[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu INTROS iunie 2007  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Recunosc ca am asteptat ceva timp sa fie inceputa si rubrica aceasta, dar incerc pana la urma sa sparg gheata, mai ales ca vizitatorii fara acces la rubrica "Acvarii de vis" ar putea crede ca pe acest forum nu avem ce acvarii sa prezentam... Deci datele despre acvariul meu (pe care majoritatea membrilor de aici il stiti din prezentarea recenta din rubrica mai sus mentionata):

Titlul compozitiei acvatice : "Preludiu la dupa amiaza unui... acvarist"

Acvariul : dimensiuni
L =120cm; l = 40cm; H =45 cm, deci volum= 216 litri brut.

Iluminare 4x 36 w fluorescent T8, cu reflectoare Juwel, (2 Philips TLD 965, 1 Osram Fluora, 1 Philips Aquarelle).

Filtrare : canistra externa tip Tetratec EX 700

Substrat Aquamedic Terralit sub pietris fin 2-4mm in strat de 6 - 4 cm ; ocazional Florenette A si / sau conuri Aquamedic, iar mai recent Dennerle E15 la radacina plantelor mai pretentioase sau cu necesar mai mare de micronutrienti.


Fertilizare in coloana de apa cu JBL Ferropol 4ml/zi si 8ml dupa schimbarea de apa (33% saptamanal), Dennerle Pflanzengold jumatate din doza recomandata de producator (pana mai fac rost). Nitrat de potasiu, fosfat de potasiu, sulfat de potasiu , sulfat de magneziu (acesta din urma doar in caz de semne de carenta), in administrare zilnica, cu valori tinta de nitrati aprox 10-15ppm, fosfati 0,5-1ppm ; fier aprox 0,5ppm. Kh in general 5, GH intre 9-12 in functie de sezon, regim pluviatil si alti factori nedecelati de mine.

CO 2 – sistem complet Aquamedic cu butelie presurizata, reductor, pH controller setat actual la 6,58 ; reactor Aquamedic M ;

Lista plantelor utilizate in compozitie:

Hemianthus callitrichoides “Cuba”; Eleocharis parvula; Glossostigma elatinoides; Hemianthus micranthemoides ; Micranthemum umbrosum; Anubias barteri nana; Anubias coffefolia; Blyxa japonica; Crypocoryne willisi; Echinodorus Aquartica; Eriocaulon setaceum; Rotala Nanjenshan; Pogostemon stellatus “narrow” ; Microsorium pteropus “narrow “ si “normal”; Rotala macrandra; Bacopa caroliniana; Limnophila hippuroides; Didiplis diandra.


Fauna : 12 buc Hemigrammus bleheri; 8 buc Paracheirodon innesi, 4 buc Hyphessobrycon flammeus; 1 buc Rhineloricaria lanceolata; 4buc Crossocheilus siamensis

Elemente de decor : fundal – autoadeziv negru, 2 busteni, roci.


Comentarii : compozitia globala a rezultat in urma unui proiect ce incearca sa puna accent pe „puterea verdelui” (plante cu variatii de nuante de verde, de la verde galben, la verde inchis, folosind rosul cu „zgarcenie”, doar ca accent), jocul de lumina si umbra, distributia in planuri de profunzime ce camufleaza elementele tehnice (care erau in acvariu in momentul fotografiei) si o profunzime de doar 40 cm…. Se putea si mai bine, dar in pofida a ceea ce am afirmat cu alte ocazii nu am avut puterea sa sacrific unele specii care imi sunt dragi in favoarea compozitiei de ansamblu. Intretinere saptamanala aprox 3 ore;


Declar pe propria raspundere ca fotografiile prezentate sunt originale si imi apartin.


Imaginea frontala

image

Detaliu 1

image


Detaliu 2


image

This message was edited 2 times. Last update was at 24/11/2014 13:33:35


Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Castigatorul concursului este Intros. Bazinul este cu adevarat de 5 stele.

Premiul acestei editii este oferit de Zooplus.

image
[Email] [WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Am intrat de astazi in posesia premiului oferit de sponsori (Zooplus) pentru editia concursului la care am participat. Viitorul setup al acestui acvariu va fi astfel iluminat de noile tuburi T5 JBL Ultra Tropic si Ultra Natur. Multumesc pe aceasta cale sponsorului - Zooplus si organizatorului concursului - Mosu. Succes viitoarelor editii si competitorilor!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com