din cauza neoanelor de la Juwel ? sunt totusi alge, nu vor arata asa o vesnicie, sau ai de gand sa le tunzi?
[Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Neoanele nu mai sunt de la Juwel, sunt AquaGlo. Evident ca depunerile sunt alge formate de la lumina. Sunt mai multe aspecte care duc la controlul algelor in acest acvariu:

a) Le pot controla oarecum prin durata zilnica de iluminare (acum am si prize programabile). Din experienta altor acvarii mai mici in care am avut africani de Malawi, cand acvariul se maturizeaza, decorul arata ca un gazon tuns foarte scurt; cam dispar algele verzi de pe decor (cu exceptia geamurilor care se curata saptamanal) si raman cele brune.

b) Depunerile vor arata asa "o vesnicie" si pentru ca sunt "pascute" periodic de locatari. Am fost doua weekenduri plecat si implicit nu le-am dat de mancare. Lunea erau algele rontaite pana la decor. Dealtfel sa observa ca in partea de sus decorul e mai sarac in alge ca in partea de jos, desi lumina e mai puternica.

c) In plus, furtunul cu care aspir zilnic mizeria are in capat o bucata de pexal care "razuie" excelent algele... daca este nevoie... pana acum n-a fost.

d) Puii nascuti si crescuti in acvariu, pana pe la 3cm, se ocupa de decor ca niste SAE.

A nu se intelege din acest post ca ma bazez pe pesti sa-mi tina algele sub control si ca nu ii hranesc corespunzator sau suficient.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

arata intr-adevar bine ! se vede ca ai depus ceva munca! felicitari

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
bondo
Junior member

Joined: 14/04/2008 15:55:42
Messages: 15
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine acvariul.Felicitari Lofty.
Am si eu niste nelamuriri:

1.De unde ai luat background-ul Juwel Rock 600?
2.Am mai vazut alte acvarii similare cu ciclide si nu imi dau seama unde sunt puse filtrele si alte accesorii utile acvariului.
Cand te uiti la acvariu ai impresia ca ele nu exista :-)

Multumesc frumos
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare.
bondo wrote:
1.De unde ai luat background-ul Juwel Rock 600?

Eu l-am luat direct de la un distribuitor Profipet. In magazin am vazut la Zoomania (Cora Pantelimon) sau la Animax, cate o singura bucata. Se gasesc in principiu la orice magazin ce se aprovizioneaza de la Profipet. E putin probabil sa gasesti pe stoc mai mult de doua bucati pentru ca nu se vand ca painea calda. O bucata e in jur de 130 ron. Sunt aproape sigur ca la comanda iti pot aduce si magazinele online (urbanpets, zooplus, etc).
bondo wrote:
2.Am mai vazut alte acvarii similare cu ciclide si nu imi dau seama unde sunt puse filtrele si alte accesorii utile acvariului.

In principiu, pentru siguranta, acvariile de peste 500 litri (astea cu ciclide ajungand la greutate totala de peste 800 kg - <apa + sticla de 12 cu fund dublu, nisip si pietre din belsug>) necesita un suport metalic, din bara patrata. Marele avantaj al acestuia (pe langa rezistenta) este ca e gol pe interior. Cam asa ceva:
image
Suportul din imagine (la care s-au adaugat 3 picioare in partea din fata si a fost imbracat ulterior in PAL) gazduieste in prezent 2 filtre externe, doua galeti, filtre de decantare a apei, robinete, prize, furtune, prosoape, truse de scule, mancare pentru pesti... si e umplut doar pe jumatate. Acvariul si suportul au fost gandite pentru a putea "gazdui" cu usurinta un filtru wet&dry si o reorientare spre acvariu marin. Daca se opteaza pentru suport de pal, ar trebui sa fie prea "plin" pe dinauntru ca sa ascunzi in el cam tot ce-ti doresti.
Pe laterala sunt gaurile de prea-plin, cu scurgerile si tevaraia aferenta, robinetul de admisie a apei in sufragerie si un traseu separat ce duce direct la canalizare, pentru a schimba apa "la botul calului". Asta arata cam asa:
image si e mascata cu o placa de pal negru ce vine in continuarea palului cu care e imbracat suportul.

Numai bine!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
bondo
Junior member

Joined: 14/04/2008 15:55:42
Messages: 15
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar la acvariile mai micute ~ 200 litri .Structura tot de metal se face si apoi se imbraca in pal?
Eu vreau sa il instalez in sufragerie si nu prea stiu cum sa fac cu mobila
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La 200 litri n-are rost sa te complici cu suport metalic. Il faci din PAL de 18 mm de aceeasi culoare cu ce mobila mai ai tu pe acolo. Tine fara probleme daca are 4 pereti verticali si spatele plin.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca tot s-a vorbit in ultimul timp despre diverse combinatii de neoane pentru acvariile cu africani, va ofer spre "informare vizuala" varianta AquaGlo (spre background) + MarineGlo (spre geamul frontal). Perechea de neoane din dreapta e situata pe mijloc, perechea din stanga e la maxim spre geamul din fata. Prin pereche se intelege 1 AquaGlo + 1 MarineGlo puse intr-o lampa Juwel Multilux de 100 cm si 2x30w. Asa arata acvariul in prezent (de regula cu ambele lampi puse pe mijloc, deci mai putin luminat in partea stanga. Alte poze noi pot fi gasite la galerie.

image

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com