[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ramirezi -  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Vreau sa ma bag sa cresc Ramirezi, de cand sunt mic si aveam pesti sunt fanu nr1 la pesti astia .

M-am uitat pe site la nevertebrate si apare dua denumiri
https://www.nevertebrate.ro/papiliochromis-ramirezi-original-27598
https://www.nevertebrate.ro/mikrogeophagus-ramirezi-33009
Eu stiu ca se schimba numele si etc, da care e si care e , ca eu nu mai inteleg nimic, sunt cumva specii diferite si nu stiu?

Stie cineva si poate sa explice.

Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Primul e denumirea mai veche, microgeophagus e denumirea actuala plus ca la primul scrie "original" adica o varianta wild care nu are culori asa vii, la cel de-al doilea e sau forma de cultura: blue german ram-dupa mine varianta cea mai reusita, sau tot o forma salbatica mai colorata, pentru ca am vazut filmari cu din astia foarte colorati si spunea respectivul ca sunt wild. Treaba se intampla la multe populatii de pesti sud americani si centrali cu variatii destul de mari de intensitate de culoare(uneori chiar diferite fata de modelul obisnuit) depinzand de zona/raul de provenienta. Vezi cazuri la carpintis cei mai colorati pe albastru: Rio Hondo mai sunt vre-o doua dar nu-mi vin in minte acum, la umbee cei albastrii Rio Magdalena etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/07/2020 18:40:11

[Email]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Sa ne spui ce ai ales si cum a mers acomodarea, ma bate gandul sa comand si eu in curand. Mersi

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

ocean wrote:Primul e denumirea mai veche, microgeophagus e denumirea actuala plus ca la primul scrie "original" adica o varianta wild care nu are culori asa vii, la cel de-al doilea e sau forma de cultura: blue german ram-dupa mine varianta cea mai reusita, sau tot o forma salbatica mai colorata, pentru ca am vazut filmari cu din astia foarte colorati si spunea respectivul ca sunt wild. Treaba se intampla la multe populatii de pesti sud americani si centrali cu variatii destul de mari de intensitate de culoare(uneori chiar diferite fata de modelul obisnuit) depinzand de zona/raul de provenienta. Vezi cazuri la carpintis cei mai colorati pe albastru: Rio Hondo mai sunt vre-o doua dar nu-mi vin in minte acum, la umbee cei albastrii Rio Magdalena etc.


Multumesc de raspuns, am sa aleg varianta mai ieftina ca sunt zgarcit plus vin mai tineri si se vor acomoda mai usor la apa care vine pe teava mea, asta in teorie si stii tu "practica ne omoara".

raul.tatulescu wrote:Sa ne spui ce ai ales si cum a mers acomodarea, ma bate gandul sa comand si eu in curand. Mersi


Ideea e asa, acomodat putin spus ei vor sta 3 luni in acvariu de carantina si abia apoi in acvariu in care for sta pana se aleg 2 perechi sper eu din 8-10 buc, asta daca ajung pana acolo.


Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com