[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepatoare în acvaristica  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

Buna ziua,sunt incepatoare im acvaristica.
Sunte o mare iubitoare de pesti si am achizitionat un acvariu de 54 l Advance cu tot ce are nevoie de la Hornbach.Am f?cut ciclarea 14 zile,cum am citit înainte de a ma aventura în acvaristica.
Am cumparat:
4 Tetra colorati
2 Tetra negri
2 Guppy
4 Zebra
2 Sanitari
2 Neoni
2 Xiphophorus Hellerii
2 Poecilia Sheonops
Cei 2 Poecilia Sheonops au murit unul dupa 2zile, altul dupa 5 zile nu stiu care ar fi cauza.
Am facut teste cu benzi,dupa o saptamana au crescut No2 si No3.
Le dau mancare de 2 ori pe zi fulgi,dar o sa cumpar si mancare congelata.
Pun poze cu acvariul va rog sa mi dati sfaturi si spuneti mi daca gresesc cu ceva
Priza programabila ar trebui sa cumpar?
Va multumesc anticipat

[Thumb - IMG-20201023-WA0000.jpg]

[Thumb - IMG-20201023-WA0009.jpg]

[Thumb - IMG-20201023-WA0002.jpg]

[Thumb - IMG-20201023-WA0007.jpg]

[Thumb - IMG-20201023-WA0008.jpg]

kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Momentan ar fi ideal sa te opresti la aceasta populatie. Sunt suficienti pesti pentru inceput. Mai mult ca sigur populatia de bacterii nu este inca formata si asta inseamna ca nu are cine sa se ocupe de descompunerea resturilor. Apa pare cam tulbure, incearca sa le dai mancare o singura data pe zi si in portii mici incercand sa vezi cam cat consuma in cateva minute. Altfel substratul se va umple de resturile neconsumate. Fa schimburi de apa mai dese dar nu exagera cu mai mult de 30-40% din volumul de apa. Daca observi ca filtrul are debitul redus (se poate colmata cu resturi), la schimbul de apa CLATESTI, NU STORCI buretele in apa scoasa din acvariu, sub nici o forma in apa de la robinet.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

In poze nu vad filtrul. Ceva detalii ar fi binevenite. Foarte important, filtrul nu trebuie oprit niciodata, exceptie bineîn?eles la schimbul de apa ca sa nu ramana "pe uscat" sau atunci cand il cureti.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

Acesta e filtrul.Plante ar trebui sa cumpar? Am plante artificiale si am doar pietris. Multumesc.
[Thumb - 1603608665284-360881664.jpg]

Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

kmol wrote:Momentan ar fi ideal sa te opresti la aceasta populatie. Sunt suficienti pesti pentru inceput. Mai mult ca sigur populatia de bacterii nu este inca formata si asta inseamna ca nu are cine sa se ocupe de descompunerea resturilor. Apa pare cam tulbure, incearca sa le dai mancare o singura data pe zi si in portii mici incercand sa vezi cam cat consuma in cateva minute. Altfel substratul se va umple de resturile neconsumate. Fa schimburi de apa mai dese dar nu exagera cu mai mult de 30-40% din volumul de apa. Daca observi ca filtrul are debitul redus (se poate colmata cu resturi), la schimbul de apa CLATESTI, NU STORCI buretele in apa scoasa din acvariu, sub nici o forma in apa de la robinet.


Probabil ca le am dat prea multa mancare la inceput. O sa fac schimb de apa.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigur ca ar trebui sa pui plante. Ele oxigeneaza apa,ajuta la ciclare eliminand substantele toxice din apa si ofera locuri de ascuns pentru pesti.
Scoate plantele artificiale (sunt inutile) si inlocuieste-le cu niste plante naturale nepretentioase.
Plante nepretentioase sunt Egeria,Vallisneria,Anubias,Ceratophyllum,Higrophylla etc
Cacsa iti raspund si la celalalt topic,de nitrati scapi cu sxhimburi de apa si plante (plantele consuma nitratii si alte substante toxice din apa)

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2020 11:42:47

[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii care i-ai luat sunt...cam diversi.
Ar fi trebuit sa te limitezi la maxim 4 specii compatibile.
Spre exemplu,zebrele sunt pesti de banc (min 5-6 bucati),la fel si neonii (cu cat mai multi cu atat mai bine),iar viviparii (guppy,platy,molly,xipho)ori iei numai masculi/femele,ori iei trio-uri (1m+2f)
Ce sanitari ai?

