[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setup pentru un Betta rosu  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Un vechi prieten (momentan retras) cere sfatul vechilor sai prieteni. Fi-mea (da, face 11 ani curand!) a vrut un Betta de Sfânta Marie. Pestele l-am luat din Hornbach, plus pietris de 2-4 granulatie, fulgi de papa, lichid albastru de tratat apa de la JBL si un bol (de fapt un bol de punci luat de la Kika) de 4,5 litri. Ca sa îi fac moftul copilei, ca nah, stiti si voi cum e. Daca nu te apuci, nu te vei mai apuca.
Bref, apa e cam 3,5 litri, temperatura e la vreo 26-28, depinde cât ajunge aerul conditionat la el. Aaaa, am plantat si o Cryptocorina, ca sa zic si eu ca e un "plantat", ca pe vremuri. Hai, ca iar am lungit-o...
1. Ce acvariu/bol îmi recomandati? Minim 7 litri? Ca bolul este, evident, ceva de moment.
2. E musai nevoie de bec si filtrare pentru oratania asta de Betta? Ca nu ma pricep la de/astea mici...
As pune si 2-3 poze, dar nu mai stiu cum...


P.S. Pentru fratii mei care ma cunosc personal sau virtual, de pe forum: nu am aruncat/donat/vandut/aruncat nimic din setupul vechi. Sunt toate la un prieten, în boxa, pregatite de un nou setup, cândva când voi gasi momentul ideal.
P.S. la P.S. Doamne, scriind acum realizez ce dor mi-a fost de voi si de forum si ce dor mi-e de-un plantat... Pfoai, mama...

This message was edited 2 times. Last update was at 16/08/2020 15:47:16


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Bine ati revenit.

Beta, nu are nevoie de filtrare, atat timp cat schimbati ~30% din apa la doua - trei zile daca dorit sa fie "fericit pestele". (apa trebuie declorinata. sigur va amintiti faza cu 24 de ore)

Lumina/bec, doar pentru planta ori vizualizare mai buna.

La pravaliile de pesti, "sta" cate o sapatamana in pahar de 400mL fara interventii.

Despre bazin, ce sa zic? devine logic pasul urmator.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/08/2020 18:23:42


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Renunta la bol in favoarea unui cub de 10-20L cu filtrare
Mult mai frumos si ok pt peste
[WWW]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Multumesc, baieti. Deja de ieri incepuse sa ma bata gandul "sa-mi refac mana" cu un acvariu mic si ceva plante, poate ma apuca dorul de ala mare Fac rost de un acvariu de 10+, bag si filtrare si bec si revin cu amanunte, daca e necesar...

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Este necesar,caci pt noi asta inseamna delectarea ochilor

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Ghici cine a avut o testoasa si a pastrat acvariul de 10 litri? Plus o cioata (cu un pic de mucegai alb pe ea, dar cred ca dupa doua-trei fierberi va disparea)? Da, eu. Deci gata, reincep un mini-plantat, fara CO2, cu o cioata si o cryptocorina. Vin, cum era de asteptat, intrebarile...
1. Am un Repti Flo 200, circulator de apa... e o tampenie sa il pastrez pentru betan, sau sa iau un filtru mic?
2. Stiam ca ii place la suprafata sa aiba niste plante, ca sa faca cuibul ala de "scuipat" (asa mi-a venit) si sa se ascunda printre ele. Pistia sau lintita? Lintita am vazut la donatii. Pistia are careva pe acasa de donat, macar 5-6 fire? Sau de cumparat?
3. Cum incarc poze? Da, m-am senilizat, nu am mai intrat pe forum de 4-5 ani, acordati clementa unui biet acvarist batraior...

Multam anticipat pentru orice sfat

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2020 23:05:38


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Offtopic: de ce nu mai ai testoasa ? Stiu ca traiesc mult
1: nu stiu cum vine repti flo ala in acvariu,dar daca nu face curent mare,il poti lasa. Daca face,iei chinezarie din petshop sau cel mai indicat ceva filtru cascada(sa aibe si un mini spatiu de depozitare a materialelor filtrante,dar sa arunci carbunele cu care vine)
2:orice planta e buna,e mai mult pt placerea ochilor si consumul de nitrati,insa daca suprafata apei nu are valurire puternica,betta va face acel cuib din saliva oricum si oriunde,in general prin colturile acvariului. Recomand lintita,se inmulteste rapid,insa la mine deloc,nu am reusit vreodata sa o fac sa creasca,am tinut de lintita cat am putut pana mi.a disparut. Se pare ca doar eu si faye avem talent la a ucide plante de neucis. Recomand si anubias,pus pe cioata aia cu ceva ata de papiota sau nailon de pescuit,eu numai ce am achizitionat niste rizomi si incerc sa ii inmultesc. Sa speram ca am mai mult succes decat cu lintita.
3: plici.ro. Avem aici un coleg ce ne plateste acest domeniu din buna sa inima,doar pt a ne vedea acvariile ^^

4: ia si un ancistrus sau un sae. Sau ambele.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Cred ca a citit printre randuri colegul paradox. In bazinul de 10 litrii, nu are loc nici sae, nici ancistrusul, doar un beta. Bazinele mici sunt greu de intretinut, apar dezamagirile repede. Eu m as orienta spre un bazin de peste 50l, dar asta depinde doar de tine ce iti doresti.
[ICQ]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Paradoxx wrote: Offtopic: de ce nu mai ai testoasa ? Stiu ca traiesc mult

Se imputise rau, erau doua, nu le-a mers bine, bataie multa de cap... Au ajuns in Straulesti Nu sunt facut pentru testoase...

