[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cu alge  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
toni9i2
Junior member

Joined: 26/04/2021 23:31:47
Messages: 5
Location: Oradea
IP:
Offline

Buna seara!

Am acvariul de o luna, si cred ca ma confrunt cu alge. Inca nu sunt prea urate, apa e clara. Nu am de gand sa renunt la plantele naturale, eventual schimbat daca-mi recomandati ceva.
Folosesc Tetra AquaSafe si Easy life Easystart.
Nu am substrat, doar pietris. In acest caz CO2-ul ar fi de folos sau nu? CO2 lichid e util?
As dori indicatii pentru intretinerea impotriva algelor si plantarea acvariului, cu sau fara substrat.

Plante: anubias (de 1 saptamana), hemiographis colorata, bacopa monnieri
9x tetra glow
1x Plecostomus
1x corydoras

Acvariul este intentionat in toate culorile, ca sa fie mai atractiv copiilor. Oricum sunt protejat, dupa cum e si descrierea categoriei: "Aici posteaza incepatorii lucruri stupide si nu ne suparam pe ei".

Acvariu Aquatlantis Nano Cubic 30L

filtru nano biobox sw
pompa EasyFlux 200
iluminat Led 6W 58 leduri

image
image
image
image
image

Va multumesc,
O seara frumoasa.
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit. Trece la profil si localitatea de unde esti.

Ceea ce ne prezinti sunt semne ca nu ai acvariul ciclat, nu ai inca formate coloniile de bacterii.

Nu spala filtrul la schimbul de apa, cel mult il clatesti in apa scoasa din acvariu.

Cat timp dai lumina ? Si asta poate fi un factor important , neavand multe plante care sa absoarba nutrientii, algele profita la maxim pentru a se dezvolta. O mentenanta buna, plante cu crestere rapida, "easy", te vor ajuta sa scapi de alge.

Ai testat pietrele sa nu fie calcaroase? Daca nu, da-le afara pune o picatura de otet pe ele si daca "sfaraie" nu le mai baga, iti cresc duritatea apei foarte mult.

L.E. Nu te complica inca cu CO2. Stabilizeaza-l pe asta iar peste 6-8-12 luni gandeste-te daca sa bagi CO2. CO2 nu este pentru incepatori in sensul in care poate face mai mult rau decat bine unui acvariu nou.Plantele pe care le ai acum nu necesita(neaparat) CO2.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/04/2021 10:52:51


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

salut, incearca sa pui poze mai mari, astea sunt prea mici



ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,vezi ca ai prea multi pesti in acvariu!
Cat tii lumina aprinsa zilnic???
[WWW]
toni9i2
Junior member

Joined: 26/04/2021 23:31:47
Messages: 5
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut

multumesc pentru raspunsuri, am actualizat locatia in profil, e Oradea.

Spatiul unde e acvariul e relativ bine luminata natural, in general fara soare direct, soarele bate direct cam 30-40 de minute, intre 18:00 si 19:00.
Lumina acvariului e aprinsa de la 10 dimineata pana la ora 1:00 noaptea: ~15 ore.
Scot si pietrele sa testez.

Ar trebui sa reduc din pesti?

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lumina sta aprinsa prea mult,redu timpul de iluminat la circa 6 ore.
Scapa de pleco si de cativa tetra (sa ramana vreo 6).
Acvariul arata bine,pacat de pietrisul acela colorat care strica totul.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

S-ar putea ca cele 30-40 minute de soare direct sa fie una din cauzele pentru care ai alge.
Tetra AquaSafe si Easy life Easystart nu trebuie sa pui decat la startarea bazinului, sau la schimburile de apa.
Ia un filtru mai mare (HOB) si burduseste-l cu materiale filtrante bio (siporax, matrix, eheim substrate pro, dupa buget)

15 ore de iluminat nici acvaristii care au bazine vechi de 3 ani nu indraznesc.. Fiind crud bazinul, redu perioada de iluminare la 4-5 ore pe zi.

