[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bine v-am gasit!
O sa incep prin a ma prezenta, ma numesc Dragos, 26 de ani din Bucuresti.
Si acum sa intram in paine. Am un acvariu care a ajuns la mine de la un amic, are 30 de litri, ma bate gandul sa am acvariul meu de ceva timp si am tot citit ce si cum, cum e cu ciclarea, cum e cu pestii, cum e cu amenajarea si vreau sa incep numai ca sunt nedumerit. Tin sa mentionez ca acvariul fiind micut ma gandesc la a avea maxim 5 pestisori in el. In mintea mea lucruile sunt destul de simple, dar practica e alta. Desi acvariul e micut asta nu inseamna ca pestii vor sta chinuiti cum am vazut la petshop-uri fara pic de plante, asa ca aici vine prima mea intrebare, mi-ar placea ca jos sa fie o planta de tip gazon si 2-3 dinalea de fundal (dupa cum vedeti de la atata documentat am invatat si denumiri ) numai ca nu pricep treaba cu subsolul, pentru plante este suficient sa pun doar pietris 2-4 mm sau trebuie sub pietris substrat special pentru plante? Plantele se pun in ziua de start sau dupa ciclare? Dupa ce ma lamuresc cu treaba asta revin cu urmatorii pasi, ma bazez pe voi ca ma veti ajuta si va multumesc anticipat pentru rabdare si ajutor.
[Email]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut. Faza cu substratul e cam asa: exista pietrisul, substratul fertil si substratul fertil "concentrat" ca sa zic asa. Primele 2 se pot pune asa in acvariu asa cum sunt in timp ce ultimul necesita un strat de protectie sa nu ajunga la vietuitoare.Stratul de protectie trebuie sa fie format din unul din primele 2 substraturi.
Poti creste plante si in pietris de rau dar ca sa se dezvolte mai bine iti recomand substrat fertil. Spre exemplu Manado nu e foarte scump si se poate pune singur in acvariu. Acum totul tine de buget.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/09/2020 19:22:38


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Manado nu este substrat fertil (este inert)
Se pune peste substratul fertil JBL Aquabasis
[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles, multumesc. As minti sa spun ca bugetul nu e o problema, dar vreau sa fac lucrurile bine si daca e scump mai bine mai aman decat sa le fac ieftin si prost.
Acum vin cu a doua nedumerire, filtrul,a fost la pachet cu acvariul, dar daca nu e bun il schimb https://www.maxi-pet.ro/flamingo-filtru-intern-swordfish.aspx e asta varianta de 380, mai am in dotare un termometru, pe care l-am testat si e ok, si un incalzitor dinacesta https://www.nevertebrate.ro/incalzitor-diversa-thermo-plus-50w-14539
Ce lipseste complet este lumina...
[Email]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Legat de plante de fundal nepretentioase,Egeria,Vallisneria sunt nepretentioase
"Gazonul" este greu de intretinut pentru incepatori,fiind nevoie de substrat special,multa lumina si fertilizare cu dioxid de carbon
[WWW]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Plantele ar trebui puse in ziua de start. Ca plante ce imi vin acum in minte sunt echinodorus, anubias, valisneria, microsorium, moss, bucephalandra, egeria.
Ai putea pune pentru decor un lemn de care sa prinzi moss si bucephalandra.
Poti cauta pe tropica sau la nevertebrate sa vezi ce plante iti apar ca fiind easy si ce necesitati au. Sau poti da un search pe google cu plante easy. Daca vrei plante de tip gazon trebuie substrat fertil.Plante poti gasi si la donatii la alti colegi atat pe forum cat si pe grupurile de acvaristica de pe feisbuciuc.
La vietuitoare poti pune 6-8 pesti de nano acvarii cum sunt rasbora galaxy, ember tetra sau orice alt peste nano iti place si cativa creveti neocardina,spre exemplu red cherry.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/09/2020 19:37:56


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

DraCoNi wrote:
Acum vin cu a doua nedumerire, filtrul,a fost la pachet cu acvariul, dar daca nu e bun il schimb https://www.maxi-pet.ro/flamingo-filtru-intern-swordfish.aspx e asta varianta de 380, mai am in dotare un termometru, pe care l-am testat si e ok, si un incalzitor dinacesta https://www.nevertebrate.ro/incalzitor-diversa-thermo-plus-50w-14539
Ce lipseste complet este lumina...

