[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandare prefiltru  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut,
As vrea sa pun un prefiltru inaintea unui eheim ecco pro 200, dimensiuni furtun 12/16. As vrea unul cu robineti, va rog o recomandare.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Majoritatea folosesc prefiltrele sunsun, dar mi se pare ca sunt pe 16/22.
Asta de la ista e pe 12/16, are si robineti: https://www.emag.ro/prefiltru-acvariu-ista-smart-12-16mm-i-sm1216/pd/D9TTK1BBM/

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am cautat si eu inainte de a posta, prima optiune era sunsun dar ai dreptate, sunt 16/22.
Am remarcat si a doua optiune, cea de la Ista, dar am citit un comentariu despre ele si am inteles ca se cam infunda. Spunea cumparatorul ca a trebuit sa il curete de 3 ori intr-o luna.
Ati folosit careva varianta de la Ista?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Poti sa iei foarte bine si sunsun si sa folosesti reductii de la 16/22 la 12/16.
Asta e scumpa, de la Eheim: https://www.nevertebrate.ro/reductie-eheim-16-22mm-la-12-16mm-11088
Dar sunt sigur ca am vazut reductii ieftine la Hornbach, raionul gradina si irigatii.

edit: https://www.rhino.ro/p/furtunuri/robineti/fitinguri/fitinguri/ista-adaptor-rapid-furtun-12-16-mm-hose-adaptor-2273/

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2021 11:56:49


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cr1st1an wrote:...dar am citit un comentariu despre ele si am inteles ca se cam infunda. Spunea cumparatorul ca a trebuit sa il curete de 3 ori intr-o luna...

Asta nu este neaparat un lucru rau, ba din contra DAca s-a infundat inseamna ca si-a facut treaba - a prefiltrat - si a oprit mizeria sa intre in filtru propriu-zis. Eu daca as pune un prefiltrau si nu ar trebui sa-l curat o perioada lunga de timp mi-as pune niste intrebari despre utilitatea lui


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lucian wrote:
cr1st1an wrote:...dar am citit un comentariu despre ele si am inteles ca se cam infunda. Spunea cumparatorul ca a trebuit sa il curete de 3 ori intr-o luna...

Asta nu este neaparat un lucru rau, ba din contra DAca s-a infundat inseamna ca si-a facut treaba - a prefiltrat - si a oprit mizeria sa intre in filtru propriu-zis. Eu daca as pune un prefiltrau si nu ar trebui sa-l curat o perioada lunga de timp mi-as pune niste intrebari despre utilitatea lui


Asa este. Dar sa nu uitam ca are in si out de 12/16, probabil de acolo se trage si infundatul mai des. Dupa ce ca nu are debit suficient, mai e sugrumat si de 2 robineti suplimentari care pot "agata" mizeriile.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O sa fii uimit de ce se poate stringe in prefiltru dupa ce il montezi. Si e normal deoarece asta e rolul lui exact cum a spus si Lucian. Eu le spal buretii in fiecare saptamina si nu am mai curatat filtrele de cca. 1 an fiindca nu si-au pierdut debitul. Inainte de a instala prefiltrele curatam complet filtrele la fiecare 2-3 luni.

Am un ista montat pe un JBL E900 si un Sunsun montat pe un Ecco Pro 200. Ista e transparent si se vede cind trebuie curatat, dar trebuie modificat zdravan ca sa bagi bureti in el. Perlonul cu care vine e atit de fin incit se colmateaza la 2-3 zile si trebuie inlocuit si spalat. Buretii de la Sunsun faca treaba buna (au gauri mari, medii si fine) si rezista cca. 3 saptamini fara sa-i spal (cind sint plecat nu am grija lor), dar trebuie sa ai grija cind il manevrezi la robineti. Am reusit sa rup unul si am asteptat 3 luni sa vina din China (asa am ajuns la Ista).

De cind am prefiltrele am scos buretii de prefiltrare din filtre si i-am inlocuit cu Matrix.

