[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De ce a murit Betta?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
anonim13
Junior member

Joined: 03/08/2020 12:45:23
Messages: 14
IP:
Offline

Buna, mi-am luat un Betta acum o saptamana, si atat a durat... A murit si as vrea sa stiu de la ce. Codita lui era foarte zbarlita si ii cadea. Nu prea manca si statea in continuu in pozitie verticala fara sa se miste. De asemenea se impingea cu, capul in acvariu. La sfarsitul cozii avea niste nuante de negru, rosu. Nu stiu sigur daca asa era culoarea lui sau avea tail rot. De asemenea, abia azi am observat, avea niste vata alba (foarte putina) pe coada. Mentionez ca asa l-am cumparat si ca apa a fost schimbata des, resturile de mancare adunate si aruncate. Pot sa spun ca avea multe simptome, pe care le-am observat in ultimele zile. Inainte sa moara, s-a ridicat la suprafata si s-a zbatut ca salbaticul, dupa se lasa sa cada pe fundul acvariului. A facut asa de cateva ori si dupa a murit. Va rog, nu ma criticati. Nu am stiut sigur daca unele probleme (precum culoarea rosie sau lenevitul) erau simptome. Abia in ultimul moment a inceput sa ii cada coada. Un simplu raspuns cu boala pe care o avea m-ar ajuta foarte mult. De acolo ma informez eu. Multumesc!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Niste detalii? Filtrare,lumina,fertilizare,o poza cu acvariul etc.
Acvariul a fost ciclat?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2020 22:46:36

[WWW]
anonym
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2016 23:16:00
Messages: 110
Location: UK- Newcastle
IP:
Offline

Cred ca l-ai luat deja bolnav.
A fost atacat de alti pesti care i-au ciupit inatoarele si nu a mai fost tratat.
Cand de izbeste de sticla acvariului, isi vede reflexia si incearca sa atace pestele care il vede din cate stiu.
In ce acvariu il tii? Folosesti filtru puternic ?
Beta chiar daca este un peste cum spun alti nepretentios are si el nevoile lui uneori mai ales daca este bolnav.

Cand iti mai iei beta ai grija sa ii faci un loc al lui in acvariu mai "stramt" si mai intunecat unde sa se ascunda si sa doarma, nu prea tolereaza valurile facute de filtru, mai ales cand este matur si are aripioarele foarte mari va obosi foarte repede, iar cand se simte atacat cauta un loc unde sa se ascunda.
anonim13
Junior member

Joined: 03/08/2020 12:45:23
Messages: 14
IP:
Offline

Pai, am cumparat pestele si l-am pus intr-un bol micut fara alti pesti, lumina, filtru etc. Am cumparat un acvariu de 55 l si urma ca zilele astea sa merg sa cumpar toate accesoriile posibile si alti pesti. L-am carantinat ca sa fiu sigura ca nu e bolnav. Stiu ca nu e bine sa il ti intr-un bol mic, dar urma sa il mut. Multumesc mult pentru raspunsuri!
anonym
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2016 23:16:00
Messages: 110
Location: UK- Newcastle
IP:
Offline

Ce apa ai folosit? De la robinet direct apa rece sau la temperatura camerii ?
Apa unde pui un peste trebuie sa fie ciclata, iar cand aduci un peste acasa nu il arunci direct in apa care o ai in acvariu, il bagi cu tot cu punga in acvariu si il lasi acolo pana ajunge apa la aceasi temperatura dupa il poti scoate din punga.
anonim13
Junior member

Joined: 03/08/2020 12:45:23
Messages: 14
IP:
Offline

Temperatura a fost masurata cu un termomentru, era ok zic. L-am lasat cu punga, scria pe ea. Si apa a fost luata de la robinet, dar am pus Aqua Safe de la Tetra.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Oricum ar fi fost,nu a fost sa fie,in primul rand pt ca a fost bol. asta e comertul,distruge viata acvatica si economia romanului ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com