[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reef D  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare ,

Voi incepe un nou proiect pe care il denumesc simplu Reef D.

Acvariul: Dennerle Cube 60 (avand capacul de sticla ma scapa de grija plasei)

Filtrarea se va face in acelasi mod ca la celelalte bazine, AIO cu 3 compartimente: I - cu Maxspect bio balls si perlon deasupra, II - Refugiu cu chaeto, III - pompa de recirculare si skimmer.

Lampa : AI Prime HD daca gasesc una buna sh, daca nu si nu, strang din dinti si recurg la una noua 16HD.

Pompe de valuri : 2 Koralia 1600

Pompa de recirculare: Sera 750 lph, silentioasa si fidela

Hardscape : Piatra vie din cubul de 30 litri + inca 4 / 5 kg piatra uscata (am stat o gramada sa fac un scape care sa imi placa si sa intre in dimensiunile ramase display-ului)

Corali : Putinii corali ramasi + ce mai urmeaza pe parcurs

Vietuitoare: Perechea de clovni din bazinul actual (motivul principal al acestui upgrade) si echipajul CUC (2 crabi, melci turbo si nassarius).

Astazi primesc bazinul si standul, in weekend daca am timp si rabdare ma apuc de mesterit la AIO.

Dupa ce trec de partea asta si pun nisipul si piatra uscata (vreau sa fixez totul de la inceput ca sa evit ulterioare interventii) trec la mutarea completa a stocului din bazinul de 30 litri.

Abia apoi imi pot permite luxul unor poze :D.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/03/2021 13:32:55

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Spor! De abia astept sa vad cum iese.
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos! Sper si eu sa iasa ce mi s-a infiripat in neuron :D.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Succes, totusi intreb de ce trebuie alta lampa daca ai deja aqua medic cube(pare o lampa cu referinte bune).
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Danila wrote:Succes, totusi intreb de ce trebuie alta lampa daca ai deja aqua medic cube(pare o lampa cu referinte bune).


Multumesc frumos!

In ceea ce priveste lampa, e simplu. Fiecare dintre noi avem pitici personalizati pe creier. De exemplu, bazinul, de 1 luna de zile ma tot sucesc si ma tot invart intre n variante luate cate k, am ales intr-un final Dennerle de 60. De ce? Pentru ca ador cuburile astea Dennerle, pentru ca imi intruneste mie personal niste cerinte de aspect, de calitate, etc.

Asa si cu lampa, Aqua Medic 50 este o lampa extraordinara, indeajuns pentru acest bazin, dar degeaba atata timp cat nu este ce vreau eu, fix degeaba.
Si uite asa am facut iar un compromis, am zis ca scutesc buzunarul de o dauna, dar nu am facut decat sa o cumpar, sa o curat de praf, sa o fac ca noua, sa o montez, sa o admir 10 minute si sa ma holbez la ea comparand tot cu precedentele lampi Ai Prime pe care le-am avut.

Rezultatul a fost un murmurat din buze ca nu imi indeplinesc planul pana la capat asa cum mi-am propus de la inceput si mai deviez de la traseu, ca acum.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Partea principala a scape-ului. Pun acum o poza sa imi fac datoria, ma gandesc ca daca o manevrez precis si pe asta cum am mai facut cu o bijuterie de piatra in trecut, nu o sa mai am la ce sa fac poze :D.
[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 2 1.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

:lol: :lol: :lol:

Nu am cum sa uit momentul ala magic cand m-am urcat pe scaunel, cu piatra intre cele 2 maini stangi din dotare, m-am rasucit spre acvariu si cand am realizat, cu stupoare ca a disparut dintre maini, din reflex am impins-o cu cotul, cu genunchiul, daca aveam coada cred ca o bagam si pe aia in functiune, ca sa nu imi loveasca acvariul in cadere.....iar in urmatoarele secunde a urmat deflagratia, constatarea, reconstituirea si procesul verbal. Pfoai de capul meu, si cat ma pregatisem pentru introducerea in bazin, cate planuri, cate idei, organizare, repetitii, etc.

Ce nu pricep eu din toata manevra asta, cum si cand a ajuns sotia in dreptul usii la 1 secunda dupa impact :))))). Nici daca primea alerta pe telefon ca la dezastre, nu ajungea asa teleportata. :D
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ariath wrote:Ce nu pricep eu din toata manevra asta, cum si cand a ajuns sotia in dreptul usii la 1 secunda dupa impact )))). Nici daca primea alerta pe telefon ca la dezastre, nu ajungea asa teleportata.

