[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lemn mopani  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
carmelo212006
Junior member

Joined: 28/04/2020 21:33:07
Messages: 23
IP:
Offline

Salutare, am si eu nevoie de ajutor. Am cumparat 2 bucati de mopani, acelasi magazin, zile diferite/vanzatori diferiti. Unul mi-a spus sa clatesc lemnul inainte de al pune in acvariu, celalalt sa-l fierb... ce ar trebui sa fac? Si cat al trebui sa l fierb? De altfel am "anubias barteri nana" "cryptocoryne Wendy grun" "Lobelia Cardinalis".... plus altele... le pot lipi pe lemn sau pe piatra? Sau e mai bine sa le infing in nisip. Multumesc mult
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Orice lemn, se fierbe pentru a verifica daca emana tanin. (face apa maron)

Se fierbe lemnul, cam jumate de ora si vezi ce culoare are apa din oala.

Daca este maron si nu vrei asta in bazin, il fierbi 3-4 reprize de cate o ora.

La a treia ori a patra fierbere, nu mai emana.

Bagi lemnul in bazin si dupa o saptamana, apa este maro....

Atunci, repeti procedura de fierbere.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Doar anubias se prinde de lemne si pietre.
Restul se introduc in substrat
[WWW]
carmelo212006
Junior member

Joined: 28/04/2020 21:33:07
Messages: 23
IP:
Offline

Multumesc baieti!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Dragul nostru coleg ugarit ar fi bine sa mai ia o pauza de la sfaturi. Criptocornele le poti pune si pe lemne sau pietre. Lemnele se fierb in general pentru ca ne ajuta sa le dezinfectam si sa ia mai repede apa, adica se deschid fibrele si se scufunda mai usor. Taninul nu este o problema decat din punct de vedere estetic.
[ICQ]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

narcis wrote:Dragul nostru coleg ugarit ar fi bine sa mai ia o pauza de la sfaturi. Criptocornele le poti pune si pe lemne sau pietre. Lemnele se fierb in general pentru ca ne ajuta sa le dezinfectam si sa ia mai repede apa, adica se deschid fibrele si se scufunda mai usor. Taninul nu este o problema decat din punct de vedere estetic.


Sustin cele scrise de @narcis ! Taninul e deranjant daca iti doresti un scape si ai nevoie de apa cristal, sau daca ai vreun pitic pe creier - fiecare cu ai lui
Dupa ce capeti o anumita experienta ai sa intelegi rolul functional al acizilor humici in bazin, poate chiar ai sa-i doresti si ne vei cere sfaturi legate de frunzele pe care vrei sa le bagi in acvari

Mama prostilor e mereu gravida!
carmelo212006
Junior member

Joined: 28/04/2020 21:33:07
Messages: 23
IP:
Offline

Deci sa inteleg ca nu trebuie neaparat fiert. Il clatesc si il bag in apa, si o sa fie decat o problema estetica pt ca apa o sa fie maronie
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Va pluti cateva zile/saptamani pana se scufunda, lemnul fiind uscat. Fierberea te ajuta sa reduci cat mai mult din timpul asta
Culoarea o poti scoate si cu ajutorul carbunelui activ, sau a schimburilor de apa.

Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com