[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cryptocoryne pe roca vulcanica  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

A plantat cineva cryptocoryne pe lava stone? Sunt curios cum ii merge, daca evolueaza bine. Am plantat acum 3 saptamani doua bucati, una in substrat si alta fixata cu ata pe piatra. Ambele au dat deja frunze noi. Cea de pe lava stone a avut un start diferit, i s-au topit radacinile initiale, dar au aparut firicele noi; si a pierdut o frunza, dar bate acum alta. Probabil a avut un stres de adaptare. Voi ati experimentat asa ceva?

Atasez si poze, cu planta legata alaturi de o anubias careia ii merge foarte bine.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si pozele.

LE: am un nano de 30 l, nu folosesc CO2. Pentru plante adaug zilnic carbon lichid si all-in-one de la Masterline, cate 0.7 ml.
[Thumb - rsz_img_20210711_080605.jpg]

[Thumb - rsz_img_20210711_080641.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/07/2021 07:40:50

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa inchid si dilema asta, raspunzandu-mi singur. Da, cryptocoryne pe lava stone creste bine, chiar foarte bine. Nu mai stiu unde citisem ca nu se pune pe pietre, dar la mine in acvariul mic, cel pe care il pregatesc pentru creveti, chiar a prosperat.
https://plici.ro/image/Jss
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pe vremuri am plantat HC (hemianthus callitrichoides) pe roca vulcanica, desi foarte multi mi-au spus ca nu se poate, ca trebuie sol fertil, etc.
A iesit o minunatie, apoi am inceput sa "insamantez" alte roci cu hc ca sa dau si la altii.

In principiu, cel mai mult te ajuta experimentele personale.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca HC arata intr-un mare fel pe roca vulcanica. Pana la urma e o piatra poroasa, propice pentru colonii de bacterii, colectare de nutrienti, se prind radacinile bine de ea, deci se poate incerca si cu plante de substrat, mai ales daca se adauga si fertilizanti in apa.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com