[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Goldfish problema ochi  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
cosmin77
Unripe member

Joined: 15/11/2020 22:12:32
Messages: 3
IP:
Offline

Salut tuturor,

Am primit cadou un acvariu de dimesiunea 80x45x35 cu ceva pesti in el printre care si 4 scalari mari. Baiatul care facea intretinere la acest acvariu (la persoana de la care l-am prinit cadou) cand la adus la mine acasa, la transportat, filtre ... tot ce trebuie. Eu in casa mai aveam un Beta care parea ca nu o mai duce mult. Acest baiat a zis ca il baga in acvariu (il aveam intr-un bol) si o sa isi revina. A avut dreptate, dupa 1 zi Beta isi revenise fantastic...era vioi...parca mai colorat. Dupa apx 1 sap a murit. Dupa el...au murit aproxamiyv toti pestii cu exceptia unor neoni si a unui xipho rosu. Scalarii au facut ceva la ochi...se marea ochiul si iese de din orbita si erau asa incetosati. Majoritatea pestilor au murit insa eu nu i-am gasit in bazin sa-i scot. S-au descompus in acesta.

Dupa ceva vreme, am cumparat alti pesti (nu stiu cum se numesc) cate nu au mai avut nimic. Acum 2 zile am cumparat 2 crapi de la magaziil MaxiPet din zona Mihai Bravu iar unul din acestia a inceput sa-i iasa ochiul din orbita si se incetoseaza.... iar al doilea inca nu are nimic.

Nu as vrea sa-i pierd si pe acestia. Mentionez ca baiatul acela de la intretinere era platit sa vina si la mine insa nu a mai venit.... Apa este neschimbata de apx 3 luni insa arata destul de bine (zic eu). Baiatul acela ini spunea ca filtrul este unul de calitate si supradimensionat si de aceea rezista asa bine. Este marca CristalProfi greenline. Nu am gasit incs pe cineva care sa ma ajute cu intretinerea. Hrana folosesc niste fulgi colorati iar la cei 2 crapi am cumparat granule.

Am primit acvariul cadou intrucat am o fetita de 8 ani cu autism iar pestii din acvariu o relaxeaza. Acestia noi ii plac mult pentru ca sunt mai mari.

Va rog sa ma indrumati ce as putea sa fac si unde pot gasi ajutor.

Va multunesc anticipat.

Cosmin R
[Thumb - BD45EE21-77BE-4ABD-9672-67113AD65407.jpeg]

1Madalina
Junior member

Joined: 14/11/2020 15:32:53
Messages: 22
IP:
Offline

Vai .. sper sa te ajute careva ca sincer cand am vazut imaginea imi venea sa plang .. saracutul sper sa ii salvezi ..
eu sunt noua si nu stiu ce sfat sa iti dau asa ca las asta in seama celir care stiu ..
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut
Acvariul tau este suprapopulat!!!
Doneaza urgent pestii!
Ce pesti ai si cati din fiecare?
Ce filtru,plante,lumina,substrat,fertilizare?
Poti sa pui te rog o poza cu tot acvariul?
[WWW]
cosmin77
Unripe member

Joined: 15/11/2020 22:12:32
Messages: 3
IP:
Offline

Salut. Multumesc pentru raspuns. Mai jos punctual iti raspund:

- nu cred ca este suprapopulat! Sau cel putin asa imi pare mie
- am 9 buc ... colorati! Nu stiu cum se numesc, 4 neon mici, 1 xipho rosu, 2 crapi mai mari si 2 sanitari
- filtrul se numeste CristalProfi greenline
- pe neon scrie Leddy Tube
- plantele nu stiu cum se numesc
- are pietris pe jos
- fertilizare...nu folosesc...nu stiam ca trebuie...si ce anume

Mentionez ca aceeasi problema la ochi am avut-o acum 3-4 luni cu un scalar mare pe care il aveam in acvariu. Nu ma pricep deloc si nu am nici o experienta asa ca raman la dispozitia ta pentru orice info suplimentar.

Nu ma lasa sa atasez poza si incerc de 30 min sa o missorez....si nu reusesc deloc!

Multunesc

Cosmin


cosmin77
Unripe member

Joined: 15/11/2020 22:12:32
Messages: 3
IP:
Offline

Poza
[Thumb - 9D0B6257-29BF-4A12-89DC-A38EC4B39AEE.jpeg]

raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Sunt destul de multe de comentat. In primul rand daca pestii au murit si nu au fost scosi ai avut niste foarte mari spike-uri de amoniac. Acvariul are nevoie urgenta de mentenanta si schimb de apa, lucru pe care il poti face si tu foarte usor. Crapii tai cred ca sunt carasi, nu sunt compatibili cu ceilalti pesti, au nevoie de apa mai rece, de asemenea au nevoie de 50l apa/peste deci ar insemna ca doar ei doi ar putea sta in acel acvariu. Sfatul meu ar fi sa ii donezi pentru ca nu vor supravietui foarte mult timp. Pietrisul acela este foarte mare, toata mizeria se va aduna intre pietricele si va rezulta amoniac - foarte toxic pentru pesti. Citeste despre ciclare pentru a intelege procesul si importanta mentenantei, schimbului de apa si a materialelor filtrante.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline


Pe scurt ce poti face acum ca prima solutie ar fi sa schimbi macar 30% din apa aspirand si substratul cu apa lasata la declorinat 24 ore. Dupa ce citesti despre ciclare vom incerca sa te ajutam cu sfaturi pentru urmatorii pasi in imbunatatirea conditiilor din acvariu.
http://www.acvariu.ro/ciclul-azotului

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+1 pentru colegul de mai sus.
Hotaraste-te ce pesti vrei sa tii:carasi sau restul?
Daca vrei sa tii carasi,poti tine,doar 2 in acel volum de apa.
Ce model este filtrul?Sunt mai multe modele de jbl cristalprofi.3401?e601?
Shimburile de apa trebuie facute saptamanal,cam 20-30%.
Pietrisul este cam mare,va fi greu de aspirat
Nu mai lasa pestii sa se descompuna in acvariu!!!Scoate-i imediat
Ce ai in filtru?Doar burete sau si altceva?

P.S:pestii colorati se numesc tetra ternetzi(Gymnocorymbus ternetzi)

This message was edited 3 times. Last update was at 17/11/2020 20:26:28

[WWW]
WestonFrancisco
Unripe member

Joined: 17/11/2020 21:42:37
Messages: 1
IP:
Offline

nice post

https://www.catalog.altgradauto.ro/cauta/Ford/Mondeo_(2008-2014).html
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com