In general algele apar de la:

- lipsa mentenanta
- lipsa schimburi de apa
- prea multa lumina
- prea multa incarcatura biologica (caca de peste)

Imi place semnul acela retro

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu renunta la pesti,eventual faci un upgrade cand iti permiti la acvariu. Pana atunci,schimburi de apa la 2/3 zile a cate 20/30% din capacitatea acvariului. Lumina e tinuta mult prea mult aprinsa,incearca sa lasi de la 12 la 20/22 seara ..

This message was edited 2 times. Last update was at 27/04/2021 12:36:52


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

...si nu in ultimul rand mancare putina. Eu nu am vazut peste mort de foame dar de prea multa mancare sute...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
toni9i2
Junior member

Joined: 26/04/2021 23:31:47
Messages: 5
Location: Oradea
IP:
Offline

Din pacate nu am loc momentan de un acvariu mai mare.

Cu mancarea nu exagerez, le dau doar dimineata si numai cat mananca in 5-10 secunde. Sunt in stare sa iasa si din apa cand primesc mancare.

Am mutat acvariul sa nu fie deloc la soare, am redus si periodada de iluminare, am scos si pietrele "neidentificate". Am facut si schimb de apa la fiecare 4 zile.
Parca sunt mai putine alge pe sticla, dar aceste "fire" maro sunt din ce in ce mai lungi. Sa tai frunzele mai afectate? Sau sa incerc sa tai numai acele mustati? Cum sa procedez daca aduc plante noi?

image
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar daca ma repet, NU spala filtrul!
Cu periuta de dinti curata cat se poate filamentoasa aia.
Anubiasul incearca sa il feresti de lumina directa, aseaza-l in coltul cel mai putin luminat, ia niste plante plutitoare etc. Este o planta foarte putin pretentioasa iar lumina intensa nu ii face bine.

Pietrele alea albastre in 2-3 saptamani vor fi negre si urate...
Inca nu este ciclat acvariul tau, ai rabdare.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2021 14:37:24


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
toni9i2
Junior member

Joined: 26/04/2021 23:31:47
Messages: 5
Location: Oradea
IP:
Offline

Buna,

Am problema cu unul di pesti, azi dimineata l-am gasit "dormind" cu burta in sus pe pietris, si cascand des. L-am miscat, si a inceput sa inoate, cam instabil, sta agatat printre plante, sau in colturi, dar nu vine la suprafata numai cand le-am dat de mancare, dar nu prea a reusit sa manance.

Acum 8 zile am pus ALGOL de la JBL conform indicatiilor, de atunci nu au mai aparut alge. Ar putea avea efect asupra pestilor?
Ieri am schimbat 25% din apa.

Partea de sub cap e foarte rosie, si parca are si o adancitura/lipsa. Ce e de facut?

image
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alti pesti au simptome??
Nu mai pune algicide in apa,sunt toxice si inutile
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Tetra astia, oricum sunt ciudati... (Acum ~juma de an, au crapat' 3 din 15 in primele doua saptamani de la introducere)

Cotetul: bazin stabil, (180L cu sump de 80L) si crapa' astia trei, asa (dea'stremeleag).... Nutret: Tetramin minigranules, artemia congelata, ceva mic de la Hikari, verdeata multipla ca am multi ancistrusi....

Supravietuitorii, sunt bine si babani crescuti.

Oricum, pestii mai crapa si din cauze indepentente de proprietar/fericit detinator al bazinului.

Bine ai venit in minunata lume a detinatorilor de pesti.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
toni9i2
Junior member

Joined: 26/04/2021 23:31:47
Messages: 5
Location: Oradea
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Alti pesti au simptome??
Nu mai pune algicide in apa,sunt toxice si inutile


Parca acum spre seara a mai inceput unul sa inoate usor inclinat. Nu mai pun solutia respectiva.

Daca mai mor 1-2 pe luna n-ar fi asa grav, numai sa nu am ceva "focar"-infectue sa moara toti.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com