[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Voi cum intretineti sistemele de osmoza inversa  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salutare!
Am un osmozor montat recent (de cand il am s-au dus si etichetele , dar cred ca e Aquili 190 lpzi cu Nps adaugat).
Dispune doar de un flow restrictor de 300 pus pe traseul apei aruncate de osmozor la canalizare.
Pe teste apa este in parametrii, tds-ul nu urca peste 10 ppm.
Problema este ca nu il folosesc tot timpul si uneori sta cu apa in el cateva zile, la cateva utilizari il spal dar nu de fiecare data.
Apa "buna" are un miros dubios nu prea placut, parametrii pe teste nu sunt alterati in schimb si nici nu stiu cat de nociv este pentru animalele acvatice sensibile din aceasta cauza.
Ma gandeam ca posibila cauza ar fi stagnarea apei in cartuse in principal in cel de sedimente.
Nu ar trebui sa nu poata trece totusi mirosul de membrana osmotica?
Ma gandeam sa ii montez un flow restrictor cu robinet pentru spalare a membranei dar nu stiu cat de eficient ar fi si nici nu stiu unde sa gasesc unul de 300.
Voi va confruntati cu asa problema sau v-ati confruntat vreodata?
Cum va mentineti sistemele de osmoza si ce componente aveti care va ajuta sa gestionati problema asta pe care o am eu?
De asemenea locuind intr-o zona cu apa dura ma gandesc sa amestec niste apa de osmoza cu apa potabila nefiltrata in caz ca rezolv problema mirosului.
Ar fi nociv sa bei apa de la un Aquili proiectat pentru acvariu?; eu nu vad cum ar fi dar poate stie cineva ceva.



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Eu nu ii fac nimic in afara ca tin ambele furtunuri in apa ca sa nu se usuce membrana.

Deci nu numai ca nu e rau sa stagneze apa in filtre, ba chir e indicat, cel putin membrana daca se usuca este pa, vezi instructiunile.

La tine miroase permeatul sa inteleg? F dubios, nu am mai auzit asa, ceva.

Nu exista instalatie de osmoza "proiectata pt acvariu". Osmoza e osmoza. As deconecta insa cartusul de NPS daca vreau sa o folosesc pt uz uman.

Sper ca stii ca apa pura de osmoza nu e buna de baut.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2021 07:09:47




ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu am folosit Aquili(cu NPS) vre-o 12 ani, normal ii schimbam cartusele cand era cazul: apa nu a avut miros nicodata si a mentinut-o cu ph7 si preparat-o de la tds0. A nu o foloseam decat odata pe saptamana, de la o utilizare la alta ramanea cu apa in ea

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2021 14:02:29

[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

In cazul asta e putin dubios.
Tot ce am in galeata unde tin apa este o pompa submersibila pentru acvarii cu care scot apa stocata.
Sa fie ce miroase ceva metale de pe axul pompei?
Desi ar parea cam absurd.
Humbert, de ce ai scoate cartusul cu NPS? O cauza de cost, sau e nociv pentru oameni?
Yocosmin2010
Junior member

Joined: 21/01/2018 02:20:23
Messages: 52
IP:
Offline

Eu folosesc o instalatie de osmoza pe care am reusit sa o bifurc o parte se duce spre cartusul de remineralizare si apoi baterie pentru consum si celalt traseu e prin NPS apoi robinet pentru acvariu.
Apa de osmoza se poate consuma Singura problema este ca nu contine minerale Iar principala noastra sursa de minerale este din apa Nu este problema daca o data bei apa de osmoza Problemele apar daca consumi regulat fara sa iei suplimente care sa inlocuiasca tot ce scoti tu din apa prin osmoza (Dar nu vad de ce ar face cineva asta)
Daca doresti sa consumi apa de osmoza te sfatuiesc sa iei un cartus de remineralizare E destul de ieftin 30de lei sau pe acolo 2 cuple rapide si cand ai nevoie sa faci apa pentru consum ai pus cartusul si si rezolvat problema.
Cat despre NPS Nu este toxic si se poate pune si pentru apa potabila Eu nu trec si apa de consum prin nps ca sa nu stau sa schimb rasina in fiecare luna si nu mi se pare ca ar influenta atat de mult.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Nu stiu ce e cu rasina aia, nu am vazut astfel de rasina pe instalatiile de osmoza pt consum uman si de aia nu as folosi.

Habar nu am daca e sau nu toxica pt consum dar uite ce zice la instructiuni - nu pare safe de baut

"Provoaca o iritare grava a ochilor. Spalati-va bine pe maini dupa manipulare. Purtati manusi de protectie / imbracaminte de protectie / protectie pentru ochi / fata. Daca ajunge in ochi clatiti cu precautie cu apa timp de cateva minute. Indepartati lentilele de contact. Continuati sa clatiti. Daca iritatia ochilor persista adresativa medicului."

