[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
New Caledonia - 30L nano reef.  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

viulian wrote:Pentru 1 minut am crezut ca o sa fac upgrade la telefon - dar m-ai pacalit ... e aceiasi poveste de "filtering marketing bullshit":

http://www.pocket-lint.com/news/128093-htc-duo-camera-explained-what-is-it-and-what-will-it-do

This is not a 3D camera

It's important to understand that this is not a 3D camera, the likes of which we saw on the LG Optimus 3D or HTC Evo 3D. This isn't about stereoscopy [...]


Are 2 camere, dar a doua nu face poze ca si prima, ci doar te ajuta sa faci blur la background. Am vazut exemple, nu se compara cu un 50mm 1.4 sau ceva profi, e jucarie pentru tipe ca sa isi puna micul dejun blurat pe Instagram. Si sa prinda oamenii neinformati, ce conteaza ca afla dupa ca nu e stereoscopie, banii i-au luat si oamenii uita pana la anul cand isi iau M9.

Am inteles, ca si pe mine m? intereseaza cel mai mult camera la telefon, m? gandeam sa-mi iau m8 sau lumia 1020 (41mp) dar imi iau pana la urma dsrl, ca inafara de camera nu mai aveam prea multe în plus fata de asta care il am acum.
Aveti Optimus 3d sau Evo 3d, daca da fac poze bune la acvarii, adica mai bune decataparatele foto compacte?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2014 10:46:51


My nano reef



[Email]
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite un exemplu de camera 3D:
http://www.fujifilm.com/products/3d/camera/finepix_real3dw3/

Reef 600L / Planted
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cum mai merge acvariu, ceva nou?

My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nimic nou. Merge ...

Cum acvariul a fost neglijat in perioada verii - acum toamna devenise plin de alge ... m-am apucat si am curatat reactorul de sulf (era aproape negru in interior), am reglat skimmer-ul incat sa faca un skimming mai umed, si dupa vreo luna si-a revenit fara sa ajut. Algele sunt naspa in general, corectezi conditiile dar ele continua sa creasca (au acumulat probabil ceva hrana) si abia dupa aceea incep sa dispara.

Am facut si greseli - gen, am avut niste musafiri si am hotarat sa le arat culoarea albastra, dar fara sa-mi dau seama, am uitat pe 0% lumina alba. Mi-a luat multa vreme pana sa imi pice fisa, privind acvariul intr-un weekend si sa ma intreb - de ce puii mei este albastru in mijlocul zilei. In timpul saptamanii nu il vedeam ziua, in weekenduri mai mult plecat - pana sa realizez

Pozele de mai jos sunt facute in weekend acum - exact cum arata acvariul.

Dimineata si ziua:

image image

Ceva macro cu ariciul plin de o gramada de chestii, coralii moi / pesti / vietuitoare ...

image image
image image
image image
image image
image image
image image

image

Imi displac cateva aspecte:
a) nisipul este plin de viermi din aceea care isi fac scheletul din boabe de nisip. Am inteles ca sunt o dovada ca acvariul e matur, bla bla bla, dar maaan ... se vad urat.
b) coralina se dezvolta pe geamuri and stuff, enervant sa stai sa cureti - iar in poze apare ca un acvariu murdar. In realitate nu e, si se vede limpede, dar in poze.
c) coralul acela de pe piatra inalta (GSP), creste peste tot. De la o bucata mica la inceput, acum a acoperit toata piatra. E fain, caci da aspectul unui acvariu vechi si stabil dar se apropie de alti corali si nu stiu cine va invinge.
d) pompa koralia, cred ca i-am gasit un loc - nu se vede in poze, am realizat insa cand ma uitam la poze. O sa scot spray bar-ul (pe peretele din dreapta, al acvariului, sus) si o sa pun pompa chiar pe out-ul filtrului - trebuie doar sa deplasez incaliztorul sa-i fac loc.

Dar in mare imi place, e plin de o gramada de mici vietuitoare are un aspect haotic si salbatic asa (sau cel putin asa il vad). Au supravietuit si 2 fungia plate corals (am avut parentele lor, pe care l-am scapat pe jos cand faceam curat odata, s-a spart, le-am pus inapoi, acum au gura, etc). Sunt 2 verzi intr-una din poze.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote: Nimic nou. Merge ...

