[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

Sunt Adrian si trebuie sa mentionez ca nu locuiesc in Romania.

Locuiesc in Irlanda. Ultima data cand am avut acvariu a fost acum 10 ani si cand eram mic am avut mereu acvarii. La un moment dat chiar multe.

Am reinceput cu un acvariu de 60 de litri acum cateva luni si planuiesc sa redescoper acvaristica.

Nu sunt chiar un incepator, dar nici nu pot spune ca stiu prea multe.
Cam asa arata acvariul momentan, stiu ca nu respecta toate gustruile insa arata bine.
Voi reveni cu intrebari specifice in alte sectiuni ale forumului.

[Thumb - IMG_20210226_111051_resized_20210226_111118374.jpg]

ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Bun venit, Adrian Schumacher din irlanda !

(Acvariul poate intra oricând in Top Ten Acvarii Oribile de pe internet si nu numai).
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,intradevar mai sunt lucruri de imbunatatit la acvariul tau,incepand cu pietrisul rosu
Ar fi frumos sa dai niste detalii despre acvariu (volum,filtrare,fertilizare,plante,lumina,pesti etc.)
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

"planuiesc sa redescoper acvaristica" Pai cam trebuie sa o iei de la 0, asta nu e acvaristica
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Ma regasesc aceleasi greseli le-am facut si eu acum 2 luni .
Cere sfaturi si asculta bine de colegi de aici vei ajunge pe drumul cel bun . Bafta
[Email]
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Salut,intradevar mai sunt lucruri de imbunatatit la acvariul tau,incepand cu pietrisul rosu
Ar fi frumos sa dai niste detalii despre acvariu (volum,filtrare,fertilizare,plante,lumina,pesti etc.)


Sunt mai mult decat convins ca trebuie imbunatatit.

Acvariul are
- un volum de 60 litri
- filtru inclus in acvariu https://www.amazon.co.uk/Aquael-Internal-Aquarium-Filter-ASAP/dp/B07DC5CV2T/ref=asc_df_B07DC5CV2T/?tag=googshopuk-21&linkCode=df0&hvadid=309829045138&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=6810537982725999439&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=20492&hvtargid=pla-653316239173&psc=1
- lumina cu led
- plantele sunt artificiale (deci banuiesc ca fertilizarea se refera la plante)

Pesti:
- 2 scalari
- 2 Pleco
- 3 calistusi
- 1 xipho (am avut 2, mascul si femela insa tocmai am mutat masculul in alt acvariu mai mic)
- 8 neoni normali (albastru cu rosu)
- 7 neoni portocalii

Ideea este ca am facut o gresala (printre altele) de incepator (care sunt) si am cumparat 2 xipho. Unul masucul si cealalta femela. Din ce imi aduceam eu aminte, xipho nu erau agresivi insa am descoperit ca sunt.

Mi-a omorat pe rand 2 Red Dwarf https://www.google.ie/search?q=Red+Dwarf+fish&sxsrf=ALeKk01XAJm17Ia8E77GxdTJ-T7U2zqDwA:1614354449952&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi_sp_88ofvAhVuQxUIHeqzA5kQ_AUoAXoECAcQAw&biw=1920&bih=937#imgrc=Xe4GBW6q2EnsCM

I-a stresat si muscat pana au murit. Eu am reactionat destul de lent.

Ok, inteleg ca am facut greseli majore si as aprecia enorm comentarii de genul ""planuiesc sa redescoper acvaristica" Pai cam trebuie sa o iei de la 0, asta nu e acvaristica" daca ar veni la pachet si cu macar 1 recomandare.

Mentionez ca acvariul este pentru fiica mea si doreste nisip colorat. Mie nu mi se pare ca arata asa de rau cum se spune dar probabil este si o chestiune de gust.