Filtrul il poti lasa, doar vezi daca il poti desface si in loc de bureti sa pui ceva medii de filtrare biologice gen matrix, siporax.
Incalzitorul e ok.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun, pai in weekend ma apuc de treaba, substrat, plante si filtru on, daca nu reusesc sa il desfac in cel mai rau caz revin si va cer recomandari pentru unul nou
Si va tin la curent, nu stiu exact cand se termina ciclarea asa ca probabil o data pe saptamana va fac poza si o sa fiu pe modul, acum pot sa pun pestisori? dar acum?
Va multumesc mult pentru ajutor!
[Email]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Nu uita de lumina, plantele au nevoie de lumina, ca fara ea nu o sa o duca bine.
Poti cump?ra bacterii de start daca vrei sa ajuti ciclarea, dar sa ?tii ca mai repede de 2-3 saptamani nu poti adauga vietuitoarele in acvariu.
Si un ultim sfat documenteaza-te si intreaba aici inainte sa cumperi ceva ca majoritatea vanzatorilor din petshop sunt pusi sa vanda, rar unul care se pricepe la acvristica.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai si ce bacterii ar trebui sa cumpar? E naparat nevoie de ele? Adica eu ma gandeam sa fac totul cu rabdare, stiu ca dureaza dar nu ma grabesc de asta ma apuc de acvaristica, se face cu rabdare.
Lumina de care sa iau? Si cat trebuie tinuta aprinsa? Ca am citit ca nu e ok 24/24. Dar cea mai importanta intrebare, trebuie lumina calda sau rece si cat de puternica?
Si sigur mai apar intrebari, dar fara raspuns de la voi nu fac nimic.
[Email]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Bacteriile nu sunt necesare,iar lumina trebuie aprinsa in jur de 6-8 ore zi. La detaliile despre lumina las pe cineva mai priceput sa raspunda.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Salut! Bine ai venit in minunata lume a detinatorilor de pesti.

Referitor la lumina: Ia un proiector led de 10W. (la 30L, este suficient)

Daca nu vrei gazon si alte idei pretentioase, ca incepator trebuie sa incepi cu plante usor de crescut/supravietuit. (astea nici nu crapa` de necesitati gen: Lux, spectru si alte masuratori ale luminii, exagerat de pretentioase si exacte)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

EduardB wrote:Salut! Bine ai venit in minunata lume a detinatorilor de pesti.

Referitor la lumina: Ia un proiector led de 10W. (la 30L, este suficient)

Daca nu vrei gazon si alte idei pretentioase, ca incepator trebuie sa incepi cu plante usor de crescut/supravietuit. (astea nici nu crapa` de necesitati gen: Lux, spectru si alte masuratori ale luminii, exagerat de pretentioase si exacte)


Bun asa fac cu lumina. Initial voiam gazon, dar dupa ce m-am mai documentat putin mi-a trecut, poate in viitor dupa ce capat ceva experienta

@ugarit5 la egeria ma uitam si eu de fundal, arata frumos, la gazon m-am razgandit multumesc de sfat

This message was edited 1 time. Last update was at 02/09/2020 17:10:15

[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ca incepator, mai bine incepi cu "lucruri" nepretentioase.

