[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminare Betta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
origami
Junior member

Joined: 25/11/2020 20:56:15
Messages: 17
IP:
Offline

Salutare. Am un acvariu de 12 litri cu un peste betta,nu asta e important dar ca idee. Acvariul este amplasat pe o piesa de mobilier pe care am niste cactusi deasupra carora este o lampa cu un bec fluorescent destul de puternic care este aprins de la ora 7 dimineata pana la ora 23 . Pestisorul nu are nimic,este la fel de colorat,activ,mananca bine ,vine dupa deget ,insa as vrea sa ma asigur ca nu ii dauneaza totusi lumina pe un interval mai mare de timp,noaptea de la 23 pana la 7 este intuneric total in camera deci cu siguranta poate dormi atunci dar vreau sa fiu sigur. Deci intrebarea evidenta: Dauneaza cu ceva cele 16 ore de lumina?
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Normal.
Nu te-ai umplut de alge pana acum???
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

lui nu ii dauneaza in mod special,el poate dormi si pe lumina,e un peste destul de lenes,in special daca are unde se retrage. problema ia amploare daca lumina este puternica si astfel algele te vor invada si iti vor da batai de cap.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
origami
Junior member

Joined: 25/11/2020 20:56:15
Messages: 17
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri! Partea cu algele e destul de simpla pentru mine ,adica acvariul este mic si cu un burete in 10 minute n-am ce face pe peretii acvariului.Voiam sa stiu daca il afecteaza pe pestisor in mod direct,nu stiam ca poate dormi si pe lumina dar e bine de stiut.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate pui si o poza cu acvariul tau aici
Depinde si ce fel de lumina este.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cel mai mic cactus care l-am vazut pina acum are vreo 2-5 cm inaltime. Plus 5-6 cm inaltime ghiveciul. Plus 10-15 cm de la lampa la cactus.Plus distanta intre ghiveci si luciul apei. Adica lampa e la vreo 20-25cm inaltime cel putin fata de acvariu.

Gresesc pe undeva?
Sau distanta de la lampa la acvariu e mai mare de fapt?
Ce putere are lampa si la ce inaltime este fata de apa?
Oricum beta se ascunde sub o frunza si doarme linistit.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu conteaza neaparat distanta,ci lumenii/puterea lampii.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Conteaza mult si distanta. Uita-te la valorile PAR masurate la diverse inaltimi ale apei.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
origami
Junior member

Joined: 25/11/2020 20:56:15
Messages: 17
IP:
Offline

Este un bec fluorescent de 1450 lumeni 6500k de 23w dar nu este deasupra acvariului,sunt vreo 20 de cm intre bec si acvariu,lumina nu este intensa in acvariu dar durata de iluminare este mare.
As pune poza dar din ce am mai citit pe aici voi fi aspru criticat pentru folosirea ornamentelor artificiale.Sincer am avut plante naturale si cu radacina in pietris si plutitoare dar parca imi stricau "rutina",in sensul ca eu schimb zilnic 5l de apa cu apa de la robinet in care pun cateva picaturi de betta aqua safe sau cum se numea,am un furtun de gradina care in 20 de secunde scoate 5l de apa si trage toate mizeriile existente pe substrat.Cand erau plante naturale ba ieseau din substrat,ba atarnau ca nu mai era apa si se miscau de la locul lor,parca ma chinuiam mai mult cu ele decat cu pestisorul care chiar este intelegator si rutina este simpla cu el. Substratul este pietris 100% natural(desi este luat de la petshop) in sensul ca sunt pietricele destul de maricele de mai multe forme si culori(nu culori artificiale).
Nu ma asteptam sa vorbesc asa mult despre acvariu dar se pare ca este destul de interesanta discutia pe un forum

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2020 10:15:51

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haha intr.adevar conteaza inaltimea,insa m.am exprimat eu gresit,voind a ma referii ca daca puterea e slaba,inaltimea este irelevanta. oricum,nu iti fie teama de critici,intr.adevar nu agream plantele artificiale avand in vedere ca pot devenii focare de infectie si scaferea efectiva a calitatii apei,dar aici tine de tine daca ne asculti sau nu,iar uneori o critica aspra e "un sut in fund-un pas inainte". Discutia pe forum este interesanta pe cat de mult vrei tu sa ai un acvariu ce reprezinta un colt al naturii,o relaxare,un "fengshui" , ci nu un stres mental,fizic cu schimburile de apa,mortalitatile pestilor sau a nevertebratelor,etc cat si un stres monetar de indata ce nu respecti anumite reguli oarecum fixe ale acvaristicii la inceput de drum al unui acvariu. Pe scurt,tzine de tine

