[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pesti acvariu 250l  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Symona86
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/07/2020 11:07:35
Messages: 25
IP:
Offline

buna,
Am un acvariu plantat de 250l si ma intereseaza sa adaug noi specii de pesti pe langa cei existenti, cum ar fi 2 discusi, 2 scalari si 2 gourami.
Acum am asa:
4 rainbow fish
5 xipho
5 yellow molly
4 corydoras julli
4 otocinclus
17 neoni
25 guppy
17 galaxy rasbora
5 melci zebra

Intrebarea este cati pesti ar trebui sa intre in acvariu de 250l? La ce pesti trebuie sa renunt ptr a putea adauga cele 6 bucati de pesti de talie mai mare?
Din cate stiu guppy nu se impaca prea bine cu cele 3 specii (discus, scalari si gourami) decat daca ii cumpar de pui.
Voi ce ma sfatuiti?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/07/2020 19:10:59

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

1.Oricum discusii nu sunt pentru ghiveciul acela, 2. Discusii nu se tin cate doi decat in cazul in care cumperi o pereche(nu poti face tu perechea pentru ca nu exista dimorfism sexual si exactitate in determinarea sexelor ai doar la depunere), fiind pesti de card se tin minimum 6 dar 8 e mai bine, 3. Discusii nu se tin in bazin cu substrat decat in cazul in care sunt adulti(peste 12 cm) si si atunci faptul e o provocare si se vede in timp pe ei pentru faptul ca mentinerea igienei e greu de realizat in acvariile cu substrat(la nivelul la care au ei nevoie) cum spuneam asta se oglindeste in timp pe forma, marimea si starea lor, un discus bine tinut trebuie sa depaseasca 17 cm si poate ajunge la 19-20 cm(mai rar 22cm) iar forma trebuie sa fie rotunda nu alungita( numiti triscus sau rachete)- nu inseamna neaparat ca mor doar ca ajung sa arate ca o martoaga de ham comparata cu un pursange, 4. daca vrei sa tii discusi trebuie sa fi pregatit pentru muuulte schimburi de apa(si consistente) unul saptamanal cum faca majoritatea acvaristilor nu ajunge, temperatura trebuie sa fie minimum 28 de grade dar mai bine 30 cine iti spune altfel vorbeste aiurea-n tramvai.
Faptul ca faci ghiveciul acela de pesti americani(centrali si sud) si asiatici denota ca nu ai experienta si ti-as recomanda sa te abtii de la discusi, daca prin discusi te gandesti la cei din varietatile pigeon blood(malboro, red melon etc.) nu mai trebuie sa iei neaparat in considerare cele de mai sus- go for it, fa-ti mana cu ei(eu nici nu ii consider discusi, chestie de gust). A inca un lucru la discusi se calculeaza 50l/ peste adult deci daca renunti la toti pestii cu indulgenta poti tine patru adulti in 250 de litrii deci nici vorba de toata amestecatura nici macar partial

This message was edited 1 time. Last update was at 30/07/2020 21:51:10

[Email]
Symona86
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/07/2020 11:07:35
Messages: 25
IP:
Offline

ocean wrote:1.Oricum discusii nu sunt pentru ghiveciul acela, 2. Discusii nu se tin cate doi decat in cazul in care cumperi o pereche(nu poti face tu perechea pentru ca nu exista dimorfism sexual si exactitate in determinarea sexelor ai doar la depunere), fiind pesti de card se tin minimum 6 dar 8 e mai bine, 3. Discusii nu se tin in bazin cu substrat decat in cazul in care sunt adulti(peste 12 cm) si si atunci faptul e o provocare si se vede in timp pe ei pentru faptul ca mentinerea igienei e greu de realizat in acvariile cu substrat(la nivelul la care au ei nevoie) cum spuneam asta se oglindeste in timp pe forma, marimea si starea lor, un discus bine tinut trebuie sa depaseasca 17 cm si poate ajunge la 19-20 cm(mai rar 22cm) iar forma trebuie sa fie rotunda nu alungita( numiti triscus sau rachete)- nu inseamna neaparat ca mor doar ca ajung sa arate ca o martoaga de ham comparata cu un pursange, 4. daca vrei sa tii discusi trebuie sa fi pregatit pentru muuulte schimburi de apa(si consistente) unul saptamanal cum faca majoritatea acvaristilor nu ajunge, temperatura trebuie sa fie minimum 28 de grade dar mai bine 30 cine iti spune altfel vorbeste aiurea-n tramvai.
Faptul ca faci ghiveciul acela de pesti americani(centrali si sud) si asiatici denota ca nu ai experienta si ti-as recomanda sa te abtii de la discusi, daca prin discusi te gandesti la cei din varietatile pigeon blood(malboro, red melon etc.) nu mai trebuie sa iei neaparat in considerare cele de mai sus- go for it, fa-ti mana cu ei(eu nici nu ii consider discusi, chestie de gust). A inca un lucru la discusi se calculeaza 50l/ peste adult deci daca renunti la toti pestii cu indulgenta poti tine patru adulti in 250 de litrii deci nici vorba de toata amestecatura nici macar partial

Multumesc pentru informatii!
Intr-adevar nu am experienta cu acest gen de pesti, discusi, restul am mai avut si stiu cum se comporta si despre compatibilitate. Insa vazusem un video asemanator cu acest tip de "ghiveci" si am zis sa intreb totusi. Am citit cate ceva despre ei dar ce ai scris tu mai sus nu am vazut nicaieri specificat, nu sunt atat de multe informatii despre ei pe internet sau nu am cautat eu unde trebuie
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com