Adaptoare pt. furtune nu se gasesc mereu pe la noi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In locul lui, as lua un filtru sh (chiar acum vinde bluemonk un eheim clasic 150 cu 100 lei) si l-as folosi pe post de prefiltru.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Inteleg din ce ati scris mai sus ca ista nu vine cu bureti. Asta inseamna ca trebuie sa bricolez eu buretii. La fel si in cazul in care as merge pe varianta cu alt filtru second hand. Nu cred ca e mare lucru sa fac asta dar daca am varianta cu totul de-a gata e mult mai simplu.
Cred ca am sa merg in acest caz pe un sunsun cu adaptor la 12/16 si vreo 2 robineti de rezerva. Oare ar trebui sa iau si bureti de rezerva?
@Liv, am observat ca exista si modele de sunsun transparente, eu asa ceva o sa comand.
Multumesc pentru sfaturi!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ista vine doar cu perlon. Si au o forma mai ciudata cu 2 gauri mari. O sa trebuiasca sa stai cu un ferastrau in mina vreo ora ca sa faci loc pt. bureti. Daca ai un Dremel sau ceva asemanator e mai usor. Gaura nu am dat in ei - i-am taiat cu un cutter in cruce pe centru.

Ai grija sa intrebi inainte sa cumperi daca are cutia transparenta. Era pe FB un caz incare s-a plins ca i-au livrat cutia alba desi pe site era transparenta. Merita sa poti vedea ce e in filtru.

Nu prea merita sa cumperi bureti, poate doar daca esti foarte grabit. In 10-15 minute speli toti 3 buretii in chiuveta.

Gasesti burete fin la orice fabricant de saltele - ei folosesc doar bucati foarte mari (sau la magazinele de acvaristica la pret mult mai mare). Astia care ii am de la saltele sint dintr-un material care nu elimina nimic in contact cu apa, fara miros, antialergic cica. Spre mirarea mea cind se colmateaza isi micsoreaza putin volumul si lasa apa sa treaca pe linga ei. Dupa ce ii speli revin la volumul initial (ceva mai mare).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Gasesti burete fin la orice fabricant de saltele - ei folosesc doar bucati foarte mari (sau la magazinele de acvaristica la pret mult mai mare). Astia care ii am de la saltele sint dintr-un material care nu elimina nimic in contact cu apa, fara miros, antialergic cica. Spre mirarea mea cind se colmateaza isi micsoreaza putin volumul si lasa apa sa treaca pe linga ei. Dupa ce ii speli revin la volumul initial (ceva mai mare).

Atentie la buretii obisnuiti din comert pentru ca 90% sunt cu pori inchisi si mai mult colmateaza filtrul in loc sa faca filtrare... La Hornbach sunt bureti speciali pentru filtrare, nu sunt asa scumpi si te tin o viata iar de taiat o rezolvi usor cu foarfeca, nu trebuie cine ce scule.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ar fi si Ista o varianta, am gasit la 125 de lei cu transport inclus. Nu ar trebui sa mai iau decat buretii si sa ii tai.
Am vazut si eu acei bureti la Hornbach, sunt unii porosi de culoare albastra.
Problema e ca nu stiu daca sunt suficienti acei bureti, la sunsun sunt 3 bureti, probabil cu dimensiuni de porozitate diferite.
Oare e in regula daca umplu prefiltrul cu buretii aceia din hornbach si pun perlonul deasupra?
Ar fi cea mai simpla si mai rapida varianta.
Sau prefiltrul de la sunsun e totusi mai potrivit?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Buretii pt. saltele sint cu porii deschisi altfel se supraincalzeste corpul. Daca iei Ista va trebui sa tai suportul de plastic din interior ca sa faci loc destul pt. bureti. Se gasesc bureti cu pori de diverse dimensiuni intre 40 si 80 ppi (pori pe inch).

Renunta la perlon. Are porii foarte mici si se colmateaza rapid. Daca ai pesti mai mincaciosi si ceva mai multi e posibil sa trebuiasca sa il schimbi prea des, chiar zilnic. Daca vrei sa pui perlon trebuie sa fie la iesirea din prefiltru. Iesirea din prefiltru e de intotdeauna pe sus (ca si la filtre) ca sa se poata elimina aerul.

Pe viitor eu o sa iau Sunsun, nu Ista.

Cauta si vaselina siliconica alimentara ca sa ungi garniturile, filetele si interiorul la furtune in zona de contact cu teava de plastic - adica la toate imbinarile. O sa se desfaca mult mai usor si le si etanseaza suplimentar.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lucian wrote:
Liv wrote:Gasesti burete fin la orice fabricant de saltele - ei folosesc doar bucati foarte mari (sau la magazinele de acvaristica la pret mult mai mare). Astia care ii am de la saltele sint dintr-un material care nu elimina nimic in contact cu apa, fara miros, antialergic cica. Spre mirarea mea cind se colmateaza isi micsoreaza putin volumul si lasa apa sa treaca pe linga ei. Dupa ce ii speli revin la volumul initial (ceva mai mare).