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
origami
Junior member

Joined: 25/11/2020 20:56:15
Messages: 17
IP:
Offline

Pentru mine nu este un stres schimbul de apa,adica:furtun,lighean,bidon de apa,solutia de apa si in 10 minute e gata,chiar imi face placere sa o schimb. Pun o poza si astept critici ,sincer o pun mai mult ca sa ramana in istorie
Multumesc pentru timpul dedicat acestui topic
origami
Junior member

Joined: 25/11/2020 20:56:15
Messages: 17
IP:
Offline

Poza
[Thumb - IMG_20201126_104015090_HDR~2.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2020 10:43:06

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pentru un betta sa zic ca e ok,dar simt ca poti mai mult pt el. ia o folie de masina(pt geamuri "fumurii") si aplica un dublu strat pt a se innegrii spatele acvariului,va contrasta mai bine(asta ca metoda rapida in caz de nu ai magazin petshop cu fundal negru la indemana) si vezi de crva plante plutitoare,le va adora, va face cuib de bule mereu; plantele se vor inmultii frumos de la programul de lumina incarcat,nu vei face alge pt ca plantele de suprafata vor face umbra si nici cele de plastic nu vor avea de suferit de la acapararea de lumina a celor de suprafata.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu e foarte rau, dar nici foarte bine. Autocolant negru mat este la dedeman....e 7 lei....sau faci cum a zis paradoxx mai sus.
Pe langa asta, dupa mine, as scoate substratul ala pt ca e granulatie prea mare....si as pune un substrat cu granulatie 1 2mm...plus as pune cateva plante naturale easy si un lemn mic.... plus plante de suprafata.
Totodata, as recomanda un filtru hang on mic care ar fi recomandabil pt acvariul tau...si asa vei schimba apa doar la 1 saptamana.... mai scapi din schimburile zilnice.
Recomanda ceva de genul: https://www.nevertebrate.ro/filtru-cascada-classica-crystal-1-14835
https://www.nevertebrate.ro/filtru-cascada-eheim-liberty-75-2040-14966

Lumina sa fie maxim 10 ore pe zi....cu pauza la amiaza, uite cam ce recomanda Dennerle
https://dennerle.com/en/guides/aquarium/lighting

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
origami
Junior member

Joined: 25/11/2020 20:56:15
Messages: 17
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru sfaturi si raspunsuri rapide dar momentan sunt multumit cu acvariul asa cum este, am vrut sa stiu decat partea cu iluminarea. Va urez pesti fericiti si acvarii "luminate" !
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Cand o sa inceapa betta-ul sa aiba inotatoarele ciuntite si franjurate sa nu ne intrebi de ce. Plasticul ala este ascutit si dur, pietrele alea de plastic, chiar nu ai gasit unele naturale de rau? crede-ma ca ar da mai frumos decat ce ai acum. In loc de planta aia de plastic puteai sa pui 1-2 plante vallisneria, daca le infigi bine in pietris, nu o sa ai prblm. Spor

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
origami
Junior member

Joined: 25/11/2020 20:56:15
Messages: 17
IP:
Offline

Salutare! Nu mai fac alt topic pentru o intrebare. Am comandat o noua mancare pentru Betta (Cleo)pentru ca merita
Vreau sa stiu daca a mai folosit-o cineva(pentru peste zic ) si daca pestisorul a acceptat-o. Trebuia sa intreb inainte de a cumpara-o dar asta e.
In caz ca va intereseaza nu mai am problema "veche" cu iluminatul,acum acvariul este jumatate umbrit si jumatate luminos.
[Thumb - 904865.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2020 14:09:50

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este dennerle,e ff buna (cam cea mai buna)
[WWW]
origami
Junior member

Joined: 25/11/2020 20:56:15
Messages: 17
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsul foarte(foarte) rapid. Este foarte bine atunci ,a fost sub 20 de lei,nu ma asteptam sa fie "cam cea mai buna" dar daca este e bine.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cele mai bune firme de mancare pt pesti sunt hikari,dennerle si ocean nutrition.
Apoi pe ak doilea esalon ar veni jbl,sera si tetra.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2020 14:20:20

[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com