Sursa
https://www.aqua-life.ro/aquaforest-rasina-nps-di-resin-1000ml


In plus, chiar si daca e safe de baut, tot nu as folosi ca nu aduce nici un beneficiu. Repet, apa pura de osmoza nu e buna de baut (pe termen lung), deci trebuie cartus de remineralizare dupa ea.

In conditiile astea pare absurd sa folosesc rasina ca sa duc tds de la 1 la zero, doar pt a o remineraliza dupa aia.

This message was edited 4 times. Last update was at 01/06/2021 11:32:50




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Apa de osmoza nu e buna pentru consum, cu sau fara cartus NPS. Apa fiind lipsita de minerale le va extrage din corpul uman dupa ce o bei.
Varianta de consum ar fi cu un cartus de remineralizare dupa instalatia de osmoza. Apoi calculeaza preturile si vei vedea ca nu merita.
Sa dai banii pe instalatie de osmoza pentru apa de baut.. scump si inutil. In plus, care e raportul de apa de osmoza/apa reziduala? 1/5?

O varianta ieftina (ieftina, dar buna) pentru apa de consum ar fi filtrele de tip "borcan". De exemplu: https://www.emag.ro/filtru-triplu-10-inch-echipat-filtru-carbune-activ-filtru-bumbac-si-filtru-sita-1-tol-everline-ewf-3f11-10/pd/D4J1NJBBM/
Fie il folosesti ca atare asa cum e echipat, fie poti inlocui cartusele dupa necesitati (ceramic, sedimente, carbon granulat sau bloc, etc). Eventual un filtru magnetic inline inainte de borcane.

Chiar si un contract cu "la fantana" e mai avantajos. 150 lei pe luna aparatul + 3 bidoane in contract, suficiente pentru consum si gatit.

This message was edited 2 times. Last update was at 01/06/2021 12:14:37


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Apa de osmoza nu e buna pentru consum, cu sau fara cartus NPS. Apa fiind lipsita de minerale le va extrage din corpul uman dupa ce o bei.
Varianta de consum ar fi cu un cartus de remineralizare dupa instalatia de osmoza. Apoi calculeaza preturile si vei vedea ca nu merita.
Sa dai banii pe instalatie de osmoza pentru apa de baut.. scump si inutil. In plus, care e raportul de apa de osmoza/apa reziduala? 1/5?

O varianta ieftina (ieftina, dar buna) pentru apa de consum ar fi filtrele de tip "borcan". De exemplu: https://www.emag.ro/filtru-triplu-10-inch-echipat-filtru-carbune-activ-filtru-bumbac-si-filtru-sita-1-tol-everline-ewf-3f11-10/pd/D4J1NJBBM/
Fie il folosesti ca atare asa cum e echipat, fie poti inlocui cartusele dupa necesitati (ceramic, sedimente, carbon granulat sau bloc, etc). Eventual un filtru magnetic inline inainte de borcane.

Chiar si un contract cu "la fantana" e mai avantajos. 150 lei pe luna aparatul + 3 bidoane in contract, suficiente pentru consum si gatit.


Daca o indoi are minerale, la mine apa e de izvor subteran fara clor, asa ca mineralele lipsa nu sunt o problema, problema la consum e ca are prea multe minerale.
La o duritate de 20-25 (gh) si 16-20 (kh) pe timp lung nu e foarte sanatoasa, in rest e ok cu sedimentele nu prea ai ce face cu alt tip de filtrare decat osmoza la ea.
Avand in vedere ca vreau doar sa beau si indoi 5 litri la 5 litri eu zic ca merita la pret si "comoditate" , gatit si restul se fac din apa care vine direct.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Humbert wrote:Nu stiu ce e cu rasina aia, nu am vazut astfel de rasina pe instalatiile de osmoza pt consum uman si de aia nu as folosi.

Habar nu am daca e sau nu toxica pt consum dar uite ce zice la instructiuni - nu pare safe de baut

"Provoaca o iritare grava a ochilor. Spalati-va bine pe maini dupa manipulare. Purtati manusi de protectie / imbracaminte de protectie / protectie pentru ochi / fata. Daca ajunge in ochi clatiti cu precautie cu apa timp de cateva minute. Indepartati lentilele de contact. Continuati sa clatiti. Daca iritatia ochilor persista adresativa medicului."

Sursa
https://www.aqua-life.ro/aquaforest-rasina-nps-di-resin-1000ml


In plus, chiar si daca e safe de baut, tot nu as folosi ca nu aduce nici un beneficiu. Repet, apa pura de osmoza nu e buna de baut (pe termen lung), deci trebuie cartus de remineralizare dupa ea.

In conditiile astea pare absurd sa folosesc rasina ca sa duc tds de la 1 la zero, doar pt a o remineraliza dupa aia.