Imi displac cateva aspecte:
a) nisipul este plin de viermi din aceea care isi fac scheletul din boabe de nisip. Am inteles ca sunt o dovada ca acvariul e matur, bla bla bla, dar maaan ... se vad urat.
b) coralina se dezvolta pe geamuri and stuff, enervant sa stai sa cureti - iar in poze apare ca un acvariu murdar. In realitate nu e, si se vede limpede, dar in poze.
c) coralul acela de pe piatra inalta (GSP), creste peste tot. De la o bucata mica la inceput, acum a acoperit toata piatra. E fain, caci da aspectul unui acvariu vechi si stabil dar se apropie de alti corali si nu stiu cine va invinge.
d) pompa koralia, cred ca i-am gasit un loc - nu se vede in poze, am realizat insa cand ma uitam la poze. O sa scot spray bar-ul (pe peretele din dreapta, al acvariului, sus) si o sa pun pompa chiar pe out-ul filtrului - trebuie doar sa deplasez incaliztorul sa-i fac loc.

Dar in mare imi place, e plin de o gramada de mici vietuitoare are un aspect haotic si salbatic asa (sau cel putin asa il vad). Au supravietuit si 2 fungia plate corals (am avut parentele lor, pe care l-am scapat pe jos cand faceam curat odata, s-a spart, le-am pus inapoi, acum au gura, etc). Sunt 2 verzi intr-una din poze.

Mie imi place cum se prezinta bazinul!

a) Si eu am aceeasi problema, la bazinul mic... viermii aia sunt PESTE TOT! ... nu ma deranjeaza (inca).
b) Daca aveai background, coralina nu mai era enervanta.
c) GSP-ul o sa invinga, te asigur... am vazut, la mosu, cum GSP-ul a sufocat niste corali duri... se apropie tiptil , ii "inconjoara", si incepe apoi sa creasca peste ei.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Foarte frumos, eu am avut viermi dinaia de la inceput, dar nu prea ma deranjaza.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ceva update-uri, mai ai in vedere upgrade-ul de care spuneai?

My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Incep sa accept ca unele chestii nu pot fi intelese, si vad ca lucrurile merg mai bine

Nu stiu de ce, dar de la inceputul anului, pestoaica sefa Nemo a inceput sa creasca mai mult si aproape ca ajusese de 2 ori mai mare decat masculul. Timp de mai multe luni am asistat cum treaba se 'imputea' pentru mascul, ajunsese sa stea doar intr-un colt, iar femela aparea de oriunde voia ea si-l apuca de coada sau de aripi si il tragea prin acvariu. Cum masculul arata rau, slab si vizibil decolorat, am decis s-o duc doar pe ea inapoi la magazin si sa-l pastrez pe el. Frumoasa si grasa. Am prins-o usor, am introdus un mincioc mai mare in acvariu vreo 10 minute, dupa ce l-a studiat bine si s-a acomodat cu el, am inceput s-o vanez cu unul mai mic. Pana s-a ascuns de fugind de minciocul mic foarte aproape de cel mare, incat doar l-am ridicat si aia a fost.

A doua mare problema a fost kH-ul care in acest acvariu a fost mereu mic. Atat de mic incat faceam un schimb de apa, kH 8, apoi in 2 zile ajungea la kH 5. Totul a culminat cand l-am gasit la 3 - m-am enervat teribil. Am hotarat sa dozez puternic cu Reef Life KH buffer. Adica, 1 lingurita (din set) ar fi crescut kH cu 1 la un acvariu de 100L. Cum al meu are 30, am zis ca 1 lingurita l-ar creste cu 3 kH.

Si aici a inceput povestea. 1 lingurita abia imi creste kH cu 1 - ar fi trebuit cu 3. Poate n-am citit bine, dar oricum, e MULT de pus. Se pare ca zilnic trebuie sa adaug o lingurita ca sa mentin kH-ul la valoarea din ziua precedenta. Ok, odata cu kH-ul corectat zilnic, am observat altceva. Reactorul de sulf declanseaza mult MULT mai des. Pompa peristaltica o auzeam foarte rar, acum o aud foarte des (cam scartaie). Si in utlima saptamana acvariul s-a curatat foarte repede de alge, iar coralii sunt umflati toti.

Am gasit foarte putine informatii pe net despre reactoarele cu sulf, si impactul asupra alcalinitatii : http://www.reefkeeping.com/issues/2009-01/diy/

What are the cons of running a sulfur reactor? Your Alkalinity levels will drop faster than without using a sulfur reactor. It is imperative that you keep an eye on this parameter.