This message was edited 2 times. Last update was at 25/10/2020 11:47:05

[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inainte sa pui apa in acvariu,o tratezi cu Aqua safe conform instructiunilor de pe eticheta

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2020 13:35:01

[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Online

Acvariul e neciclat punct! Citeste despre asta pe forum(apa tulbure e un simtom clar), in situatia de fata daca vrei sa nu-ti mai moara din pesti(probabil toti mai devreme sau mai tarziu) e sa faci schimburi de apa tot a doua zi(cel putin), dar e bine si zilnic macar 30-50% din volumul acvariului, apa la aceiasi temperatura si statuta de azi pe maine(se poate si altfel dar cum nu ai experienta sa ramana asa) si asta timp de 4 saptamani pena se termina CICLAREA!
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sint de acord cu ocean - ti-am raspuns si ieri, dar nu a functionat forumul . Prea multa mincare (e evident din poza) si filtrul slab dotat cu material filtrant biologic = acvariu neciclat. Combinat cu resturile de mincare care ramin intre pietrisul mare cu care e dotat acvariul cred ca ai si amoniac pe acolo.

Incepi prin a face schimburi de apa zilnice de 10 litri (o galeata).

Pui azi apa de la chiuveta intr-o galeata de 10 litri (sau faci rost de una - va fi folosita numai si numai pt. acvariu, in nici un caz la spalat, muiat rufe, ... - NUMAI PENTRU ACVARIU). Poti sa o lasi descoperita. Miine seara arunci 10 litri de apa din acvariu si pui inapoi ce ai in galeata. Repeti operatia zilnic cel putin urmatoarele 3 saptamini (preferabil ar fi 4 saptamini). Ca sa nu ai probleme cu diferentele de temperatura opreste incalzirea la acvariu (presupun ca ai 23-26 de grade Celsius in casa). In 24 de ore se vor egaliza temperaturile intre galeata si acvariu. Apa trebuie sa stea in ceva cu gura larga ca sa elimine clorul.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Miine faci o vizita in Hornbach sau la alt petshop (treci pe la profil si completeaza localitatea unde stai). Nu te lua te rog dupa sfaturile care o sa le primesti acolo - aia sint acolo ca sa vinda nu ca sa aibe grija de animale - cu unele exceptii.

Cauti Seachem Prime si Seachem Stability. Daca nu gasesti intreaba vinzatorii de un conditioner de apa si de bacterii de start. Le vei folosi la toate schimburile de apa conform cu prospectul lor.

Mai cauti (sint in ordinea eficientei si pretului - pretul reflecta calitatea si eficienta) Seachem Matrix, Eheim Substrate Pro sau Sera Siporax - sint materiale filtrante biologice. Le pui intr-un saculet de plastic (alea de spalat ciorapii in masina de spalat sint numai bune) si le arunci (la propriu) in acvariu intr-un loc unde circula apa dupa ce le clatesti.

Daca nu le gaseti fa o comanda la nevertebrate - sau unde le gasesti pe stoc.

Ai nevoie urgent de conditioner de apa si de bacterii de start.

Ai ceva nelamuriri pina acum? Sint mai multe probleme la tine , dar astea sint urgente. Chiar si asa pestii ar putea fi compromisi. Practic faci ciclarea cu pesti.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Sigur ca ar trebui sa pui plante. Ele oxigeneaza apa,ajuta la ciclare eliminand substantele toxice din apa si ofera locuri de ascuns pentru pesti.
Scoate plantele artificiale (sunt inutile) si inlocuieste-le cu niste plante naturale nepretentioase.
Plante nepretentioase sunt Egeria,Vallisneria,Anubias,Ceratophyllum,Higrophylla etc
Cacsa iti raspund si la celalalt topic,de nitrati scapi cu sxhimburi de apa si plante (plantele consuma nitratii si alte substante toxice din apa)



Pot pune plantele în pietris, nu am substrat dedesubt? Plantele artificiale mi le au recomandat fiind incepatoare de la magazin.
Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Pestii care i-ai luat sunt...cam diversi.
Ar fi trebuit sa te limitezi la maxim 4 specii compatibile.
Spre exemplu,zebrele sunt pesti de banc (min 5-6 bucati),la fel si neonii (cu cat mai multi cu atat mai bine),iar viviparii (guppy,platy,molly,xipho)ori iei numai masculi/femele,ori iei trio-uri (1m+2f)
Ce sanitari ai?