Orice recomandare este binevenita, insa voi deschide un nou topic in sectiunea vivipari pentru a vedea cum sa procedez cu masculul pe care l-am separat in alt acvariu mai mic de 25 de litri si daca sunt pesti compatibili cu el.
Mentionez ca nu as vrea sa se imperecheze, nu am ce face cu puii.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/02/2021 17:54:54

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

schumacher999 wrote:
ugarit5 wrote:Salut,intradevar mai sunt lucruri de imbunatatit la acvariul tau,incepand cu pietrisul rosu
Ar fi frumos sa dai niste detalii despre acvariu (volum,filtrare,fertilizare,plante,lumina,pesti etc.)


Sunt mai mult decat convins ca trebuie imbunatatit.

Acvariul are
- un volum de 60 litri
- filtru inclus in acvariu https://www.amazon.co.uk/Aquael-Internal-Aquarium-Filter-ASAP/dp/B07DC5CV2T/ref=asc_df_B07DC5CV2T/?tag=googshopuk-21&linkCode=df0&hvadid=309829045138&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=6810537982725999439&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=20492&hvtargid=pla-653316239173&psc=1
- lumina cu led
- plantele sunt artificiale (deci banuiesc ca fertilizarea se refera la plante)

Pesti:
- 2 scalari
- 2 Pleco
- 3 calistusi
- 1 xipho (am avut 2, mascul si femela insa tocmai am mutat masculul in alt acvariu mai mic)
- 8 neoni normali (albastru cu rosu)
- 7 neoni portocalii

Ideea este ca am facut o gresala (printre altele) de incepator (care sunt) si am cumparat 2 xipho. Unul masucul si cealalta femela. Din ce imi aduceam eu aminte, xipho nu erau agresivi insa am descoperit ca sunt.

Mi-a omorat pe rand 2 Red Dwarf https://www.google.ie/search?q=Red+Dwarf+fish&sxsrf=ALeKk01XAJm17Ia8E77GxdTJ-T7U2zqDwA:1614354449952&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi_sp_88ofvAhVuQxUIHeqzA5kQ_AUoAXoECAcQAw&biw=1920&bih=937#imgrc=Xe4GBW6q2EnsCM

I-a stresat si muscat pana au murit. Eu am reactionat destul de lent.

Ok, inteleg ca am facut greseli majore si as aprecia enorm comentarii de genul ""planuiesc sa redescoper acvaristica" Pai cam trebuie sa o iei de la 0, asta nu e acvaristica" daca ar veni la pachet si cu macar 1 recomandare.

Mentionez ca acvariul este pentru fiica mea si doreste nisip colorat. Mie nu mi se pare ca arata asa de rau cum se spune dar probabil este si o chestiune de gust.

Orice recomandare este binevenita, insa voi deschide un nou topic in sectiunea vivipari pentru a vedea cum sa procedez cu masculul pe care l-am separat in alt acvariu mai mic de 25 de litri si daca sunt pesti compatibili cu el.
Mentionez ca nu as vrea sa se imperecheze, nu am ce face cu puii.


Salut desi sunt si eu incepator o sa încerc sa iti explic ce am invatat din greseli.
60 l e un acvariu mic ,adica pesti mici.
Scalari nau ce cauta într-un asemenea acvariu. Plus nu e compatibil cu ceilanti ..
Filtru nu e ok , ai nevoie de filtru extern.
Daca vrei intern ai nevoie de alceva cu filtrare biologica.
Substratul e mai mult vorba ca e prea mare ,adica granulatia, se infiltreaza resturi de mancare excremente etc usor spre fundul acvariului , nepuntand fi curatat.
Tot ce tine de plastic nu e benefic vietuitoarelor .
Etc etc sunt multe de spus ,incerc pe scurt sa spun ce e ok pentru inceput .
Filtru vezi daca poti baga material biologic, substratul poti lua pietris granulatie 2 3 mm asa poti si planta cateva plante naturale ,cea ce e nevoie mare pentru vietuitoare ciclare etc .
Pesti se pun dupa ce e ciclat acvariul intre 4 si 6 saptamani ,pe baza testelor de apa . Daca vrei mai repede exista soluti dar sunt scumpe. (Probiotic )
Compatibilitatea pestilor o gasesti pe net. La 60 maxim 20 pesti micuti . Si ai grija cel mai ok fara femele.