Deci nimic cantitativ, decat ca "vedeti ca scade mai repede" alcalinitatea. Scade al naibii de repede la acvariul meu (reactorul e facut pt un acvariu de 400L....... poate o trage ALK pe masura ?). Oricum ma depaseste chimia de acolo, si n-am stat sa studiez cum de ar folosi atat kH, dar e clar ca e beneific. Oxigenul e consumat mult mai repede din apa din reactor.

ALK am hotarat sa corectez dupa ce multa vreme am avut o problema cu Mg si era de la sarea pe care o foloseam. Incercasem sa compensez cu MgSO4 + 7H2O (hydrated magnesium sulphate) dar am renuntat din cauza sulfatilor care cica s-ar fi adunat in timp si trebuia sa schimb oricum mai des apa. Am realizat ca problema era de la sare. Acum Mg a ramas pe undeva pe la 1600 iar Ca e pe undeva pe la 500.

Impactul adaugarii unei lingurite de Reef Life KH Buffer este ca swing-ul de pH s-a micsorat in perioada zi / noapte. Nu stiu daca de la buffer, sau pentru ca declansand mult mai des, reactorul cu sulf a curatat si mai bine nitratii, sau din cauza unui peste in minus or fi mai putin nitrati (caci hrana tot atat adaug - am un hranitor Eheim si n-am umblat la el) - totusi s-a redus swing-ul de pH (adica intre 8.4 si 8.0 - acum e undeva intre 8.5 si 8.15 sa zicem).

2 poze de acum 2 saptamani, si una din seara asta:

image image

image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Imi place acvariul tau!, arata foarte bine!
E ok cu co2 scrubber-ul?, adica iti mentine ok ph-ul?

My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai Blue14, ce sa zic ... scrubberul ma ajuta sa mai storc un 0.1 / 0.2 la pH. Sticla de jumatate de litru tine cam 2 saptamani la felul in care am reglat debitul de aer la skimmer - apoi efectul se pierde usor in 1-2 zile, pH-ul revenind la valorile dinainte.

Deci nu cred ca este la fel de important pe cat este sa asiguri alk, mg, ca, pH, po4 si no3. Dar odata asigurate astea de ce nu ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am inteles!
Nu mai ai in vedere upgrade?

My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc de intrebare

Upgrade nu ... Cu toate ca echipamentele se potrivesc si la un acvariu mai mare (si ar incape unul de 80L pe stand, fiind nevoie doar o lampa in plus) nu am rabdare sa mai stau 1 an sa vad cum incep sa creasca coralii si in acela.

Asta are 3 ani si jumatate si tot ma solicita. De exemplu, va trebui sa vad ce fac cu monstruozitatea de Kenia Tree. E prea mare - parca as umple locul umbrit de el cu altceva. Nu m-am decis daca sa-l vand (pastrand o ramurica) sau daca sa-l tai si sa-l tin sa mai vand din el ?
O problema de remediat la acvariu este ca are foarte putina coralina. Doar se mentine. Ma intreb daca nu era de la ALK-ul mancat de reactorul de sulf - acum ca am inceput sa vad ce e cu el. Poate ar trebui sa iau o pompa de dozat KH Buffer si sa incropesc un suport DIY ?

Presiune sa upgradez nu prea e, caci mai am 3 acvarii mici si am diversitatea de care am nevoie.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2015 23:18:32


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

La no3 mic sunt probleme cu coralina, anu trecut de cand am scazut no3-ul nu imi mai crestea de loc coralina.......
Teoria e ca cu cat e mai mic cu atat mai mult te solicita.....
Succes cu kenia!

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2015 23:25:21


My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cred ca este suficient No3, am in spate un mic cub de plastic unde tin macro algae si se dezvolta, deci No3 ar fi. Sa vedem, o sa studiez si de coralina, mai intai sa vad cum mentin kH la valoarea 8


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Un update de inceput de an?
Ce-ai facut cu kenia?

My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Well, din pacate nu mai am update-uri adica acvariul supravietuieste, dar nu intr-un mod asa placut. Din pacate m-au prins alte alergaturi si-mi fac timp doar cat sa il tin pe linia de plutire. Poate in curand un upgrade (in ideea de a mai scapa de vreo 2 din cele 4 acvarii).

La Multi Ani

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Niste poze noi?

My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com