[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aquael neo heater necalibrat corespunzator  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

S-a stricat incalzitoru vechi, un eheim jager.
Era aprins ledul permanent la el si nu mai incalzea
Datorita faptului ca nu m-a tinut decat 2 ierni, in ciuda faptului ca eheim are un renume foarte bun in acvaristica, am decis sa cumpar un incalzitor de la o alta firma.
Cum eu am in celalalt acvariu un incalzitor aquael neo si sunt multumit de el, m-am hotarat sa iau la fel si pentru a inlocui eheim-ul.
Asa ca am luat un aquael neo heater de 100W.
Dupa ce l-am pus in functiune am observat ca acesta nu e deloc exact in masurarea temperaturii, l-am setat pe 24 grade si de fapt la acea setare face 26 grade.
Celalalt nu are problema asta, l-am pus pe 24 si el incalzeste la 24 grade
Nu prea cred ca se pot calibra genul asta de incalzitoare de aceea, desi mi-e cam lene, ma gandesc sa il duc inapoi la magazin pentru a-l schimba.
Cei care mai aveti incalzitoare din astea, cum se comporta? Mai aveti abateri de genul asta?
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am o problema asemana toare cu un incalzitor Juwel de 200 W dupa cca 4 ani de functionare (folosit la un acvariu Rio 180).
Din cauza lui era sa fac ciorba de peste in acvariu (a depasit cu mult temperatura pentru care il setasem).
De atunci, am intotdeauna si un termometru in acvariu, pentru mai multa siguranta.

Festina lente !
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

M-a pus naiba sa merg sa il schimb.
Asta nu functioneaza deloc.
Fac retur si iau din alta parte.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com