[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Suprapopulare Mbuna  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut! M-am plictisit de acvariu plantat si vreau sa trec la ciclide din Malawi, inclusiv specii mai agresive. Am vazut pe forum sfaturi privind anumite specii de mbune care trebuie evitate din cauza agresivitatii lor, dar pe youtube sunt multe exemple in care convietuiesc specii agresive cu altele mai pasnice. Detinatorii spun ca secretul este suprapopularea (overstocking). Voi ce parere aveti?

Acvariul meu:

413 l (140 x 50 x 63cm)


Filtre 2 x SunSun 704 A si B


Apa de la retea (Brasov) are ph 8-8.4, schimburile de apa vor fi de 2 ori pe saptamana cam 40-50%, in functie de nitrati. Pestii vor fi hraniti de 2-3 ori pe zi in perioada de crestere.

Decorul va fi din bolovani, 70-90kg masa totala, 3 mari mai inalti si restul mai mici in jurul lor, voi vedea. Fara background 3d, nu vreau sa dezlocuiesc prea multa apa. Fundal negru.

Substrat nisip <1mm bej Hornbach. Am inteles ca nu le place nisipul alb ca ar reflecta prea multa lumina si e stresant, nu stiu daca e adevarat..

Vreau sa combin cat mai multe specii de mbuna (exclusiv mbune), toate tipurile de temperament de la moderat la agresiv (ma intereseaza culorile) cate 4-7 din fiecare specie, in functie de recomandari. Pestii vor fi achizitionati puiet 1-2cm, vor creste impreuna.

As dori niste sugestii privind numarul de pesti maxim admis pentru un astfel de aranjament si recomandari de specii, criterul sa fie culoare si nu comportament. Specii mai pasnice (ex. L. caeruleus, P. acei) pot convietui cu specii mai teritoriale de genul P. Demasoni, Melanochromis, M. lombardoi etc. ?

Multumesc.



lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am ciclide ceva ani dar nu am auzit de chestia cu nisipul alb. Am avut nisip alb, am avut si nisip de la Hornbach.
Nu am avut plangeri cu niciunul
Chestia cu agresivitatea e o discutie lunga la care eu am o concluzie scurta: Nu exista nici o regula!
Am avut specii "pasnice" care muscau din sticla
Am avut si specii "agresive" pe care ii cautam printre bolovani sa vad daca mai traiesc.
Am ajuns la concluzia ca agresivitatea e o chestie ce tine de individ.
E foarte ok sa cresti pestii de mici, masculii rivali se vor tolera mai bine cand vor creste.
Sfatul meu e sa iei acum toate speciile care iti plac tie iar pe parcurs vei vedea ce si cum.
De asemenea trebuie sa fi pregatit sa renunti la anumiti pesti chiar daca nu iti convine.
Am avut si eu de facut cateva alegeri grele dar pentru echilibrul acvariului a trebuit sa le fac.
In rest, filtrare, decor, intretinere mi se pare in regula ce vrei sa faci.
Bafta.
craresc
Junior member

Joined: 10/01/2013 17:55:58
Messages: 53
Location: Bucuresti sector 1
IP:
Offline

salut,

Nici pestii mei nu au avut probleme cu nisipul alb din Horbach in vechiul acvariu. Cred ca marea problema ar fi mai mult legata de alge, nu cu pestii (asa cum ai spus si tu, reflecta lunima) deci daca as mai face un acvariu probabil as merge si eu pe bej.

Sper sa gasesti nisip bej la granulatie de 1. La cum vrei sa hranesti va trebui aspirat destul de des si daca e prea fin vei avea probleme.