Corydoras palaecus, cei de la magazin mi au zis ce specii pot pune intr un acvriu
Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

Liv wrote:Miine faci o vizita in Hornbach sau la alt petshop (treci pe la profil si completeaza localitatea unde stai). Nu te lua te rog dupa sfaturile care o sa le primesti acolo - aia sint acolo ca sa vinda nu ca sa aibe grija de animale - cu unele exceptii.

Cauti Seachem Prime si Seachem Stability. Daca nu gasesti intreaba vinzatorii de un conditioner de apa si de bacterii de start. Le vei folosi la toate schimburile de apa conform cu prospectul lor.

Mai cauti (sint in ordinea eficientei si pretului - pretul reflecta calitatea si eficienta) Seachem Matrix, Eheim Substrate Pro sau Sera Siporax - sint materiale filtrante biologice. Le pui intr-un saculet de plastic (alea de spalat ciorapii in masina de spalat sint numai bune) si le arunci (la propriu) in acvariu intr-un loc unde circula apa dupa ce le clatesti.



Daca nu le gaseti fa o comanda la nevertebrate - sau unde le gasesti pe stoc.

Ai nevoie urgent de conditioner de apa si de bacterii de start.

Ai ceva nelamuriri pina acum? Sint mai multe probleme la tine , dar astea sint urgente. Chiar si asa pestii ar putea fi compromisi. Practic faci ciclarea cu pesti.


Cand am început ciclarea mi au dat Tetra Aqua Safe, Life Start si Easy Balance.
Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

Am facut schimb de apa azi si am scos multa mizerie de pe fund,o sa mai fac des.E vina mea le am dat prea multa mancare sa nu le fie foame Azi am cur??at si buretele din filtru.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ioana Diana wrote:

Cand am început ciclarea mi au dat Tetra Aqua Safe, Life Start si Easy Balance.


Merge cu ele. Citeste exact cit se pune la un schimb de apa de 10 litri si schimbi 10 litri pe zi. Lasa pestii fara nici un fel de mincare macar 3 zile de acum. Pe viitor le pui mult mai putin. Nu mai adaoga nici un alt peste momentan. La ce ai acolo ti-ar trebui macar 1 litru de materiale filtrante biologice. Neonii, cory si tetra sint pesti de banc. Macar 6 bucati din fiecare ca sa se simta bine, altfel sitn stresati.

Plantele naturale ajuta mult la ciclare, dar substratul care il ai (la ochiometru are 5-8 mm) nu e bun pt. plante. Sint prea mari ca sa se fixeze in substrat. Va trebui sa schimbi substratul si sa maresti mult filtrarea. Oricum urgent e doar ciclarea.

Nu mai amesteca pestii in halul asta. Ai 6-7 specii diferite.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/10/2020 22:05:26


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ce ar fi sa le iei pe rind. Mareste intii capacitatea de filtrare dups care mai discutam ce ar trebui sa faci.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

Liv wrote:Ce ar fi sa le iei pe rind. Mareste intii capacitatea de filtrare dups care mai discutam ce ar trebui sa faci.


Multumesc frumos .
Ioana Diana
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2020 17:52:05
Messages: 31
Location: ORADEA
IP:
Offline

Nu as putea pune ceva plante de suprafata, ca sa nu mai deranjez acvariul si sa scad mai repede No3 ?i No 2 ?
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ioana Diana wrote:Nu as putea pune ceva plante de suprafata, ca sa nu mai deranjez acvariul si sa scad mai repede No3 ?i No 2 ?


Poti sa pui si plante de suprafata, dar tot nu vei scapa de schimburile de apa zilnice sau la 2 zile.

Totusi, eu as renunta repede la plantele de plastic si as adauga plante naturale easy, ai mai sus recomandari...sunt multe tipuri.

Plus, acel substrat alb mi se pare de granulatie mare si va intra in el mizeria care nu o vei putea aspira si in viitor vei avea probleme.

Spor!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com