[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare CO2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Zapaugu
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2020 12:49:47
Messages: 40
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Am si eu o intrebare, ma tot contrazic cu un prieten referitor la butelia de CO2..eu am acasa o butelie de 2 kg cu reductor tot ce trebuie, insa, am un prieten care are un acvariu mai mic de 60 de litri si el imi spune ca foloseste Tetra Co2 Optimat sau ceva de genu si imi spune ca este foarte foarte bun acest sistem...eu personal nu am folosit niciodata, voi ce parere aveti de acest tip de spray? Ati folosit? intreb pentru ca vreau sa dau drumul la un cub 30X30 si ma gandesc sa folosesc si alte variante inafara de cele mai costisitoare (butelie 500 gr de CO2).

Multumesc!

Small minds are concerned with the extraordinary, great minds with the ordinary.


[Email]
Zapaugu
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2020 12:49:47
Messages: 40
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa inteleg ca nu a folosit nimeni ?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/09/2020 10:45:28


Small minds are concerned with the extraordinary, great minds with the ordinary.


[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Daca vrei ceva eficient si ieftin foloseste " bomba" cu drojdie si zahar ( asta daca nu vrei sa investesti im butelie cu co2 presurizat).
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Zapaugu wrote:Salut,

Am si eu o intrebare, ma tot contrazic cu un prieten referitor la butelia de CO2..eu am acasa o butelie de 2 kg cu reductor tot ce trebuie, insa, am un prieten care are un acvariu mai mic de 60 de litri si el imi spune ca foloseste Tetra Co2 Optimat sau ceva de genu si imi spune ca este foarte foarte bun acest sistem...eu personal nu am folosit niciodata, voi ce parere aveti de acest tip de spray? Ati folosit? intreb pentru ca vreau sa dau drumul la un cub 30X30 si ma gandesc sa folosesc si alte variante inafara de cele mai costisitoare (butelie 500 gr de CO2).

Multumesc!



Pai ca sa exemplific plastic:

- butelia cu co2: ca spray-ul antiperspirant;
- optimat: spay cu apa micelara;

adica prima are efect impotriva trranspiratiei, pe cand a 2a e doar de racorire.

Subscriu la sfatul colegului Gabi C...e mai putin costisitoare metoda dar si eficienta.
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cam aceeasi parere ca mai sus am si eu.

Daca vrei o parere despre Optimat vezi ca Silviu Man l-a folosit. Daca imi aduc bine aminte a renuntat la el si a trecut la butelie. Intreaba-l direct pe el.

Oricum diferenta fara CO2 si cu CO2 din bomba cu drojdie e foarte mare. Cit timp am folosit CO2 dintr-o "bomba" cu drojdie trebuia sa tund cel mult la 2 saptamini si ma alegeam cu o jumatate de galeata de diverse plante usoare - am reusit sa donez cam 1/3. Dezavantajul la "bomba" cu drojdie e ca nu prea poti sa reglezi cantitatea de CO2. Fara CO2 toate cresc mult mai incet, dar tot culeg cam o jumatate de galeata la 1,5 luni.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Cel mai eficient mi se pare sistemul pe care il ai, butelie de 2 kg si reductor etc. Ptr ce sa iei altceva care te tine mai putin, de numai 500 grame, cand ai butelie de 2 kg?
Ai mai multe avantaje: Deci o vei incarca mai rar asta pe care o ai de 2 kg, de 4 ori, si in plus nu poluezi natura cu 4 carcase de spray metalic nereutilizabile ptr aceeasi cantitate. Pretul sprayul de 500 grame este aprox 32-36 lei. Eu cu 35 de lei incarc o butelie de 10 kg.

La marimea aia de acvariu este foarte buna si "bomba"de co2. Succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/09/2020 23:02:27


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

calin wrote: in plus nu poluezi natura cu 4 carcase de spray metalic nereutilizabile



Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In plus gasesti asa ceva:

https://www.nevertebrate.ro/robinet-ista-cu-reglaj-fin-co2-aer-cu-3-cai-de-iesire-34214

Completat cu inca un numarator de bule si o valva antiretur ai trecut si al 2-lea acvariu pe butelie.

Cred ca am vazut pe la chinezi si doar cu 2 cai mai ieftin, daca astepti 2-3 luni sa ajunga aici.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Zapaugu
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2020 12:49:47
Messages: 40
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ee , asta nu stiam ca pot sa leg butelia de CO2 la 2 acvariii . Hai ca am invatat ceva chiar o sa imi cumpar un astfel de robinet

Small minds are concerned with the extraordinary, great minds with the ordinary.


[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com