Atentie la buretii obisnuiti din comert pentru ca 90% sunt cu pori inchisi si mai mult colmateaza filtrul in loc sa faca filtrare... La Hornbach sunt bureti speciali pentru filtrare, nu sunt asa scumpi si te tin o viata iar de taiat o rezolvi usor cu foarfeca, nu trebuie cine ce scule.



Eu personal n-as pune nici bureti, nici perlon. Exista ceva care nu e nici cal nici magar - se numeste Eheim Fix.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok, ma pun pe aliexpress sa iau sunsun-ul, adaptoarele pentru furtun si vreo 2 robineti.
Sunt 2 modele transparente, sunsun lw602 si sunsun lw603, primul e mai mic - 290 mm x 160 mm si al doilea mai mare - 330 mm x 185 mm.
Ma gandeam sa il iau pe cel mai mic daca nu e prea importanta diferenta de capacitate dintre ele.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Eu il am pe cel mic (de 2litri). Cred ca ar face fata si la un acvariu de 400-500litri.
Vezi ca la Susun ai ceva spatiu liber la intrare si la iesire (vreo 3-4 cm inaltime pe diametru). Am pus niste inele ceramice la intrare (jos adica) ca sa "rupa/sparga" eventualele particole mai mari (frunze), iar la iesire am bagat Matrix intr-un saculet sintetic. Dupa ce montezi prefiltrul sa scoti toti buretii din filtru si sa bagi in locul lor ceva material filtrant biologic (Matrix, Eheim Substrat Pro sau Siporax - sint in ordinea preferintelor mele).

Nu stiam de Eheim Fix. Momentan ramin la burete.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2021 11:44:51


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Ok, ma pun pe aliexpress sa iau sunsun-ul, adaptoarele pentru furtun si vreo 2 robineti.....

Ma gandeam sa il iau pe cel mai mic daca nu e prea importanta diferenta de capacitate dintre ele.


Ia-l pe asta,ca umbli mai usor in interior: http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&product_id=233
Prea mare chinul cu aliexpress

Mama prostilor e mereu gravida!
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

opincarul wrote:
cr1st1an wrote:Ok, ma pun pe aliexpress sa iau sunsun-ul, adaptoarele pentru furtun si vreo 2 robineti.....

Ma gandeam sa il iau pe cel mai mic daca nu e prea importanta diferenta de capacitate dintre ele.


Ia-l pe asta,ca umbli mai usor in interior: http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&product_id=233
Prea mare chinul cu aliexpress

Ai dreptate, trebuie sa stau dupa el o luna si ceva si nici macar nu ies mai ieftin dar totusi daca iau de la chinezi pot lua unul transparent.
Am de gand sa il montez cand va trebui sa curat si filtrul, adica pe la sfarsitul lui iunie, deci din punctul asta de vedere nu-i graba
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Liv wrote:Eu il am pe cel mic (de 2litri). Cred ca ar face fata si la un acvariu de 400-500litri.
Vezi ca la Susun ai ceva spatiu liber la intrare si la iesire (vreo 3-4 cm inaltime pe diametru). Am pus niste inele ceramice la intrare (jos adica) ca sa "rupa/sparga" eventualele particole mai mari (frunze), iar la iesire am bagat Matrix intr-un saculet sintetic. Dupa ce montezi prefiltrul sa scoti toti buretii din filtru si sa bagi in locul lor ceva material filtrant biologic (Matrix, Eheim Substrat Pro sau Siporax - sint in ordinea preferintelor mele).
Nu stiam de Eheim Fix. Momentan ramin la burete.


Merci de sugestie am vazut ca exista posibilitatea sa pui material filtrant si in prefiltru.
In filtru am intr-un sertar matrix si in celalalt eheim substrat pro plus perlonul.
Eu insa o sa completez doar in filtru, in locul perlonului.
In prefiltru doresc sa las doar buretii ca sa imi fie mai usor de curatat.
Sunt multumit daca voi curata buretii la 2-3 saptamani si pot duce curatarea filtrului catre un an.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cu prefiltru nu ar trebui sa ai probleme 1 an. Daca nu se colmateaza furtunele. Am lasat filtrul JBl cam 14 luni fara sa il curat.

Pot sa confirm si eu ceea ce au scris altii pe aici depre furtune. Furtunele de la Eheim se colmateaza mult mai incet decit cele de la JBL. Cele de la JBL trebuie sa le curat cel mult la 3-4 luni. Furtunul de la Eheim are deja 6 luni de functionare si nu am motive sa il curat.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com