[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alegere filtru extern  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut, as dori sa imi schimb filtrul extern , momentan am un sera 400 uv, care nu ma prea incanta (eram entuziasmat ca are uv cand l-am luat, asta e, toti gresim).Acum m-am gandit la un Eheim 4+ 600(2275) la care sa ii pun un prefiltru pe in sau un Oase Biomaster 600. Doresc sa fie silentios, sa nu fiu nevoit sa umblu des la el si sa nu ma trezesc ca imi face inundatie in casa.
Acvariul pe care il am e un juwel rio 125, cam 100 l apa.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Probabil ca vrei un volum cat mai mare pentru material filtrant, altfel mie acest model mi se pare supradimensionat pentru acvariul tau
Eu folosesc de aproape 3 ani tot un eheim, un model mai mic, si sunt foarte multumit de el. E silentios si bine facut.
Nu cunosc modelul dorit de tine, poate iti raspunde cineva care il foloseste, dar eu daca ar trebui sa cumpar un filtru, as merge pe eheim.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Iti recomand calduros Eheim. De vreo 10 ani mi au trecut prin mina multe modele de Eheim si sint foarte fiabile. Gama peofessionel merita din plin.
Oase par a fi iarsi de top, au si prefiltru incorporat , ceea ce este un lucru foarte fain dar din ce am vazut pe net in unele review uri se intimpla la anumite filtre sa prinda aer tot timpul si este deranjant. Nu am avut insa niciodata Oase asa ca nu pot spune prea multe despre ele.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Gabi C wrote:Iti recomand calduros Eheim. De vreo 10 ani mi au trecut prin mina multe modele de Eheim si sint foarte fiabile. Gama peofessionel merita din plin.
Oase par a fi iarsi de top, au si prefiltru incorporat , ceea ce este un lucru foarte fain dar din ce am vazut pe net in unele review uri se intimpla la anumite filtre sa prinda aer tot timpul si este deranjant. Nu am avut insa niciodata Oase asa ca nu pot spune prea multe despre ele.


Am eu un filtru oase pentru acvariul cel mic. Datorita faptului ca sunt din clase de marime diferite nu pot purta decat o discutie generica, gen eheim vs oase ca si firma in general.
Totusi cand folosesti un filtru observi unele lucruri la el, cat e de bine construit, cat de usor ii faci mentenanta, etc.
Din umila mea experienta, si daca e sa generalizez, eu zic ca eheim e peste oase la capitolul filtre externe.
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Probabil ca vrei un volum cat mai mare pentru material filtrant, altfel mie acest model mi se pare supradimensionat pentru acvariul tau

Da, asa e, vreau un volum de filtrare cat mai mare. In ultimul timp nu am reusit sa fac schimburile de apa cum ar fi trebuit asa ca vreau sa am o siguranta ca nu o sa am surprize neplacute.
Mai astept pareri daca are cineva vreun oase Biomaster de mai mult timp , dar se pare ca tendinta merge spre Eheim.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/12/2020 14:40:36


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com