Eu zic ca ar fi un Start ok de incepator .

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2021 19:05:45

[Email]
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

Samy wrote:
schumacher999 wrote:
ugarit5 wrote:Salut,intradevar mai sunt lucruri de imbunatatit la acvariul tau,incepand cu pietrisul rosu
Ar fi frumos sa dai niste detalii despre acvariu (volum,filtrare,fertilizare,plante,lumina,pesti etc.)


Sunt mai mult decat convins ca trebuie imbunatatit.

Acvariul are
- un volum de 60 litri
- filtru inclus in acvariu https://www.amazon.co.uk/Aquael-Internal-Aquarium-Filter-ASAP/dp/B07DC5CV2T/ref=asc_df_B07DC5CV2T/?tag=googshopuk-21&linkCode=df0&hvadid=309829045138&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=6810537982725999439&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=20492&hvtargid=pla-653316239173&psc=1
- lumina cu led
- plantele sunt artificiale (deci banuiesc ca fertilizarea se refera la plante)

Pesti:
- 2 scalari
- 2 Pleco
- 3 calistusi
- 1 xipho (am avut 2, mascul si femela insa tocmai am mutat masculul in alt acvariu mai mic)
- 8 neoni normali (albastru cu rosu)
- 7 neoni portocalii

Ideea este ca am facut o gresala (printre altele) de incepator (care sunt) si am cumparat 2 xipho. Unul masucul si cealalta femela. Din ce imi aduceam eu aminte, xipho nu erau agresivi insa am descoperit ca sunt.

Mi-a omorat pe rand 2 Red Dwarf https://www.google.ie/search?q=Red+Dwarf+fish&sxsrf=ALeKk01XAJm17Ia8E77GxdTJ-T7U2zqDwA:1614354449952&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi_sp_88ofvAhVuQxUIHeqzA5kQ_AUoAXoECAcQAw&biw=1920&bih=937#imgrc=Xe4GBW6q2EnsCM

I-a stresat si muscat pana au murit. Eu am reactionat destul de lent.

Ok, inteleg ca am facut greseli majore si as aprecia enorm comentarii de genul ""planuiesc sa redescoper acvaristica" Pai cam trebuie sa o iei de la 0, asta nu e acvaristica" daca ar veni la pachet si cu macar 1 recomandare.

Mentionez ca acvariul este pentru fiica mea si doreste nisip colorat. Mie nu mi se pare ca arata asa de rau cum se spune dar probabil este si o chestiune de gust.

Orice recomandare este binevenita, insa voi deschide un nou topic in sectiunea vivipari pentru a vedea cum sa procedez cu masculul pe care l-am separat in alt acvariu mai mic de 25 de litri si daca sunt pesti compatibili cu el.
Mentionez ca nu as vrea sa se imperecheze, nu am ce face cu puii.


Salut desi sunt si eu incepator o sa încerc sa iti explic ce am invatat din greseli.
60 l e un acvariu mic ,adica pesti mici.
Scalari nau ce cauta într-un asemenea acvariu. Plus nu e compatibil cu ceilanti ..
Filtru nu e ok , ai nevoie de filtru extern.
Daca vrei intern ai nevoie de alceva cu filtrare biologica.
Substratul e mai mult vorba ca e prea mare ,adica granulatia, se infiltreaza resturi de mancare excremente etc usor spre fundul acvariului , nepuntand fi curatat.
Tot ce tine de plastic nu e benefic vietuitoarelor .
Etc etc sunt multe de spus ,incerc pe scurt sa spun ce e ok pentru inceput .
Filtru vezi daca poti baga material biologic, substratul poti lua pietris granulatie 2 3 mm asa poti si planta cateva plante naturale ,cea ce e nevoie mare pentru vietuitoare ciclare etc .
Pesti se pun dupa ce e ciclat acvariul intre 4 si 6 saptamani ,pe baza testelor de apa . Daca vrei mai repede exista soluti dar sunt scumpe. (Probiotic )
Compatibilitatea pestilor o gasesti pe net. La 60 maxim 20 pesti micuti . Si ai grija cel mai ok fara femele.

