[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nastere peste Guppy  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
andreigrum
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2020 17:54:52
Messages: 9
Location: Suceava
IP:
Offline

Buna ziua!
Sunt la primul peste guppy care naste. Am o maternitate care era in acvariu pusa cu femela dar pestii nascuti puteau trece prin fundul ei.. in acvariu... nu inteleg de ce.(in acvariu a facut 2 pui)
Am pus repede femela intr un bol separat, in exteriorul acvariului(cu apa din acvariu) unde mi a nascut pana acuma 7 pui, cu siguranta se vor inmulti)
Am o nelamurire, daca ii am in alt bol, pe cei mici, apa cum trebuie oxigenata sa nu moara? O schimb o data pe zi? La 2 zile?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, apa trebuie oxigenata... dar guppy nu-si mananca puii, deci ii poti lasa linistit cu ceilalti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
andreigrum
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2020 17:54:52
Messages: 9
Location: Suceava
IP:
Offline

Pai cum o oxigenez daca nu am filtru in maternitate? Sa schimb jumatate din apa zilnic? Din ce am citit isi mananca puii...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Guppy nu isi mananca puii, in conditii normale. Nu stiu ce ai citit si nici unde.
Daca maternitatea aia e agatata in acvariu, atunci apa e oxigenata oricum.
Daca separi puii/femela in alt vas, atunci trebuie sa oxigenezi apa de acolo...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Adica: schimbi zilnic jumatate de cantitate a apei din bol, cu apa din acvariu. (daca nu poti oxigena apa din bol)

Daca vrei oxigenare directa in bol, (presupun ca ai pompa de aer) se monteaza un split "T" cu robineti de reglaj a debitului, la iesirea din pompa si introduci aer simultan in bazin si bol.
Daca ai si o piatra de aer pentru bol, ar fi bine. (daca nu ai, "merge" si furtunul sa elibereze bulbuci)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Koala,iar suntem la subiectul acesta ^^
Cei mai feroce guppt pe care i.am vazut mancandu.si puii in totalitate,au fost black moscow. Nu stiu daca tine de rasele de guppy,insa crede.ma ca ii terminau,nu se lasau pana nu prindeau tot c3 vedeau miscand. Foarte rar am reusit sa pastrez 1/2/3 pui din diferite nasteri,pt ca nu apucam sa ii vad la timp,iar cand ii vedeam,vedeam cum toti sunt la vanat de pui chiar si printre plante,nu se lasau pana nu ii prindeau,fugareau prin tot acvariul,aveau mereu burtile pline. Acum mi.am luat niste endleri,ceva modele aproape corcite,unde mi.a fatat chiar ieri o femela. Au inceput si astia sa ii inghita,mai precis o femela galbena ii fugarea pana si.a umplut stomacul. Azi vad ca inca mai am pui,in situatia in care am f multa planta invaziva,lasata sa creasca precum un mop. Mai am ceva pui si din fatarile anterioare ale altor endleri, insa doar cativa pt ca mereu sunt mancati. Nu stiu cum de tu chiar nu crezi ca asta chiar se întampla. Nu as vrea sa zic asta,dar te rog crede.ne si chiar citeste sau vezi pe youtube. Repet,black moscow ce ii aveam,erau foarte inversunati. Nu am pui decat ce am pastrat cine stie cum.acum ii corcesc cu endlerii,sa vad ce iese din ei,fiindca din black moscow am ramas doar cu 3 in urma multor socuri termice de care au avut parte iarna asta datorita pisicilor ce se jucau pe langa prize si le stingeau din buton,apasandu.le in fuga.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/07/2020 12:51:45


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragule, nu vreau sa te contrazic... asa o fi, cum zici tu.
Eu am tinut guppy acum patruj' de ani si mereu imi ramaneau pui "in plus". De aceea se si spunea ca "se impuiaza ca iepurii".

Desigur ca totul tine de conditiile particulare ale fiecarui acvariu, dar eu cred ca un bazin plantat moderat si populat cu guppy se va "umple" de pui.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Asta da,dar sa sti ca guppy isi mananca puii ^^.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Eu am tinut guppy acum patruj' de ani si mereu imi ramaneau pui "in plus".

Ehee si guppy erau altfel pe vremea aia ...

Festina lente !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com