Nu stiu cum ai sa reusesti cu schimburile de apa. 50% este foarte mult la acel volum si va fi destul de greu sa faci asta fara sa ai variatii mari in temperatura (mai ales iarna, cand apa e foarte rece)

Din experienta, este cel mai bine sa introduci in acvariu toti pesti in acelasi timp, sau daca nu se poate, cei mai putin agresivi prima data. Trebuie sa ai grija sa ai multe spatii unde sa se ascunda, deci aquascape-ul va fi si el important. Totusi, ai grija sa nu suprapopulezi. Eu am
inceput cu peste 50 de puieti sub 1cm (luati vrac sa scap pe cineva de ei ), iar cand au crescut putin a trebuit sa donez (Cresc destul de mult)

Probabil in viitor va fi necesara o pompa de valuri insa nu e musai daca ai un program strict de intretinere (mai ales aspirare).

Mult succes!
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi.

Am uitat sa mentionez ca am deja o pompa de valuri pe care nu am prea folosit-o pentru ca imi dadea plantele peste cap, probabil va fi ideala pentru mbune.
Nu stiu cum e aspiratul nisipului ca nu am avut niciodata.

In ceea ce priveste schimburile de apa eu am mereu grija sa potrivesc temperatura de la robinet, alimentez direct in acvariu si am la iesire termometru, declorinez cu JBL Biotopol pentru siguranta, apa de la reteaua mea are f putin clor.

Oricum o sa fie joaca de copii mentenanta, comparand-o cu munca pe care trebuie sa o depun la acvariul actual plantat, dozat si injectat (cine are stie ce vb), abia astept sa inchei capitolul asta. Adica stai ore intregi pe saptamana si iti rupi spinarea ca sa vina lume in vizita sa te intrebe "da'unde-s pestii? asa putini?"...

Nu stiu de la ce numar de pesti sa incep, sunt aproape sigur ca se vor mai pierde pe parcurs, ma refer la luptele dintre masculii din aceeasi specie. Ma gandeam la un numar final de 40-45 de pesti adulti de 8-12cm. Unii zic 1 mbuna/10l. Altii zic sa iei nr de galoane, il imparti la 2 si iti da nr de pesti(mbune), asta ar insemna 100/2=50 in cazul meu.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2021 23:28:10

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am avut mbuna si mi-au placut mult... am avut nisip de Hornbach, decor din polistiren si un numar de ~50 pesti la un bazin de 500 litri. Fara probleme!
Citeste topicul din semnatura mea, ala cu "Marele African". Ti-as recomanda sa nu faci "ciorba" acolo si sa te rezumi la doar 2-3 specii.
Iti alegi paleta coloristica dorita (eu am vrut galben & albastru) si apoi iei 3 carduri de cate 10-12 pesti. Mbunele se simt bine daca-s in familie "mare".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Am citit deja cam tot ce ai postat despre africani, koala. M-am gandit si la varianta ta, dar pentru mine ar fi frustrant sa ma limitez la 2-3 specii, considerand cate varietati exista.
Am uitat sa mentionez ca ma intereseaza cel putin la fel de mult comportamentul si interactiunile dintre pesti, nu doar culorile. Vreau entertainment, nu monotonie.

Merg pe "ciorba".
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragule, gusturile nu se discuta! Acvariul ala, ti-l faci pentru tine si pentru bucuria ta... nu pentru noi!
Daca iti place "ciorba", da-i inainte... nu e nici o problema de compatibilitate intre ei.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2021 00:46:13


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

koala wrote:nu e nici o problema de compatibilitate intre ei.

Perfect atunci. Multumesc pentru ajutor. Voi mai apela la voi cand va veni vremea sa aleg rocile.

