[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cumpar rotor MP40wQD  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Stiam ca pompele Ecotech QD sunt silentioase... si s-a adeverit asta, pana n-a mai fost silentioasa si nu stiam ce are, asa ca am desfacut-o si ce sa vezi?! Magnetul de la rotor puscat (cum se poate vedea in poza atasata).

Asadar, daca are cineva si-i prisoseste, ma declar dispus sa achizitionez un rotor functional (eventual intregul "wet side", daca doar asa se poate).

Merci si ape limpezi.

PS: Sunt interesat si de un modul WiFi (cel negru, nu cel verde) daca detine scineva si este dispus sa se dezlipeasca de el.
[Thumb - MP40_1.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 18/09/2020 10:58:29

[Email] [Yahoo!]
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

aurecj wrote:Stiam ca pompele Ecotech QD sunt silentioase... si s-a adeverit asta, pana n-a mai fost silentioasa si nu stiam ce are, asa ca am desfacut-o si ce sa vezi?! Magnetul de la rotor puscat (cum se poate vedea in poza atasata).

Asadar, daca are cineva si-i prisoseste, ma declar dispus sa achizitionez un rotor functional (eventual intregul "wet side", daca doar asa se poate).

Merci si ape limpezi.

PS: Sunt interesat si de un modul WiFi (cel negru, nu cel verde) daca detine scineva si este dispus sa se dezlipeasca de el.


incearca la aqua-life.ro...poate ai noroc
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

sunt curios de varsta acestei pompe, daca poti sa ne spui.
adica, sper ca are minimum 5 ani, ca altfel sunt bani aruncati dupa parerea mea strict personala

ma gandeam si eu sa ma premiez cu o pompa din asta mai scumpa, asa sa fie, mie imi place Nero 5, dar daca nu tine macar 5 ani nu o sa iau

chestia e ca am mai avut un impuls sa bag bani in niste leduri de la ei, dar m-am linistit cand am citit povesti pe net, pare ca dupa vreo 2 ani incep problemele, ceea ce mi se pare inacceptabil

This message was edited 2 times. Last update was at 18/09/2020 11:56:42




aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

"Wet side" complet nou, pot gasi online fara nicio problema, ma gandeam ca poate vreun coleg a avut vreo pompa care a "murit" si i-o fi ramas rotorul, de-asta am intrebat pe forum.

Legat de varsta rotorului, nu stiu sigur pentru ca am doua, una are aproape 5 ani, iar cealalta putin peste doi. Din pacate nu stiu sigur daca asta e rotorul de la cea noua sau de la cealalta, pentru ca in perioada in care m-am mutat (acum 2 ani) sau cand le-am mai curatat, exista sansa sa le mai fi schimbat intre ele.

Ca idee eu sunt foarte multumit de ele, intr-adevar sunt silentioase (am avut inainte si modelul ES si e o diferenta imensa intre ele) iar mai nou, cele care au modul WiFi de generatie noua (cel negru, de-aia caut eu unul, ca am 2 generatii de pompe), pot fi controlate direct dintr-o aplicatie de pe telefon, fara sa mai fie nevoie de controller-ul ce era necesar mai demult ceea ce e foarte misto. Multa vreme le-am folosit in tandem (Master/Slave) si au mers foarte fain, dar m-a mancat sa-mi fac update de firmware ca sa le pot controla din aplicatia noua si de atunci nu se mai vad intre ele, fiind modulele WiFi din generatii diferite.
[Email] [Yahoo!]
Bigbibi
Member

Joined: 13/05/2015 14:07:39
Messages: 144
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
le-ai curatat cu otet?
Am auzit ca ar fi cauza pentru magneti "umflati"
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Le-am curatat doar cu apa. Cu otet am curatat doar carcasa, de vreo 2 ori, pentru ca se depusese foarte multa coralina pe ea, dar rotorul nu l-am curatat niciodata cu otet, ca nu era cazul.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2020 12:17:09

[Email] [Yahoo!]
Bigbibi
Member

Joined: 13/05/2015 14:07:39
Messages: 144
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciudata treaba.
eu am 4 wetside-uri de MP10 si n-am avut probleme.
De o saptamana am trecut la acid citric (in loc de otet) si sunt super fan. E mult mai bun,nu miroase si ieftin.
Cum prind o pumpa murdara , cum o curat
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si eu am un MP10 de aproape 10 ani (cumparat second hand la momentul ala) si n-am avut nicio problema cu el. De asemenea, am si 2 MP40 si doar la asta am patit chestia asta, celalalt functioneaza impecabil.

Am mai avut o problema cu motorul la primul MP40wQD ce l-am luat (scotea un zgomot mai ciudat) spre finalul perioadei de garantie, dar mi l-au schimbat fara nicio problema.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com