[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Relatia creveti - melci  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Nu sunt un crescator experimentat de creveti, iar zilele astea am vazut pentru prima data femela RCS cu abdomenul plin de oua, sunt foarte entuziasmat dar ma intreb daca dupa depunere, melcii de substrat sau cei comunitari precum si pomaceea care sunt in acel acvariu pot manca ouale respective. Cum ar fi cel mai bine? sa izolez femela intr-o maternitate sau sa o las acolo?
Hobs
Junior member

Joined: 10/08/2020 22:38:03
Messages: 49
IP:
Offline

Eddy21 wrote:Salutare,

Nu sunt un crescator experimentat de creveti, iar zilele astea am vazut pentru prima data femela RCS cu abdomenul plin de oua, sunt foarte entuziasmat dar ma intreb daca dupa depunere, melcii de substrat sau cei comunitari precum si pomaceea care sunt in acel acvariu pot manca ouale respective. Cum ar fi cel mai bine? sa izolez femela intr-o maternitate sau sa o las acolo?


In primul rand ... crevetii poarta ouale cu ei pana la eclozare deci poti sta linistit. Iar dupa.. crevetii mici stau ascunzi prin plantele acvariului, ideal ar fi sa fie plantat pentru a putea avea rata de succes mare a supravietuirii puilor de creveti. Dar nu am auzit ca pomacea nici chiar cei comunitari sa manance creveti vii ... in schimb iti va curata acvariul de creveti morti in cazul in care ai decese.

Acvariul meu: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47715.page
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hobs wrote:
Eddy21 wrote:Salutare,

Nu sunt un crescator experimentat de creveti, iar zilele astea am vazut pentru prima data femela RCS cu abdomenul plin de oua, sunt foarte entuziasmat dar ma intreb daca dupa depunere, melcii de substrat sau cei comunitari precum si pomaceea care sunt in acel acvariu pot manca ouale respective. Cum ar fi cel mai bine? sa izolez femela intr-o maternitate sau sa o las acolo?


In primul rand ... crevetii poarta ouale cu ei pana la eclozare deci poti sta linistit. Iar dupa.. crevetii mici stau ascunzi prin plantele acvariului, ideal ar fi sa fie plantat pentru a putea avea rata de succes mare a supravietuirii puilor de creveti. Dar nu am auzit ca pomacea nici chiar cei comunitari sa manance creveti vii ... in schimb iti va curata acvariul de creveti morti in cazul in care ai decese.


Super, da, acvariul este plantat, inamici in acvariu nu au oricum, in afara de cei mai sus mentionati sau eventual proprii parinti, deci ma astept sa raman cu cativa in viata.
Multumesc
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si ca sa-mi fie bucuria si mai mare, am vazut in celalalt acvariu o femela de Amano cu oua smilie
Hobs
Junior member

Joined: 10/08/2020 22:38:03
Messages: 49
IP:
Offline

esti sigur? am auzit ca Amano se inmultesc extrem de greu ... cica ar avea nevoie de apa sarata, din ce am citit pe net. Dar poate ma insel eu.

Acvariul meu: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47715.page
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Femele de Amano o sa tot vezi purtand oua, dar nu o sa supravietuiasca puii.
Au nevoie de conditii speciale (apa sarata cand eclozeaza si cand sunt larve, apoi mutati treptat in apa dulce).

[Nano cu albinute] [Old tree]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Antecume wrote:Femele de Amano o sa tot vezi purtand oua, dar nu o sa supravietuiasca puii.
Au nevoie de conditii speciale (apa sarata cand eclozeaza si cand sunt larve, apoi mutati treptat in apa dulce).


Aceste cuvinte ne "doare", mno, acum ce mai ramane de facut? Mergem inainte si asa, poate astia din acvariul meu nu au nevoie de apa sarata , glumesc.

Multumesc ca m-ai adus cu picioarele pe pamant si eu stiam ca se inmultesc greu dar am crezt ca a dat vreo minune peste mine
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Puii de amano sint de fapt niste larve (spre deosebire de neocaridine care nu au stadiu larvar - la iesirea din ou sint complet dezvoltati, doar ca sint foarte mici).

Rezista citva timp in apa dulce, dar au nevoie neaparat de apa salmastra ca sa se dezvolte. Daca ramin in apa dulce o sa moara.

Cei care au reusit sa ii reproduca de cele mai multe ori au scos toate vietatile si plantele din acvariu doar ca sa creasca larvele de amano. Larvele au nevoie de apa sarata, iar amano maturi nu suporta sarea in apa. Chiar e complicat, dar se pare ca unii au reusit.

Mai multe de talii aici:

https://aquariuminfo.org/amanoshrimp.html


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Puii de amano sint de fapt niste larve (spre deosebire de neocaridine care nu au stadiu larvar - la iesirea din ou sint complet dezvoltati, doar ca sint foarte mici).

Rezista citva timp in apa dulce, dar au nevoie neaparat de apa salmastra ca sa se dezvolte. Daca ramin in apa dulce o sa moara.

Cei care au reusit sa ii reproduca de cele mai multe ori au scos toate vietatile si plantele din acvariu doar ca sa creasca larvele de amano. Larvele au nevoie de apa sarata, iar amano maturi nu suporta sarea in apa. Chiar e complicat, dar se pare ca unii au reusit.

Mai multe de talii aici:

https://aquariuminfo.org/amanoshrimp.html



Multumesc pentru ghid, foarte misto
Mda, am citit si despre amano, din pacate ar mai trebui inca un acvariu in care sa mentin apa sarata, habar nu am cum se face asta, dar deocamdata inca un acvariu in casa m-ar indrepta destul de repede catre un loc in cort, in fata blocului
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu esti singur. Am al 2lea acvariu (e mic - de 30 litri), dar ma invirt de citeva luni ca sa ii gases un loc pe undeva. Bat eu apropouri la contabila sefa, da' inca nu s-a prins ca al 2-lea e aproape gata. De fapt il am si pe al 3lea - de vreo 12 litri, dar e dedicat ca acvariu de carantina/tratament.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com