Cumpar un filtru intern mic (aveti vreo recomandare? Aquael mini, Resun, Claro...), incalzitor (optional, mai e pana la iarna) si montez azi noua casuta de 10 litri pentru Jack, bettanul rosu. Bag momentan pietrias de 2-4 si Cryptocorina, plus ceva lintita sau pistia, imediat ce fac rost.
Intrebari de 10 puncte:
1. Cei 10 litri pot fi 3 din bol si restul 7 apa tratata cu Biotopol de la JBL si sa si pun pestele direct? Evident, dupa acomodare de 15-30 de minute? Sau ar trebui sa fac ciclare de 2-3 zile, chiar daca apa e tratata?
2. Bettanul are nevoie de lampa? Sau e de ajuns sa fie pe langa geam, dar fara soare direct pe el? Sau cu o lampita din aceea mica de la Ikea, de birou? I-ar fi suficient?
3. Un sanitar ar avea loc in 10 litri, alaturi de Jack? Ar fi benefic pentru curatenie si convietuire?
4. Cioata "fiarta" acum un an e musai sa o fierb din nou?
5. Autocolant negru pe spatele acvariului e musai? Va sta pe un stand de 1 metru inaltime, deci nu cu spatele la vreun perete.
6. Pietris negru musai? Sau e ok si asta clasic?

Atasez si cateva poze despre ce e acum, inainte de setup. (Ditamai "setupul" )))))), zici c? e cel putin povestea romantata a "Holandezei de Giulesti")
Multumesc pentru orice sfat sau critica!

P.S. Si uite-asa incet-incet iar o luam de coada si ajungem la "Holandez" sau ,cine stie, un "African" de 130 de litri... ? Mda, cineva azi-noapte a revazut filmuletele "bolnavului" ala de Malawi_Cris. Doamneeee...


[Thumb - 3.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 22/08/2020 12:15:12


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ahhh,speram sa nu ii fi dat drumul printre raurile/lacurile noastre,caci aceste eliberari de testoase/pesti/nevertebrate din alte tari fac rau faunei noastre autohtone,exemplu somnul chinezesc si broastele testoase cu tample rosii/galbene,se hranesc cu icrele si puii de pesti si se inmultesc peste masura,marginalizand clar populatia autohtona.
Narcis,nu am citit printre randuri,dar hai sa fim seriosi,un sae intr.adevar creste destul de lung si are nevoie de spatiu,insa un ancistrus cu un betta nu e asa mult,un sanitar i.ar face bine la mancarea excesiva,initial voiam sa recomand otto,dar ma rog...

1: chiar nu stiu cum e mai rau,ambele variante suna dezastruos,sa speram ca betta va face fata
2:pestii nu au nevoie de lumina,noi pt a vedea pestii si plantele au nevoie de lumina.
3: insist ca da,parerile vor fi mereu impartite,daca ne luam dupa calcule,o luam razna insa pestii nu interactioneaza unul cu celalalt si nici nu expira/insipira cat sa polueze daca schimburile de apa sunt facute ok
4: da,nu sti ce ganganii si.au depus chestiile pe.acolo
5: ti s.a recomandat autocolant negru pt a contrasta bine cu pestii
6: la fel pt contrastare ca si la 5

Nu recomand african sub 200l.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/08/2020 12:57:35


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

1: chiar nu stiu cum e mai rau,ambele variante suna dezastruos,sa speram ca betta va face fata

Pai, m-ai bagat in ceata!? Cu apa tratata NU, cu apa tratata si acvariu ciclat NU, cu apa deja stabilizata + apa tratata NU... ) Care alta varianta, nedezastroasa, ar mai fi?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/08/2020 15:51:52


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai apa tratata nu inseamna ciclata,iar apa deja stabilizata trebuie sa aibe o perioada de ciclare indelungata plus circulare de la o pompa ceva,pe cand bolul nu poate asigura asa ceva,mai ales ciclare,lucru ce ia chiar si jumatate de an^^ pe scurt,o vei lua cam de la zero cu ciclarea,pt ca indoferent cate substante sau bacterii "bune" ai pus, acele bacterii au nevoie de timp pt a se inmultii. Pune apa jumate/jumate,in felul acesta diferenta de PH al apei va fi mai mica.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/08/2020 18:18:22


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Merge apa, tratata direct cu Biotopol si la jumate` de ora bagat betanu.
Cioata din foto ar trebui bagata daca introduceti un ancistrus. (preferabil unul mai < de 5Cm si cioata, fiarta din nou)
La filtru, ceva cascada ar merge foarte bine din motive de spatiu. (la fel de bine se poate si cu un burete bolborositor)
Despre "background" si substrat negru, nu ma pricep la consonante cromatice ca sa scriu un sfat.
Una peste alta, un Beta, traieste si in apa bazinului de la WC. (la Ancistrus, trebuie oxigenare)

