[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Identificare boala Betta!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Antonina
Junior member

Joined: 01/11/2020 20:03:19
Messages: 24
IP:
Offline

Buna tuturor!
In topicul “betta grav bolnav” am pus poze cu Blue bolnav, ulterior mort. Am o foarte mare problema: ce anume i a provocat moartea?
Trec peste tratamentele aplicate de a lungul timpului, poza spune tot.... l a atacat din interior si a inceput sa l manance de viu... a murit pt ca nu a mai putut respira cu toate ca, in scurt timp, ar fi murit de foame.
Ar fi bine pentru toti daca s ar gasi cineva care sa ne spuna ce anume a fost.... mi e frica sa intreb daca e posibil sa fie ceva transmisibil si la om...
Multumesc!
[Thumb - A9FE10D4-74E2-42E6-ACC1-0578EE761495.jpeg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bolile animalelor acvatice nu se pot transmite la om.
Doar cu analiza de laborator poti sti sigur,eu raman la parerea mea (Costia)
Sau poate ai un microscop acasa?
[WWW]
Antonina
Junior member

Joined: 01/11/2020 20:03:19
Messages: 24
IP:
Offline

Ma gandeam ca este cineva care a mai avut problema asta.... experienta ma intereseaza ca de citit, citesc si eu pe google insa este atat de multa informatie si la un monent dat nu stiu ce informatie e“sanatoasa” si ce informatie e “bolnava”. Si pentru multi oameni care n au “inclinatie” catre biologie, singura modalitate de a pune un diagnostic presupune sa se uite la poze cu alti pesti bolnavi... ceea ce am facut si eu si s a dovedit a fi fatal pentru peste si pentru echilibrul meu emotional.



Si sunt boli care se transmit si la om!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu sa existe asa ceva...
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite aici un ghid ff bun si bine explicat de recunoastere a bolilor si tratamentul lor:
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_US.pdf
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com