[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Putin ajutor dac? se poate  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Nicknicu
Junior member

Joined: 20/11/2018 15:59:38
Messages: 31
IP:
Offline

Am dat start unui acvariu si am o problema la filtru.. Este un eheim profesional 4+ 600,nu pot sa l amorsez. Men?ionez ca pe out este cuplat un Atomizor difuzor online de la co2 art. Va multumesc
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Salut, ai verificat sa fie rotorul la locul lui . Am mai patit asa din cauza rotorului.
Daca nu pune tu apa in canistra cam 3 sferturi si dupa ce cuplezi tot incearca sa tragi cu gura pe out pana vezi ca circula apa pe furtune .
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se poate amorsa mai greu dar ajutat de pompita de pe filtru merge. Cel mai usor se face cu Kit-urile de Kit absorbtie si refulare care se vand separat. Spre deosebire de tevile alea indoite au un buson la partea superioara prin care poti sa adaugi apa (mai intai pe aspiratie) pana se umple sistemul. Maerita schimbate cele originale care sunt oribile si nu ofera nicio posibilitate de a le manevra (macar aspiratia, pentru ca acolo se blocheaza filtrul si nu se amorseaza)...
Aveau de obicei si la Hornbach, dar acum nu au decat pe cele mici de 12. Gasesti la prietenii nostrii de la Macrandra - nevertebrate.ro https://www.nevertebrate.ro/kit-absorbtie-filtru-extern-eheim-installation-set1-16-22mm-14984


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Samy wrote:Salut, ai verificat sa fie rotorul la locul lui . Am mai patit asa din cauza rotorului.
Daca nu pune tu apa in canistra cam 3 sferturi si dupa ce cuplezi tot incearca sa tragi cu gura pe out pana vezi ca circula apa pe furtune .

Eu pun apa pana in canistra se inunda tot prefiltral si dupa mai torn un pic cu capacul pus...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Lucian wrote:
Samy wrote:Salut, ai verificat sa fie rotorul la locul lui . Am mai patit asa din cauza rotorului.
Daca nu pune tu apa in canistra cam 3 sferturi si dupa ce cuplezi tot incearca sa tragi cu gura pe out pana vezi ca circula apa pe furtune .

Eu pun apa pana in canistra se inunda tot prefiltral si dupa mai torn un pic cu capacul pus...


La mine nu a fost nevoie la nici unul .
De obicei cu pompita de pe filtru merge repede.
[Email]
Nicknicu
Junior member

Joined: 20/11/2018 15:59:38
Messages: 31
IP:
Offline

O sa incerc când ajung acasa..sper sa reusesc
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lucian wrote:
Eu pun apa pana in canistra se inunda tot prefiltral si dupa mai torn un pic cu capacul pus...


Orice filtru se poate amorsa usor. Trebuie sa fie gol, fara apa. In-ul sa fie scufundat pe pozitia lui, se trage un pic din out ca si cum ai fura motorina, pana o ia apa in jos. Apoi gravitatia isi vede de treaba si in 20 de secunde filtrul e amorsat. Intre timp, se pune si out-ul pe pozitie in bazin.
Dupa care se poate baga in priza si asta e tot, eventual se mai misca filtrul un pic pana iese aerul.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2021 11:21:40


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Lucian wrote:
Eu pun apa pana in canistra se inunda tot prefiltral si dupa mai torn un pic cu capacul pus...


Orice filtru se poate amorsa usor. Trebuie sa fie gol, fara apa. In-ul sa fie scufundat pe pozitia lui, se trage un pic din out ca si cum ai fura motorina, pana o ia apa in jos. Apoi gravitatia isi vede de treaba si in 20 de secunde filtrul e amorsat. Intre timp, se pune si out-ul pe pozitie in bazin.
Dupa care se poate baga in priza si asta e tot, eventual se mai misca filtrul un pic pana iese aerul.

Tot ce ai spus este adevarat, dar... daca ai acvariu cu capac masiv si nu ai cum sa ajungi la tubulatura, ai ai un skimmer, gen JBL Topclean 2, etc. nu mai sunt valabile...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Un T si un robinet pe in? Suntem romani, ce mama naibii..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Un T si un robinet pe in? Suntem romani, ce mama naibii..

Unde sa fie, sus sau jos, ca am argumente separate pentru fiecare varianta Citeste ce am postat pe topicul meu si o sa vezi romanisme cu filtrele


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com