This message was edited 1 time. Last update was at 22/08/2020 20:35:43


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ancistrus in cacaneata aia de "acvariu" da mai terminati mai, betta si atat , melci daca mai vrei si plante usoare(microssorum sau anubias sau/si ceva plutitor
[Email]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

cacaneata
misto descriere
E, am dat drumul cacanetei, fara filtru deocamdata, ca am impresia ca l-am luat prea mare (e cat inaltimea acvariului, mai ii iese si capul pe/afara). Este un NUBIOS model M05 parca, trebuia sa iau varianta M03. Cu cioata fiarta in 3 ape. Cu 2 pungi de cuartz, una gri inchis, una neagra, plus 2 fire de Crypto. Si o tona de Lintita. Pe care ulterior am scos-o jumate, dar inainte de asta am facut poza, ca mi-au placut umbrele. Va urma...
[Thumb - primul setup.jpg]

[Thumb - primul setup 2.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 22/08/2020 22:22:35


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Cioata inca mai ingalbeneste apa, dar pe caldurile astea sa o tot fierb iarasi... mi s/a cam luat. Am citit la alta postare ca nu se supara betanul pentru un biotop mai intunecat, mai"amazonian" (am citit bine?). Plus ca a inceput sa ii placa sa se ascunda in spatele ei cand te apropii de acvariu. Filtrul il dau la schimb, voi deschide un topic acolo, poate are cineva unul mai mic. E prea mare, se duce pe toata inaltimea apei. Si face valuri mari, plus ca ocupa mult loc... Daca stiti pe cineva cu vreunul mai mic, dati-i/dati-mi de stire, sa facem un schimb poate. Frunzele de Crypto au niscai mazga pe ele, apa e curata (nu a facut mazga la suprafata). Voi face un schimb de 4 litri cu apa tratata si lasata la galeata 3 zile, pana bag un filtru. Cam atat.
[Thumb - filtru acvariu.jpg]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,lemnele elimina tanin,eu iubesc culoarea aceea; inainte prin anii trecuti ai acvaristicii,oamenii puneau plicuri de ceai negru in apa pt a imita biotop amazonian

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
anonym
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2016 23:16:00
Messages: 110
Location: UK- Newcastle
IP:
Offline


Betta nu sunt buni inotatori, iar valurile il vor obosi, au aripioarele foarte mari si obosesc repede. Iar seara el are nevoie de apa cat mai linistita sa poata dormi.
Cel mai bine este un filtru cascada cel mai mic care il gasesti .
Nu adauga alti pesti ca nu are rost, iti va fi greu sa tii sub control un acvariu asa mic.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2020 01:59:42

cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Setupul pare ca s-a stabilizat. Cryptocorina, cum era de asteptat, fara lumina, fara substrat si bagata intr-un pietris cu granulatie 2-4, a sucombat, s-a ars, cum se mai zice. Am luat un alt filtru mai mic, tot Nubios, care arata ca in pozele de mai jos. Nu face valuri, e tip "cascada", sa zicem. Apa s/a limpezit, pistia de la "vecinu" (multumesc inca o data, Raul) pluteste nestingherita. Cioata face setup amazonian, dupa cum se vede in poze... Lui "Jack" ii place, se pare, aceasta viziune sumbra a biotopului sau. Intre timp insa am scos cioata si o mai fierb (inca de maxim 3 ori) apoi schimb apa 40% cu apa tratata si lasata 3 zile la declorinat. Apoi revin cu poze. Pana aici pare ok...? Intreb aici exclusiv "profesorii" in ale betanilor. Ma refer la filtru, biotop... Multumesc anticipat pentru eventualele pareri.
[Thumb - acvariu maro2.jpg]

[Thumb - filtru cascada si pistia2.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2020 11:54:36


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

cirotariu wrote:Setupul pare ca s-a stabilizat. Cryptocorina, cum era de asteptat, fara lumina, fara substrat si bagata intr-un pietris cu granulatie 2-4, a sucombat, s-a ars, cum se mai zice. Am luat un alt filtru mai mic, tot Nubios, care arata ca in pozele de mai jos. Nu face valuri, e tip "cascada", sa zicem. Apa s/a limpezit, pistia de la "vecinu" (multumesc inca o data, Raul) pluteste nestingherita. Cioata face setup amazonian, dupa cum se vede in poze... Lui "Jack" ii place, se pare, aceasta viziune sumbra a biotopului sau. Intre timp insa am scos cioata si o mai fierb (inca de maxim 3 ori) apoi schimb apa 40% cu apa tratata si lasata 3 zile la declorinat. Apoi revin cu poze. Pana aici pare ok...? Intreb aici exclusiv "profesorii" in ale betanilor. Ma refer la filtru, biotop... Multumesc anticipat pentru eventualele pareri.

Cu placere, dar din ce vad in poze ai folosit Eichornia, era si niste pistia in punga, ceva mai mica si putin "paroasa"

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com