[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat pentru bunastarea unui caras auriu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Macaret
Unripe member

Joined: 17/11/2020 21:58:41
Messages: 3
IP:
Offline

Salut,

am fost la pet shop de curand cu baiatul meu si n-am scapat pana nu am luat un caras auriu. Acasa aveam deja un mini acvariu de vreo 10L si un filtru. Si din ce am citit pe forum inteleg ca am facut o greseala ca nu m-am documentat inainte si m-am luat dupa cei de la pet shop. O sa donez carasul cuiva cu un acvariu mare 40l si gol. Intrebarile mele sunt:

1. Inteleg ca si 40 de litri e putin pentru un caras, dar mai mult de atat nu am ce face. Este ok sa ramana singur in acvariu? Pot adauga alti pesti mici? Aveti exemple?

2. In bolul meu de 10l pot sa iau totusi vreun peste fara sa il chinui?

Multumesc.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut
Acvariul acela este tare mic.Nu poti sa adaugi decat un Betta/2 guppy/creveti.
Nu uita de echipamentul tehnic
[WWW]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Bolul poate fi folosit pentru diverse aranjamente gen wabi kusa sau mai stiu eu ce mini aranjamente cu plante insa fara pesti. Este foarte mic, nu poti amplasa echipamentele, iar forma ii streaseaza foarte tare pe pesti. Un caras poate supravietui in 40 l insa ar fi pacat sa il chinui. Mai bine folosesti acvariul respectiv pentru alti pesti de talie mica.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Macaret
Unripe member

Joined: 17/11/2020 21:58:41
Messages: 3
IP:
Offline

Salut din nou. Pana la urma mi-am luat un acvariu de peste 20 de litri (nu am spatiu pentru unul mai mare) cu filtru si incalzitor. Am facut si ciclare inainte de a-mi muta carasul in acvariul nou. In acelasi timp am adaugat si un sanitar.

Pana la mutare carasul era foarte activ si plescaia la suprafata sa ii dau de mancare, cel putin asta am inteles eu din comportamentului lui.

Dupa mutare a devenit imediat foarte speriat, in sensul ca sta numai impreuna cu sanitarul in colt dupa filtru. Nu il vad nicioadata plimbandu-se si foarte rar vine dupa mancare la suprafata in viteza mare si se ascunde inapoi in colt.

Am incercat sa ii separ pe cei doi pesti dar carasul tot in colt statea.

Nu sunt semne vizibile de imbolnavire.

Ce as putea incerca?

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cei 2 pesti inca se adapteaza la noul mediu,incearcaxsa nu ii sperii cu zgomote sau lumina prea puternica.
Acvariul de 20L este prea mic pt caras.
Cred ca are vreo 20cm,lungime nu?
La maturitate ,un caras auriu atinge aceasta lungime.
Doneaza carasul si orienteaza-te spre pesti de talie mai mica,cum ar fi guppy (incap vreo 3 acolo),rasbora (6),betta (1)

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2020 12:15:36

[WWW]
Macaret
Unripe member

Joined: 17/11/2020 21:58:41
Messages: 3
IP:
Offline

Carasul are in jur de 10 cm si din pacate nu am cui sa il donez. L-am luat de putin timp din petshop spunandu-mi ca e ok de tinut chiar in bol. O sa incerc sa am eu grija de el.

Are aproape o saptamana de cand sta speriat in colt. Poate fi doar speriat de mediul exterior si sa incerc sa ii acopar lateralele acvariului?
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ai ce sa acoperi.incearca sa faci o pauza de la lumina ziua sau sa reduci cantitatea de lumina.
Ce dimensiuni are acvariul???
Pune si tu o poza sa vedem exact situatia,ce iluminare are acvariul??

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2020 14:41:51

[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Macaret wrote:Carasul are in jur de 10 cm si din pacate nu am cui sa il donez

Il duci inapoi la petshop il lasi acolo, nu cere banii ca nu o sa-i vezi si le spui ca altadata sa invete ceva acvaristica si sa nu mai dea "sfaturi" tampite, bineinteles ca sunt in stare de orice doar ca sa vanda ceva:nici nu cunosc dar nici nu au interesul ca sa de-a sfaturi pertinente. Un caras are nevoie de minim 50 de litrii de apa, daca te incapatanezi sa-l pastrezi doar il chinui si mai devvreme sau mai tarziu il omori. Ia un betta in loc dar nu ca sa il tii la 24 de grade, sau mai bine ceva pestiuci mici 4-5 bucati nu mai mult in 20 de litrii(am inteles ca atata ai la acvariu) bineinteles trebuie sa ai partea tehnica: incalzitor, pompa, filtru, lumina

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2020 17:10:26

[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com