[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Diferenta supliment lichid vs supliment pulbere  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Urmeaza sa achiztionez niste suplimente Red Sea foundation ABC, trace Color pt a avea niste corali mai bucurosi.
Intrebarea mea este, care sunt mai bune si eficiente?

Din ce am inteles pana acum ABC+ este pudra care contine cele 3 elemente iar la ABC lichid elementele sunt separate si te poti juca cu ele in functie de necesitati.

Puteti adauga mai multe detalii? Ce ati recomanda?


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

si ABC de la red sea se vinde separat A, B si C
2 idei de la mine:
- lichidul este intotdeauna mai scump decat pulberea, indiferent de producator
- pulberile de la Red Sea nu se dizolva complet / usor (probabil si din cauza ca reteta este f concentrata), de aceea eu recomand pulberile de la Aquaforest, care se dizolva mult mult mai bune, nici nu se compara, si in plus sunt si ceva mai ieftine

This message was edited 1 time. Last update was at 22/12/2020 17:52:15




Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc pt raspuns, sa zicem ca nu e mare diferenta de pret intre lichid si pulbere, am zis ca in hobby-ul asta sa numai ma zgarcesc ca mai multa paguba mi-a adus zgarcenia decat fericire. Deja daca schimbam furnizorul apar alte intrebari, pe site-ul RS poti sa iti faci un program de dozaj in functie de litrii acvariului si ce fel de corali ai, mi-a placut mult asta si imi pare mai usor, stiu cat sa dozez zilnic. Nu stiu nimic de Aquaforest, ce ar trebui sa cumpar ca sa fie echivalent cu ABC foundation?

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mai nu stiu, eu am facut un calcul per litru de apa de acvariu si pulberea iesea semnificativ mai ieftina (nu ma tin minte cu cat)
ele costa cam la fel in termeni absoluti, dar cand calculezi cate te tine lichidul si cat te tine pulberea, e o alta poveste

dar in fine, daca bugetul nu e o problema, atunci intotdeauna lichidul castiga, pentru ca nu mai tb sa amesteci si pt ca nu ai probleme cu dizolvarea

am facut si un calcul RS vs AF in ce priveste alcalinitatea, si pe asta il am in fata, iar concluzia e ca RS ma costa dublu decat AF

asa
aqua forest are in primul rand solutia completa de micro si macro, gata dizolvata, se numeste component 1+2+3+ si ai totul in ea

daca vrei echivalenta cu ABC, atunci este pulbere / lichid care se numesc Kh Buffer/ KH plus, Calcium/ CA Plus si Magnesium/Mg Plus, deci e si mai simplu de retinut :-)

si bineinteles ca au si ei calculator
https://aquaforest.eu/en/guide/afcalcen/

de fapt intra pe calculatorul asta si o sa vezi produsele pe care le poti folosi de la ei pt corespondentul cu foundation, ca iti da posibilitatea sa alegi cu ce produs sa cresti un parametru macro
mai este o chestie la AF, anume ca ai si mineral salt care are rolul de a pastra echilibrul ionic, ceva despre care nu prea se vorbeste cand se vorbeste de aditii (asa a fost metoda originala Ballin) - acum daca asta e sau nu important depinde de cate schimburi de apa faci si de cat consuma acvariul tau


eu nu vreau sa te conving sa treci la AF, eu doar spun ca dupa ce am inceput si eu cu RS, am trecut la AF si e mai bine
principalul motiv pt mine a fost ca dizolvarea pulberilor RS este foarte proasta, dar daca tu vrei sa folosesti lichid inseamna ca nu va fi o problema pt tine

This message was edited 4 times. Last update was at 23/12/2020 10:35:12




Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Waw, multumesc pentru raspunsul detaliat, mai ma documentez si eu si o sa ajung la o concluzie zilele astea. As vrea sa am niste corali sanatosi si colorati si cu cat mai putine prblm in acvariu. Ape sarate si limpezi iti doresc si Sarbatori fericite!

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

la fel, noroc!



 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com