[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta rosu bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Il cheama Jack, este prezentat la Anabantide "Setup pentru un betta rosu". Bazin 10 litri, filtru no name, incalzitor, termometru, mopan, pietris inert... Temperatura apei 28-29 de grade, schimb ape la saptamana, cam 4 litri. Cu apa dintr/un bidon tratat cu Easy..., 1 ml la 4 litri de apa. Bidonul este la temperatura camerei, nu mai rece, nu mai cald. La doua zile completez din acelasi bidon cu apa care se evapora (scade pana la limita de sus filtrului si a incalzitorului). Am luat niste Pistia de la un coleg de pe forum acum 8 zile. E posibil de atunci sa nu ii mai fi placut sa iasa din ascunzatori (preferata intre incalzitor si geam, sau sub filtru, sau in scobitura mopanului). Lumina este o lampita de la IKEA, care este la 30 de cm de luciul apei, o inchid la pranz, merge dimineata si spre seara cateva ore, nu pare sa il deranjeze. Atasez o poza facuta dupa ce l-am "cules" de pe substrat, statea pe o parte, cum stau pestii morti la suprafata... Cum l-am atins cu plasa, si-a revenit, a luat-o la pas, l-am prins si l-am pozat. A luat o gura de oxigen de la suprafata si s-a dus la loc sub filtru, unde pare ca "zace"... Din poze se pot distinge 3-4 pete alburii-gri pe branhie. Nu pare sa fie gris, dar nu ma pricep... Astept raspunsuri, mersi. Atasez si o poza, pentru cine nu il stie, pe Jack sanatos, acum o luna si ceva...
[Thumb - Jack - o lun?.jpg]

[Thumb - JACK BOLNAV.jpg]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Topicul poate fi inchis, multumesc. Jack nu a rezistat.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com