Ele sunt "speciale" si au un al saptelea simt dezvoltat exact pentru aceste gen de situatii... ca sa ne prinda pe picior gresit.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2021 13:11:19

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Unele zbiara preventiv, inainte sa se intample.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt proactive, ca sa zic ashea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si retroactive. Si au memorie de elefant.
Noi nu mai stim cu ce fufe am umblat in tinerete. Dar sotiile stiu, nu uita. Stiu cu ce erau imbracate, adresa actuala, numarul de la pantof, rujul favorit, conturile de facebook, absolut tot, cu exactitate elvetiana.
Singurul lucru pe care orice sotie il uita mereu, repetitiv, e sa lase ceva bani de buzunar in casa

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:... Singurul lucru pe care orice sotie il uita mereu, repetitiv, e sa lase ceva bani de buzunar in casa

Stii cum se zice, ala nu e bug ci este un feature.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

:)))))))))))))))))) adevarat! :))))
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

[quote=Ariath] :lol: :lol: :lol:

Nu am cum sa uit momentul ala magic cand m-am urcat pe scaunel, cu piatra intre cele 2 maini stangi din dotare, m-am rasucit spre acvariu si cand am realizat, cu stupoare ca a disparut dintre maini, din reflex am impins-o cu cotul, cu genunchiul, daca aveam coada cred ca o bagam si pe aia in functiune, ca sa nu imi loveasca acvariul in cadere.....iar in urmatoarele secunde a urmat deflagratia, constatarea, reconstituirea si procesul verbal. Pfoai de capul meu, si cat ma pregatisem pentru introducerea in bazin, cate planuri, cate idei, organizare, repetitii, etc.

Ce nu pricep eu din toata manevra asta, cum si cand a ajuns sotia in dreptul usii la 1 secunda dupa impact :))))). Nici daca primea alerta pe telefon ca la dezastre, nu ajungea asa teleportata. :D[/quote]

Ce nu ai explicat aici in descrierea asta amanuntita :-D ,era sau nu ERA ... apa in acvariu? Atunci il setai? Deci a ajuns si ceva apa sarata pe parchet? :?
[b]Da e tare faza cu repetitii.[/b] :lol: :lol: :lol: La repetitii a iesit bine!?? :lol:
[Email]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai, avem asa:

a) era in functiune bazinul, dar scosesem un sfert de apa din el.

b) da, chiar am stat o gramada de timp pe langa el sa imi fac bine planul. Lasand gluma deoparte, era o piatra masiva, o coloana inalta care ocupa tot centrul bazinului. A fost uda, avea si corali pe ea, nu am vrut sa ii ranesc, putina neatentie si aia a fost, mi-a alunecat din maini. Si da, chiar am impins-o imediat cum am putut, sa nu imi atinga bazinul in cadere, aia mai lipsea. S-a facut tandari si aia a fost. Am recuperat bucatile mai mari din ea si adio. Dincolo de partea amuzanta, chiar puteam sa o comit grav.
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar sa lasam in urma momentele palpitante din viata mea de acvarist :D.

Am pus bazinul pe pozitie.
[Thumb - 20210305_205641.jpg]

[Thumb - 20210305_205603.jpg]

calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Ma mira ca te duci catre acvarii marine de dimensiuni din ce in ce mai mici, celelelate doua care le-am urmarit intr-o oarecare masura, erau mai mari . Unul din acvariile care le am in studiu sa il fac marin(primul marin) are mai bine de 50 de litri. Desi urmarind pe cei de la Tidalgarden, spuneau ca un acvariu bun ptr incepatori este unul de 120 galoane (480l). Nu imi pot permite din nici un punct de vedere asa ceva momentan.

Deci si eu am in studiu si unul de 50 litri existent la care ori ii fac un compartiment in spate, ori un sump separat la acelasi nivel doar ceva mai inalt sa cada apa din el in acvariu, dar asta e mai complicat putin. Asa ca m-as bucura daca ai pune poze din spate cu sumpul si cu echipamentele puse. Ma gandesc ca daca el este lipit(acvariul) sa il fac din plexi lipit.
Succes!Desi am vazut ce ai facut inainte, si sunt sigur ca va fi foarte frumos.

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Salut, eu cred ca ideea cu marimea bazinului este intr-o oarecare masura un mit,fiind un pic mai batranel am apucat sa citesc cartile de acvaristica ale anilor 60-70 si pe atunci se sustinea acelasi aspect adica acvariul trebuie sa fie cat mai mare(ma refer la cele de apa dulce),ori in zilelele noastre vedem ca acvariile de apa dulce tind sa fie mici.Eu cred ca important este ca scopul sa fie in concordanta cu bazinul, sa respecti proportiile , sistemul de filtrare etc.Normal ca nu ai sa-ti propui sa cresti pesti de 25 cm in 10 litri de apa ,cum nici 20-30 specii de corali in 20-30 de litri apa.Referitor la bazinul marin cred ca poate avea orice dimensiune exact ca acvariile de peisagistica de apa dulce.Exact cum avem cateva categorii de acvarii de apa dulce,tot asa si marinele cred ca nu trebuie reduse strict la cele de recif-pana la urma daca iti place natura intelegi cumva ca oceanele si marile lumii nu se reduc la Marea Bariera de Corali.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com