Sa ne-auzim cu bine
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu am momentan in 400l cam 35 de pesti, toti maturi, la dimensiuni maxime. Acvariul arata echilibrat.
Dar pentru ca a cam intervenit monotonia intentionez ca pe viitor sa dau un restart si sa repopulez
cu puiet de 2-3cm pe care sa-i cresc.
Intentionez sa iau peste 100 de pui din 10-12 specii. Cu siguranta nea Koala nu e de acord cu varianta asta
Dar fiecare are experienta lui personala in acvaristica. Cu siguranta vei avea si tu experienta ta proprie
si cu siguranta va fi diferita de a noastra. De aceea eu iti recomand sa iti iei ce iti place.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu e vorba ca nu sunt de acord, ba dimpotriva... intotdeauna am fost de parere ca acvariul trebuie sa iti placa tie (ca proprietar), pentru ca tu te uiti la el si tie trebuie sa iti incante ochii. Restul sunt doar consideratii personale si subiective.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Am uitat sa intreb ceva legat de filtrare. Momentan am mai mult filtrare mecanica pt acvariul plantat, doar cate un cos cu siporax in fiecare canistra. Vreau sa iau din timp niste material bio ca sa il colonizez inainte sa schimb setup-ul dar nu stiu cat intra intr-un cos de SunSun 704. Am cautat online si nu am gasit, poate ma ajuta cineva. Vreau sa umplu 3 sertare cu bio la fiecare filtru, si cate 1 de burete, adica invers fata de cum am acum.

Ce volum de material intra intr-un cos de canistra SunSun 704? sa stiu cat Siporax sa iau.

Multumesc.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Fadds wrote:Ce volum de material intra intr-un cos de canistra SunSun 704? sa stiu cat Siporax sa iau.

Multumesc.


Se pare ca ar fi 2 litri per cos, deci am nevoie de vreo 8-9 l Ma apuca transpiratiile deja...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baga spartura de lava, daca Siporaxu' iti da cu virgula la banii din buzunar... isi face treaba.
Ahh, si fa bine de umple filtrele doar cu material bio... lasa buretele pentru prefiltrare, in IN.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2021 10:55:20


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Era un tip care vindea ceva roca vulcanica, pe care l-a recomandat Koala la un moment dat.
Am luat si eu vreo 30 kg de la el si a fost un pret foarte decent, nu mai retin exact cat.
Materialul e inca la mine in sump si isi face treaba foarte bine.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Subscriu si eu la spartura de lava, folosesc in filtre de cativa ani si isi face treaba, nu s-a spart/sfaramat.
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Am vrut sa iau 8L de Matrix pana am dat peste https://aquariumscience.org
Vreau sa pun in aplicare ce scrie aici, sa vedem ce iese. Deci burete 20-30ppi full.

https://aquariumscience.org/index.php/6-2-biofiltration/
https://aquariumscience.org/index.php/6-2-1-detritus-explained/
https://aquariumscience.org/index.php/6-2-2-biofilms-and-biofloc/ !!!

De ce aleg burete https://aquariumscience.org/index.php/7-filter-media/
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