Eu zic ca ar fi un Start ok de incepator .


Multumesc de sfaturi.

Voi incerca sa schimb cat mai multe din acvariu.
Ideea este ca din cauza Covid19 noi suntem in lockdown din 2 sau 3 Ianuarie 2021.
Nu ai voie sa calatoresti mai mult de 5km de casa decat pentru deplasari esentiale.

Am incercat sa fac acest acvariu pentru fiica mea si din pacate este un singur pet shop la care pot ajunge usor si nu au plante naturale.
Sigur, exista tot felul de magazine online, insa pentru a comanda plante online ... este cam greu.

Am fost nevoit sa improvizez mult si compromisul pe care l-am facut acum au fost plantele naturale si echipamente gasite intr-un pet shop de duzina.

Ca sa fiu sincer, pestii par destul de ok, cu exceptia xipho-ului care a atacat Red Dwarf

Inteleg ca este totusi supra populat si voi incerca sa transfer cativa neoni in celalalt acvariu mic de 25 de litri.

Indata ce situatia se va mai imbunatati, voi incerca sa introduc plante naturale si sa schimb pietrisul (va fi greu cu fetita ca ea vrea pietris rosu).

"Filtru vezi daca poti baga material biologic"

Scuza-mi ignoranta, dar la ce te referi? Material biologic adica substante de curatare apei?
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Material biologic inseamna un material poros care permite asezarea culturilor de bacterii,cum ar fi sera siporax sau seachem matrix.
In poza mi se pare ca apa este cam tulbure...
Poti sa-i explici fetitei ca pestisorilor le place mai mult un nisip de culoare normala,si o data schimbat,veti vedea ca arata mult mai bine.
Iti recomand sa reduci numarul de plante artificiale pana iei unele naturale easy,doar ocupa spatiul aiurea.
Ai cam gresit cu xipho,ei au nevoie de spatii mari in care sa sa inoate.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

substratul nu e rau, ce ma ingrijoreaza este apa cetoasa, semn ca nu e ciclata si cel mai probabil si ca suprahranesti. nu te descuraja in ciuda "certurilor", suntem certareti pt ca avem de. a face cu astfel de acvarii in fiecare zi aproape si ne e greu sa incepem mereu cu vorba blanda, insa te asiguram ca vrem tot ce e mai bun pt tine, pestii si portofelul tau. nh te descuraja si keep in touch

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

paradoxx wrote:substratul nu e rau, ce ma ingrijoreaza este apa cetoasa, semn ca nu e ciclata si cel mai probabil si ca suprahranesti. nu te descuraja in ciuda "certurilor", suntem certareti pt ca avem de. a face cu astfel de acvarii in fiecare zi aproape si ne e greu sa incepem mereu cu vorba blanda, insa te asiguram ca vrem tot ce e mai bun pt tine, pestii si portofelul tau. nh te descuraja si keep in touch

Da, asa este, suprahranesc.
Asta este primul lucru pe care am inceput sa-l remediez de ieri. Am sa reduc la 1 hranire pe zi de la 3. Se pare ca 1 hranire cu fulgi si peleti este suficienta.
Din pacate, nu am de unde sa iau hrana vie, o sa mai caut.

O sa ma mai interesez si de ciclare. Am nevoie de echipamente mai bune greu de obtinut acum.

Defapt, filtrul pe care il am este simplu cu burete AQUAEL ASAP 300. Stiu ca nu este cea mai buna solutie.
Exista mai multe recipiente cu bacterii ciclare pentru acvariu, intrebarea este daca totusi ele se pot prinde si pe buretele din filtrul meu.

