[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi - "The land of make-believe"  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline


*** EPILOG ***

Orice poveste are un inceput dar si o incheiere. Au trecut mai bine de 4 ani de cand am facut tras prima dunga de silicon ca sa pun pe picioare acest bazin. Pot sa spun ca a fost o perioada frumoasa in care am invatat, m-am inspirat, am folosit ceea ce stiam dar am si nascocit multe, din mers. A iesit ceva frumos, ce m-a bucurat mult si mi-a adus multe impliniri in toti acesti ani.

Ieri a fost sa fie ultima zi: am trecut pe OFF ultimul buton de alimentare si am oprit ultima pompa. Am stins luminile, am oprit controlerul si am taiat alimentarea cu apa. Am golit cei 1300 litri de apa din bazin si am spalat mediile filtrante in speranta ca poate le voi refolosi vreodata. Acum, bazinul e cenusiu si urat iar in zilele urmatoare el nu va mai exista.

Nu vreau sa spun mai multe, am vrut doar sa marchez acest moment aici, asa cum am facut-o cu principalele intamplari din viata acestui proiect.
Mai jos am pus si ultimele imagini ale acestei povesti.

Va salut si va doresc tuturor ape limpezi!





Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Si totusi Adi, pestii....pestii unde au ajuns? Ce s-a intamplat cu ei? Ca sa nu mai intreb de backgroundul ala al tau...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

calin_gherman wrote:Si totusi Adi, pestii....pestii unde au ajuns? Ce s-a intamplat cu ei? Ca sa nu mai intreb de backgroundul ala al tau...


O parte sunt aici:



Alta parte sunt aici:



Ambele sunt ale mele, deci pestii au ramas. Mi-s dragi si vor mai veni si altii, tot Tropheus...

Bazinul mare va fi demontat, inca nu stiu cum dar va fi demontat pentru ca trebuie luat de acolo.
Backgroundul, daca nu se ia odata cu sticla pe care sta, va fi pierdut...


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

No bine mai Adi....bagi asa un post de parere de rau, ca si cum ar fi de ramas bun acvaristicii .
No, ma bucur ca tropheusii is tot la tine si-s bine. Iar cele doua bazine sunt beton
Vezi ca cu cochiliile alea vei avea mai multa bataie de cap. Eu inteleg ptr ce le-ai pus acolo, dar am avut si eu la inceput, dupa care am fost obligat sa le scot. Multa mizerie adunata in cochilii, nisip inauntru, alge pe ele...in final dau un aspect urat bazinului.
Ma bucur ca nu ai parasit acest hobby minunat! Si spor la mai mare !

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
danrogo2001
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/11/2009 14:11:22
Messages: 47
Location: Galati
IP:
Offline

Pina la urma ai reusit sa misti acvariul din loc ori l-ai desfacut.? Cred ca avea peste 200 de kg.
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Era imposibil de mutat intreg de acolo, nu incapea nici pe geam, nici pe usa. Abia am reusit sa-l trag in mijlocul camerei ca sa-l pot taia bucati.
Pana la urma l-am scos cu greu in 3 oameni, foaie cu foaie, pe geam. Backgroundul a ramas lipit pe sticla din spate si asa a fost luat.
Suportul l-am scos intreg si l-am refolosit la bazinul nou.

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com