iarasi tema cu burete vs Material filtrant biologic. Eu inteleg ca nu vrei sa crezi ca Seachem si alte branduri din astea mega scumpe se dau mai mult decat sunt, in special ca sunt copil sarac de cand ma stiu si am mers pe substitute ale materialelor filtrante de TOP; in loc de Eheim am luat Sun Sun,in loc de Matrix am luat Inele ceramice,iar in loc de bacterii si "rapiditati" de-astea de grabire a ciclarii am ales sa astept, iar asta doar pt ca nu am avut banii necesari pt a fi in top. Totusi,usor usor am putut sa iau pe langa acel sun sun un mic Eheim,iar pe langa ceramica sa suplimentez cu un eheim substrat pro,o turba,etc----> oare s-a vazut diferenta ? Din punct de vedere "ochiometric" da,insa din punct de vedere chimic ?? Mai mult ca sigur,de indata ce ochiometric s-a vazut.
Acum tu vrei sa o arzi anarhic si sa iti bagi bureti peste tot pe unde apuci,ca sa nu dai bani - foarte bine,sustin- insa nu te astepta sa ai rezultatele ce le astepti, pt ca pe langa cantitatea enorma de bureti de care ai nevoie la un acvariu mediu intre 100l-300l, acei bureti ti se vor colmata mereu,trebuie clatiti destul de des,filtrele(in caz ca mergi pe ele) vor trebui desfacute mereu,mentenanta deasa si dureri de cap. Nu intelege gresit,nu vrem sa te contrazicem,insa eu personal o fac: daca tu consideri ca bureteii vor fi salvarea buzunarului,vei da restul de bani ramasi pe medicamente pt dureri de cap.
Aceasta faza cu bureti vs biologic este ca si experimentul colegului de pe topicul cu ciclare vs neciclare si mai precis, este realizabil intr-adevar,insa cu minusuri,plus ca nu sti la ce te expui. un buretel nu poate stoca nivelul de bacterii bune la nivelul la care o poate face un material cu adevarat biologic,insa eu ma bucur nespus ca tu cauti si te documentezi deja de zile bune,lucru ce iti prinde enorm de bine.(apropo,linkurile de mai sus sunt extrem de exlicite,acum batman nu va mai putea spune ca nu sunt probe concludente,omul chiar si-a facut tabele ).
AStea fiind spuse, un acvarist "batran" imi poate spune mie ca pe vremea "aia" a crescut scalari si discusi doar cu bureti si filtre bolborositoare,insa nu i-a dus la nivelul maxim decat cu schimburi masive si dese de apa,ca sa nu mai discut de imunitatea si puritatea pe care o aveau pe atunci pestii,incat dintr-o pereche de guppy,in 2 luni iti umpleai borcanul de muraturi.
ca explicatie,pretul ridicat pe care il au unele produse,as putea spune ca si-l merita,deoarece asa cum s-a discutat in ultimele zile,totul tine de pretul de productie,de excavare si cercetare a zonelor,calitate si puritate. prin urmare,nu da banii pe matrix,ci cumpara bureti. Apoi du teste de apa din acvariul matur si stabil la laborator impreuna cu cineva ce are numai matrix(ba chiar si ceramica poroasa tip Siporax) si vei vedea diferenta din punct de vedere ANALitic.
Personal,parerea mea este sa o tii tot asa, nu mi-ar strica sa aflu ca sunt un idiot si ca am investit degeaba in materiale filtrante mai mult ca in filtre si ca de fapt puteam rezolva totul cu un buretel ^^

AAAAh,ca sa nu mai zic ca eu daca nu vad suspensii in apa in special in bazinul mare nu ma simt bine,imi place sa am resturi de plante si ce naibii mai e prin masa apei vizual,imi da o stare de confort cand vad pestii aflandu-se VIZUALMENTE MACAR ca in salbaticie. Faza cu apa cristal nu se aplica la mine,mai ales daca stau linistit din punct de vedere chimic la categoria "mediu filtrant = masa apei"

This message was edited 3 times. Last update was at 31/01/2021 15:34:03


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Ok sa stabilim un lucru de la inceput. Nu e vorba despre bani aici, am cautat online o sursa cu niste teste comparative din care sa reiasa care este cel mai performant mediu de filtrare biologica.
Initial voiam sa iau Matrix, care desi nu e cel mai scump, e considerat printre cele mai bune medii filtrare bio. Astfel, cautand, am dat peste acest site cu aceste teste in care Seachem Matrix si inelele ceramice au iesit slabut.

E destul de mult de explicat, link-urile de mai sus te duc la niste articole destul de lungute, cand ai timp sa le citesti vei afla exact de ce mi-am schimbat opinia.

Am teste si pentru amoniac, nitriti si nitrati, am un kit intreg de teste pentru apa pe care le-am mai folosit si stiu sa le folosesc, asa ca in privinta asta stai linistit. Voi documenta totul

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2021 16:29:35

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

100% burete in sump
https://www.youtube.com/watch?v=-RRcaaFEc98
https://www.youtube.com/watch?v=MV0Irw4R6xE
Sarantoci

This message was edited 3 times. Last update was at 31/01/2021 16:46:00

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

TOTAL offtopic: La mine este vorba DOAR de bani

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com