Multumesc.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/02/2021 12:18:19

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Poti da hrana so o data la doua zile ,eu asa procedez nu trebuie hrana vie .
Filtru ar trebui schimbat, nu cred ca vei avea cum pune alt mediu filtrant sa fie cat de cat ok,iar preturile unui extern sunt destul de ok ,daca e sa iei altu iei direct extern.
Acel filtru este pentru alceva .
[Email]
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

Samy wrote:Poti da hrana so o data la doua zile ,eu asa procedez nu trebuie hrana vie .
Filtru ar trebui schimbat, nu cred ca vei avea cum pune alt mediu filtrant sa fie cat de cat ok,iar preturile unui extern sunt destul de ok ,daca e sa iei altu iei direct extern.
Acel filtru este pentru alceva .

O data la 2 zile? Cati pesti ai si cata hrana le dai la 2 zile? Cu aproximatie
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

În jur de 8 guppy momentan,iau cu dou degete si presar deasupra apei ,in 1 minut ar trebui sa fie mancat tot.
[Email]
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

Dupa mai bine de 1 saptamana in care am incercat sa remediez cateva probleme, se pare ca am facut ceva progrese, mai ales la capitolul calitatea apei.

Ce a ramas la fel si sper sa schimb la un moment dat?
- filtrul intern
- plante artificiale
- nisip rosu granulatie mare

Ce am schimbat?
- in loc de 3 hraniri pe zi, am redus la 1 pe zi
- am achizitionat un aspirator de fund cu palnie mare (curata foarte eficient nisipul)
- am renuntat la 2 plante artificiale pentru mai mult spatiu

Rezultat
- mai mult spatiu
- apa se mentine clara

P.S. stiu ca nu este un acvariu de renume mondial, vroiam doar sa subliniez ca am facut un pas mic.

Probabil o sa deschid si eu un jurnal, ma va ajuta si pe mine sa vad progresul facut.

Multumesc pentru sfaturi.
[Thumb - IMG_20210305_104846_resized_20210305_104914016 (002).jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata mult mai bine,continua tot asa.
Daca vrei sa imbunatatesti filtrarea radical,poti sa scoti o parte din buretele din filltru cu material de filtrare bio (sera siporax,seachem matrix,eheim mech etc.)
Iti recomand sa scapi de scalari,vor creste curand prea mari pentru acvariul tau si vor deveni agresivi,este posibil sa iti manance neonii.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2021 13:09:46

[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragule, ce sa spun?
Conform parerii majoritatii celor care ne petrecem vremea pe aici, acvariul ala este de un prost-gust desavarsit.
Ti-o spun fara niciun fel de rautate, am inteles ca trebuie sa fie "pe gustul copilului" si toti avem copii... stim cum e.

- Tu ar trebui sa incerci totusi sa ii faci o educatie fetitei tale si sa ii explici ca un pestisor are nevoie sa se simta "ca acasa" pentru a putea trai fericit.
- Cauta cateva poze cu acvarii decorate in mod natural si arata-i-le... spune-i (fara sa intri in detalii de specialitate) ca "asa arata casuta pestilor, in realitate, acolo unde traiesc ei... si ca noi vrem ca ei sa fie fericiti."
- Copiii reactioneaza bine daca le spui ca animalutzele lor vor sa fie fericite.

Acu', pentru tine...
- nici scalarii si nici pleco NU au ce sa caute acolo... da-i inapoi, doneaza-i, fa ceva cu ei.
- daca vrei vivipari (alde xifo, molly, platy etc), fa bine si cumpara doar masculi... altfel, o sa te umpli de pui si n-o sa ai ce face cu ei.
- daca reusesti "sa cazi la pace" cu pustoaica, pune mana si arunca toate plasticele alea...
- pune niste nisip normal (d-ala de constructii, de la locul de joaca, etc)... pune niste plante naturale, de care or fi ele.
- nu aglomera bazinul (ca e oricum destul de mic) cu alte decoruri...
- hraneste pestii o data pe zi, sau o data la 2 zile... cu putina mancare. Nu te teme, nu mor de foame si nu sufera. Dar o sa ai acvariul mai curat.
- inainte sa comanzi / cumperi ceva, vino si intreaba-ne... toti vanzatorii de la petshop-uri sunt pusi acolo ca sa vanda, NU ca sa iti dea tie sfaturi utile!
Nu te supara daca te mai bombanim, ca si la noi e pandemie si ne plictisim... da' avem intentii bune si, daca o sa asculti sfaturile primite, o sa fie mult mai bine pentru pestii tai.


