[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras bolnav! Va rog ajutati-l.  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
helpmyfish
Junior member

Joined: 15/06/2020 15:15:01
Messages: 5
IP:
Offline


Bun? ziua am un caras comet? care st? într-un acvariu de 60 l flitrat, cu o temperatur? de 28 °C. Pe fund sunt pietricele si scoici. Are in acvariu si o planta . De câteva zile am observat o umfl?tur? mare sub aripa superioara care acum are o pat? alb? (pare pu?in pufoas?) de aprox 1 cm. Arata ca si cum i-ar fi cazut solzii si in jur se vede sange. Carasul are 2 ani si sta singur in acvariu. Astazi partea alba a cazut si acum are o rana deschisa, insa nu pare sa sangereze. Mereu inoata dintr-o partea in alta a acvariului foarte repede. Pare sa il doara pentru ca isi misca gura si apripile foarte repede. Va rog ajutati-l chair nu stiu ce sa ii fac
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Spune te rog mai multe detalii despre acvariu (lumina,filtrare,plante,substantele care le folosesti etc.)
Pune si niste poze te rog
Declorinezi apa sau folosesti un conditioner (biotopol,aqauasafe,aquatan)?
Carasii sunt pesti de apa rece deci temperatura de 28 este prea mare.
Mentine macar 25-24 grade
Scoate scoicile de acolo! Pestele se poate rani in ele si cresc duritatea apei!

[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa descriere pare o rana (probabil de la scoici) cu o infectie secundara cu ciliate,dar nu imi pot da cu parerea pana nu vad o poza
[WWW]
helpmyfish
Junior member

Joined: 15/06/2020 15:15:01
Messages: 5
IP:
Offline

poze inainte si dupa ce a cazut partea alba a ranii
[Thumb - 70592B2A-47DB-401F-BB21-F96C5EA7DC2D.jpeg]

helpmyfish
Junior member

Joined: 15/06/2020 15:15:01
Messages: 5
IP:
Offline

o sa ii scot scoicile din apa.
[Thumb - 5150BE73-9394-421D-91C5-F6790A86530A.jpeg]

helpmyfish
Junior member

Joined: 15/06/2020 15:15:01
Messages: 5
IP:
Offline

acvariul are pe capac un neon care nu e aprins mereu. Camera in care se afla acvariul este luminoasa, dar nu bate soarele direct pe el. Filtrul este eheim aquaball 60 si ii spal buretii saptamanal. De asemenea, filtrul a venit impreuna cu acvariul. In apa este o singura planta, Cryptocoryne undulatus. Am lasat de fiecare data apa intr-un bol fara capac inainte sa o pun in acvariu pentru 8-9 zile. Singura substanta pe care o folosesc este de limpezire: easy life filter medium. Tin sa mentionez ca am peste de 1 an si folosesc substanta de curatare de atunci. Mancarea lui este JBL novo granocolor si nu am schimbat tipul de granule de cand l-am cumparat. Multumesc pentru timpul acordat!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu mai spala filtrul! Distrugi bacteriile benefice care realizeaza ciclul azotului! Buretii ii clatesti doar atunci cand observi ca debitul scade considerabil in apa din acvariu! Incearca sa tai cea mai mare parte din burete si sa adaugi in schimb sera minisiporax (pentru o filtrare imbunatatita).
Incearca un tratament profilactic cu sera omnipur






















[WWW]
helpmyfish
Junior member

Joined: 15/06/2020 15:15:01
Messages: 5
IP:
Offline

multumesc de sfaturi
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com