Avand in vedere ca pestii si crevetii sunt ceva mai sensibili decat noi nu stiu ce rau ar putea face unui om.
Probabil se refera la a nu fi sparte sau cine stie, s-or lipi intre ele sau de ochi ).
Multe despre efectul NPS la om nici eu nu stiu ce sa zic, dar avand in vedere ca, cloramina de prin apa are efecte mult mai grave eu zic ca nu e asa mare riscul pana la urma.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Yocosmin2010 wrote:Eu folosesc o instalatie de osmoza pe care am reusit sa o bifurc o parte se duce spre cartusul de remineralizare si apoi baterie pentru consum si celalt traseu e prin NPS apoi robinet pentru acvariu.
Apa de osmoza se poate consuma Singura problema este ca nu contine minerale Iar principala noastra sursa de minerale este din apa Nu este problema daca o data bei apa de osmoza Problemele apar daca consumi regulat fara sa iei suplimente care sa inlocuiasca tot ce scoti tu din apa prin osmoza (Dar nu vad de ce ar face cineva asta)
Daca doresti sa consumi apa de osmoza te sfatuiesc sa iei un cartus de remineralizare E destul de ieftin 30de lei sau pe acolo 2 cuple rapide si cand ai nevoie sa faci apa pentru consum ai pus cartusul si si rezolvat problema.
Cat despre NPS Nu este toxic si se poate pune si pentru apa potabila Eu nu trec si apa de consum prin nps ca sa nu stau sa schimb rasina in fiecare luna si nu mi se pare ca ar influenta atat de mult.


Ceva efecte pozitive/negative ne poti impartasi fata de cum era cand consumai apa direct?

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2021 12:39:02

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

AdrianMar wrote:
Daca o indoi are minerale, la mine apa e de izvor subteran fara clor, asa ca mineralele lipsa nu sunt o problema, problema la consum e ca are prea multe minerale.
La o duritate de 20-25 (gh) si 16-20 (kh) pe timp lung nu e foarte sanatoasa, in rest e ok cu sedimentele nu prea ai ce face cu alt tip de filtrare decat osmoza la ea.
Avand in vedere ca vreau doar sa beau si indoi 5 litri la 5 litri eu zic ca merita la pret si "comoditate" , gatit si restul se fac din apa care vine direct.


Tu ai nevoie de statie de filtrare si dedurizare, mai degraba..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

De fapt tot ce ai nevoie este ceva de genul acesta https://wts-online.ro/produs/cartus-post-carbon-in-linie-10-carbon-activ-filet-1-4/

Este normal ca apa filtrata prin membrana sa mai aiba anumite mirosuri de la gazele dizolvate. Altfel nu se inventa cartusul de carbon POSTfiltrare.
Presupun ca instalatia ta de osmoza inversa nu este prevazuta cu asa ceva.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Fadds wrote:De fapt tot ce ai nevoie este ceva de genul acesta https://wts-online.ro/produs/cartus-post-carbon-in-linie-10-carbon-activ-filet-1-4/

Este normal ca apa filtrata prin membrana sa mai aiba anumite mirosuri de la gazele dizolvate. Altfel nu se inventa cartusul de carbon POSTfiltrare.
Presupun ca instalatia ta de osmoza inversa nu este prevazuta cu asa ceva.


Are unul dar e pus dupa filtrul de sedimente plus ca e mai vechi, dupa membrana am doar NPS.
Astazi am desfacut si am spalat putin membrana, mirosul pare sa vina din rezervorul de stocare de plastic, adica o galeata transformata de mine ), sau se acumuleaza cumva in aerul din rezervor.
Zici sa pun si dupa membrana un cartus cu carbune?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pune carbune ca elimina mirosurile. Eu amestec carbune activ cu nisipul din litiera pisicii, ca sa nu-mi mai mute nasul cand se caca

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

AdrianMar wrote:Are unul dar e pus dupa filtrul de sedimente plus ca e mai vechi, dupa membrana am doar NPS.
Astazi am desfacut si am spalat putin membrana, mirosul pare sa vina din rezervorul de stocare de plastic, adica o galeata transformata de mine ), sau se acumuleaza cumva in aerul din rezervor.
Zici sa pun si dupa membrana un cartus cu carbune?

Da. Prefiltrarea cu carbune este obligatorie, postfiltrarea este optionala, in cazul tau foarte recomandata.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Incercam, pana la urma nu strica cu nimic .
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote: Sa dai banii pe instalatie de osmoza pentru apa de baut.. scump si inutil. In plus, care e raportul de apa de osmoza/apa reziduala? 1/5?
.
.
.
Chiar si un contract cu "la fantana" e mai avantajos. 150 lei pe luna aparatul + 3 bidoane in contract, suficiente pentru consum si gatit.


Sefu', la mine-n sat apa e dura si plina de fier&mangan. Combinatie letala pentru rinichii copiilor si batranilor. Acum vreo 3 ani avea si Pseudomonas aeruginosa in ea, motiv pentru care boracu' a avut infectii oculare cateva luni...
Plm, apa la bidon nu beau si acasa, ca beau destula la serviciu

Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com