Ciclezi acvariul, vezi cum se compotra si cresc plantele, cum supravietuiesc pestii, trec careva luni si obtii experienta bruta. (intre timp o sa mai si citesti ceva documentatie)

Este ca la soferii incepatori: pana nu consumi 10 plinuri, degeaba pui intrebari... (fiecare are o perceptie personala si doua masini ori acvarii, nu se comporta la fel, din cauza de proprietari) o sa observi singur cum merge bine in cazul tau.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/09/2020 17:21:45


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun,

Am revenit, a trecut ceva timp si vreau sa va arat cum arata acvariul, ignorati faptul ca apa e putin tulbure, e din cauza ca am mutat filtrul si am sters sticla prin interior, am agitat putin lucrurile. Momentan am o planta, mai vin doua dinastea identice zilele urmatoare si o sa mai iau niste decor dinasta cu plante plutitoare, java moss pe ceva bile, am citit ca anubis nana asta si cu moss ul ala sunt indestructibile deci clar nu am ce sa omor. Pestii is cam multi ca dupa ce am pus eu 2 xipho si 2 guppy prietenii mei au inceput sa mi ia pesti cadou, si asa a mai aparut un guppy si 4 ceva necunoscut care innoata in banc, sunt simpatici, aaa si mai e ceva mic ce seamana cu un pui de guppy, ala clar nu stiu de unde e. Astept sa dati cu mine de pamant, spre mandria mea, nu am pierdut niciun peste pana acum
https://i.postimg.cc/tJNSTk64/IMG-20201129-221200.jpg
[Email]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrul acela este cam mic
Ce are in el?
Cei 4 (eu vad doar 2 totusi) sunt Rasbora espei.
Intradevar sunt cam multi.
Consulta acest site pt a vedea exact popularea si compatibilitatile:
www.aqadvisor.com

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2020 22:32:27

[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceva burete de carbon si in loc de niste pietre pe care le avea am pus niste mini siporax
Am sunat acum, sunt rasbora arlequin, sunt 4, sunt pasnici toti nu am probleme cu ei, dar nu am acum alt acvariu si ii mai imputinez
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Filtrul acela este cam mic
Ce are in el?
Cei 4 (eu vad doar 2 totusi) sunt Rasbora espei.
Intradevar sunt cam multi.
Consulta acest site pt a vedea exact popularea si compatibilitatile:
www.aqadvisor.com


Legat de filtru as avea in plan ca pana la finalul lui decembrie sa iau un filtru cascada, ce zici de ele? Sunt ok? Nu? Ma uitam si la alea externe dar mi se par complicate...
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

DraCoNi wrote: Legat de filtru as avea in plan ca pana la finalul lui decembrie sa iau un filtru cascada, ce zici de ele? Sunt ok? Nu? Ma uitam si la alea externe dar mi se par complicate...


Eu am avut pentru acvariul meu de 20 l un filtru intern dennerle corner, oarecum similar cu al tau.
Am decis sa il scihimb cu unul extern, cel din linkul de mai jos:
https://iazuri-acvarii.ro/eden-external-filter-501.html
Ar mai fi si varianta putin mai ieftina de mai jos:
https://iazuri-acvarii.ro/eden-external-filter-501.html
Aceste filtre se pot agata si de acvariu, la fel ca cele in cascada daca vei cumpara separat accesoriul de prindere.
Oricare din cele doua sunt o varianta buna pentru acvariul tau.
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cr1st1an wrote:
DraCoNi wrote: Legat de filtru as avea in plan ca pana la finalul lui decembrie sa iau un filtru cascada, ce zici de ele? Sunt ok? Nu? Ma uitam si la alea externe dar mi se par complicate...


Eu am avut pentru acvariul meu de 20 l un filtru intern dennerle corner, oarecum similar cu al tau.
Am decis sa il scihimb cu unul extern, cel din linkul de mai jos:
https://iazuri-acvarii.ro/eden-external-filter-501.html
Ar mai fi si varianta putin mai ieftina de mai jos:
https://iazuri-acvarii.ro/eden-external-filter-501.html
Aceste filtre se pot agata si de acvariu, la fel ca cele in cascada daca vei cumpara separat accesoriul de prindere.
Oricare din cele doua sunt o varianta buna pentru acvariul tau.


Ok, stii cumva daca modelul ala vine la pachet cu tot ce e nevoie sau mai am eu nevoie sa iau separat chestii si care ar fi alea? Ca asta mi-e teama ca astea externe ma cam bat, eu sunt cam atehnic si cand aud de tur, retur, furtune, ma cam sperie...
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com