PS: Bun venit pe forum!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

koala wrote:Dragule, ce sa spun?
Conform parerii majoritatii celor care ne petrecem vremea pe aici, acvariul ala este de un prost-gust desavarsit.
Ti-o spun fara niciun fel de rautate, am inteles ca trebuie sa fie "pe gustul copilului" si toti avem copii... stim cum e.

- Tu ar trebui sa incerci totusi sa ii faci o educatie fetitei tale si sa ii explici ca un pestisor are nevoie sa se simta "ca acasa" pentru a putea trai fericit.
- Cauta cateva poze cu acvarii decorate in mod natural si arata-i-le... spune-i (fara sa intri in detalii de specialitate) ca "asa arata casuta pestilor, in realitate, acolo unde traiesc ei... si ca noi vrem ca ei sa fie fericiti."
- Copiii reactioneaza bine daca le spui ca animalutzele lor vor sa fie fericite.

Acu', pentru tine...
- nici scalarii si nici pleco NU au ce sa caute acolo... da-i inapoi, doneaza-i, fa ceva cu ei.
- daca vrei vivipari (alde xifo, molly, platy etc), fa bine si cumpara doar masculi... altfel, o sa te umpli de pui si n-o sa ai ce face cu ei.
- daca reusesti "sa cazi la pace" cu pustoaica, pune mana si arunca toate plasticele alea...
- pune niste nisip normal (d-ala de constructii, de la locul de joaca, etc)... pune niste plante naturale, de care or fi ele.
- nu aglomera bazinul (ca e oricum destul de mic) cu alte decoruri...
- hraneste pestii o data pe zi, sau o data la 2 zile... cu putina mancare. Nu te teme, nu mor de foame si nu sufera. Dar o sa ai acvariul mai curat.
- inainte sa comanzi / cumperi ceva, vino si intreaba-ne... toti vanzatorii de la petshop-uri sunt pusi acolo ca sa vanda, NU ca sa iti dea tie sfaturi utile!
Nu te supara daca te mai bombanim, ca si la noi e pandemie si ne plictisim... da' avem intentii bune si, daca o sa asculti sfaturile primite, o sa fie mult mai bine pentru pestii tai.


PS: Bun venit pe forum!



Cel mai sincer raspuns.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

In legatura cu obtinerea unor chesti din cauza lockdown.
Si aici a fost Austria cand am facut eu acvariile
Totul am cumparat de pe internet, sigur exista si la voi Amazon sau multe alte platforme de a comanda online.
Sper doar sa iei la cunostinta cele scrise de kolegul Koala si nu numai.
Spor si multa bafta

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2021 13:56:31

[Email]
schumacher999
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2021 13:01:08
Messages: 55
Location: Co. Sligo IRE
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Arata mult mai bine,continua tot asa.
Daca vrei sa imbunatatesti filtrarea radical,poti sa scoti o parte din buretele din filltru cu material de filtrare bio (sera siporax,seachem matrix,eheim mech etc.)
Iti recomand sa scapi de scalari,vor creste curand prea mari pentru acvariul tau si vor deveni agresivi,este posibil sa iti manance neonii.


Salut, posibil sa mut scalarii in alt acvariu la un moment dat.

Cred ca as putea inlocui tot filtrul de burete cu Sera Siporax Sera Siporax pe Amazon.de

Probabuil voi comanda zilele astea, dar dureaza cam 7-8 zile pana ajunge la mine.

Pachetul contine
Very efficient and complete biological filter material
Keeps water crystal clear in the aquarium or pond
Both sides; Open-pored, structure, three-dimensional and functional
1000 ml Bag (290 g) + Sera filter Biostart 50 ml

Intrebarea este, acel biostart si punga de 1000ml, sunt fertilizator pentru bacterii si bacterii?

 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com