[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mascul Betta bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara,
Am nevoie de ajutorul vostru. Am un mascul de betta de circa 6 luni. Sta singur intr-un acvariu de cca 30 l. Are un filtru intern, pompa de aer, si incalzitor care pana ieri a fost setat la 26 de grade
Incepand de saptamana trecuta a inceput sa fie apatic si sa manance mai putin.
De vreo 2 zile nu l-am mai vazut mancand
Aseara am ridicat temperatura la 28 grade si am pus 2 linguri de sare in aprox 25 l apa cat are acvariu util
Azi dimineata am observat ca pe corp a aparut o pata alba, ca si cum ar fi ramas fara solzi pe o portiune.
Am citit "tot intenetul" si am ajuns la concluzia ca ar fi ceva bacterian. Am facut o poza si am mers la animax unde dupa ce m-am consultat si cu baiatul de acolo am luat un Sera Baktopur Direct tablete. I-am pus jumatate de tableta

Acum pe seara m-au apucat rermuscarile ca nu am intrebat pe cei care au experienta mai mare si ca poate i-am facut rau cu acest tratament .
Singura greseala (zic eu) este ca acum vreo saptamana i-am schimbat circa 70% din apa cu apa tratata cu Aquasafe la temp similara cu ce avea in acvariu

Atasez 2 fotografii si apreciez orice ajutor/parere de la voi
Multumesc
[Thumb - Betta.jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intradevar pare ceva bacterian,ce ai facut pana acum este bine,continua tratamentul!
[WWW]
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc Ugarit5
O intrebare scurta : faptul ca apa e tulbure este datorita antibioticului si a sarii sau am reusit cumva sa deciclez acvariu?

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pai....cam toate la un loc,ciclat clar nu are cum sa fie, iar baktopurul decicleaza daca acvariul nu are o colonie stabila de bacterii bune.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multzam
Are rost sa pun bacterii acum sau astept sa se faca bine pestele(Doamne ajuta!)?
De ce zici ca ciclat nu are cum sa fie , a fost stabil 6 luni inainte de acest episod?

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tratamentul poate decicla acvariul...
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com