[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu aquael shrimpset 30  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
florin_snoopy17
Junior member

Joined: 15/08/2020 22:48:24
Messages: 17
IP:
Offline

Buna seara,
Am cump?rat un acvariu aquael day&night shrimpset 30L si ma supara faptul ca sticlele nu sunt lipite una de alta apoi turnat siliconul si exista un spatiu de aproximativ 1mm intre sticle, nu stiu daca e bine sau nu, dar daca apas usor de colturile in diagonala are o usoara miscare in sticle, e bine, e rau? De curs nu curge deloc dar ma supara pentru ca sunt obisnuit cu sticlele lipite ca la celalalt acvariu de 54L
Doresc sa imi dati si un sfat in legatura cu confectionarea unui bonsai pentru acvariu nano care va g?zdui creveti red cherry. Ce lemn este ok si cat timp trebuie sa il fierb/sa schimb apa/ sa il fierb iar?

Va mul?umesc si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, am cautat pe forum o sectiune care sa incadreze problema cu acvariul dar nu am gasit.

Va mul?umesc!
[Thumb - 20201028_220957~2.jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
Din cate stiu este normal sa arate asa (bucatile de sticla sunt separate de un cordon de silicon si nu trebuie sa faca contact)
[WWW]
florin_snoopy17
Junior member

Joined: 15/08/2020 22:48:24
Messages: 17
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Salut,
Din cate stiu este normal sa arate asa (bucatile de sticla sunt separate de un cordon de silicon si nu trebuie sa faca contact)





deci e ok. Mul?umesc.
Se poate inchide.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cand startezi acvariul poate faci si tu aici un jurnal...
[WWW]
florin_snoopy17
Junior member

Joined: 15/08/2020 22:48:24
Messages: 17
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Cand startezi acvariul poate faci si tu aici un jurnal...


tot in acest post?

Inca citesc sa vad ce pot baga, caut pe rauri lemne, crengi sa incerc sa fac un bonsai frumos, lipind crengile cu super glue cianoacrilic,sper sa fie ok.
Substrat inca nu m-am decis, dar am pregatit acvariu, in care inca nu am pus nimic.

Am cump?rat de pe Aliexpress niste seminte de plante cu frunze mici, pe care le-am testat intr-un pahar si sunt ok.
Daca vreau sa pun acele plantute imk trebuie un substrat fertilizant de granulatie mica pentru a-si putea fixa radacinile acele. plantute.

Momentan inca "sap" dupa lemne si informa?ii.

Creveti am primit si sunt in acvariu de 60L imrpeuna cu pestii: neon clasic, neon negru, ancistrus, tetra glow fish si kuhli. Nu au disparut dupa 3 luni de cand ii am dar vreau sa mut o parte dupa in acvariu nano pentru a trai lini?ti?i.


Voi reveni aici, daca imi este permis desigur, cu pozele si informatiile dupa ce voi termina acvariul si desigur dup? ce se va cicla. Voi incerca sa bag niste material filtrat din acvariu deja ciclat in acvariu nano sa grabesc pu?in ciclarea, sper sa imi iasa.

Va doresc o seara pl?cut?!
Numai bine!
[Thumb - IMG_29102020_185612_(1080_x_720_pixel).jpg]

[Thumb - IMG_29102020_185739_(1080_x_720_pixel).jpg]

[Thumb - IMG_29102020_185645_(1080_x_720_pixel).jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata dragut,are gust.
Structura aceea de pietre pare cam instabila. Ancistrusul e posibil sa o darame.
Mi se pare mie sau ai acolo si un botia striata?

P.S:te rog nu mai scrie cu diacritice

This message was edited 2 times. Last update was at 29/10/2020 19:10:32

[WWW]
florin_snoopy17
Junior member

Joined: 15/08/2020 22:48:24
Messages: 17
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Arata dragut,are gust.
Structura aceea de pietre pare cam instabila. Ancistrusul e posibil sa o darame.
Mi se pare mie sau ai acolo si un botia striata?

P.S:te rog nu mai scrie cu diacritice



Imi cer scuze pentru scris, era autocorect de pe telefon.

Este Ancistrus da, aproximativ 7cm, am doua bucati.
Cele 3 pietre inca nu sunt lipite intre ele, dar urmeaza sa o cioplesc pe cea ascutita pentru a se aseza perfect.
Sunt si doua bucati de botia striata care aspira tot, sunt foarte multumit de ei, curata tot.
Pe filtru am pus ciorap licra pentru a nu trage crevetii in interior.
Injectez CO2 cu sticla : drojdie, zahar si apa.
Cojile de cocos sunt facute de mine cu carota de metal si multa rabdare, 5 fierturi in apa sa iasa din tanin si sunt foarte bune.
Trebuie sa fac curat putin la plante pentru ca s-au extins peste tot dar asta din pacate doar in weekend.
O seara faina!

florin_snoopy17
Junior member

Joined: 15/08/2020 22:48:24
Messages: 17
IP:
Offline

Salut!

Am revenit cu amenajarea acvariului nano.
Am folosit urmatoarele :
1. substrat Manado JBL
2. Roca dragonului
3. Seminte din china de gazon(frunza mica)
4. Radacina red moor( din care am confectionat eu copacelul din acvariu dupa multe ore de lucru, super glue cianoacrilat si scobitori(sper ca am facut bine).

Stiu ca neavand substrat fertilizant o sa fie mai greu cu plantele, dar vreau sa incerc sa feritilizez in apa direct.

Urmeaza sa iau si niste plante care nu necesita substrat, cat si muschi dar din pacate in Resita nu am gasit. Anubia petitte daca o prind pe lemn si pe roci e ok?

Pozele sunt imediat dupa ce am pus apa, de aceea e plin de bule si din pacate nu am putut inca sa ascund incalzitorul sau filtru, poate dupa ce bag plante o sa fie mai ascunse.

Voi pune si doua conuri de Arin in apa,sunt pe drum, din pacate nu am gasit in padure.

Voi revenii cu poze dupa ce se cicleaza acvariul. Momentan este apa proaspata.

Daca imi puteti da sfaturi ce credeti ca ar trebui sa mai fac sau ce nu am facut ok va rog sa imi spuneti.
Ma pasioneaza foarte mult acvaristica, este un colt de rai.


Multumesc.
O seara linistita sa aveti si aveti grija de voi!
[Thumb - 20201107_171137.jpg]

[Thumb - IMG-20201105-WA0014.jpeg]

[Thumb - 20201107_193838.jpg]

[Thumb - 20201105_180714.jpg]

[Thumb - 20201107_200500.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 07/11/2020 21:55:23

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com