[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pesti+creveti in acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bianca T.
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/06/2020 17:27:03
Messages: 26
IP:
Offline

Salut,

Urmeaza in cateva saptamani sa imi populez acvariul de 112 L si vreau obligatoriu sa am creveti, insa in afara de a-i pune cu Guppy, nu am alte idei. Ma puteti ajuta cu o parere legata de ce alte specii de pesti se inteleg cu crevetii? *Mentionez ca duritatea apei e scazuta in Cluj, deci se exclud pestii care prefera apa dura*
Legat de Guppy, m-am gandit sa pun doar masculi pentru a nu se inmulti, credeti ca devin agresivi unii cu ceilalti daca nu se înmultesc?

Astept pareri!

P.S. Cand imi aduc pestii, acestia trebuie tinuti in carantina cam 1 saptamana inainte de a-i baga in acvariu pentru a exclude o eventuala boala? *am auzit si o astfel de idee*
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Raspuns, doar pentru creveti:

Neonii, ancistrus, corydoras. sunt absolut neinteresati de creveti. (din putina mea experienta, doar)

Cu vivipari, nu scriu nimic ca nu am. (oricum, nu vreau in bazin "iepuri ori melci ca si proliferare")




Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Neonii papa pui de creveti f?r? ru?ine. De asemenea, nici gupii nu sunt mai prejos. Insa in 112l, plantat binisor, nu vei avea probleme cu ei.
[ICQ]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Asa o fi...
Neonii mei , nu papa pui de creveti.
Si am multi....

In 112L plantat binisor, este faza de sansa ori reglaj natural... (cu vivipari)

This message was edited 2 times. Last update was at 15/06/2020 00:09:59


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Ember tetra mai sunt pesti interesan?i si mici care ii mai poti gasi prin Cluj
Legat de carantina e recomandat sa ii ti in caz ca au ceva boli, asa ar trebui sa faca toata lumea in teorie .

This message was edited 1 time. Last update was at 15/06/2020 09:28:58


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Bianca T.
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/06/2020 17:27:03
Messages: 26
IP:
Offline

Si legat de Guppy, acestia pot sta doar masculi de mai multe tipuri in acelasi acvariu? Sau devin agresivi din cauza ca nu se pot imperechea? *Nu vreau sa ajung cu pestii in cazuri de suprapopulare si sa n-am unde sa-i duc*.
#Rari, unde se gasesc ember tetra in Cluj?
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Poti tine si numai masculi, am mai auzit de de astfel de cazuri, deci ar trebui sa fie ok.
Eu am luat de la zoomania Iulis Mall inainte de pandemie,momentan nu stiu daca mai au. Daca nu poti suna la crescatoria din jucu ca de acolo se aprovizionaza majoritatea magazinelor din Cluj.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Ar fi bine initial sa iei crevetii si abia mai apoi pestii

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Bianca T.
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/06/2020 17:27:03
Messages: 26
IP:
Offline

Da, true! Ma gandeam si la varianta cu intai sanitarul, apoi crevetii si la final pestii. Am auzit si de jucu, cred ca ma orientez si inspre ei. Merci de ajutor

O ultima intrebare, poate putin cam proasta, dar de incepator, ar fi ca daca vreau sa imi mai plantez acvariul (am observat ca am prea putin gazon) ar fi vreo problema daca scot 90% din apa (cu acvariul plin e mult prea greu si riscant de plantat), dupa plantare sa se puna inapoi 70% din acea apa si restul de 20% apa proaspata? Practic, sa pun mare parte din apa de acvariu inapoi.
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Uite cum fac eu cand vreau sa plantez acvariu aprox 100l.La schimbul de apa scot cam 40%din apa si pun plantele si completez cu apa proaspata. Daca o sa faci cum ai zis e foare posibil ca in momentul in care pui apa inapoi plantele sa iasa din substrat.Gazonul creste greu la inceput, ai rabdare. Daca vrei plante care nu au nevoie de fertilizare suplimentara recomand bucephalandra, echinodorus, anubias, hygrophilla si daca vrei sa ocupi o mare parte din acvariu poti cu microsorium.
De asemenea pt creveti ar fi bun niste moss si bile cladophora daca iti plac.
Si nu fertiliza daca ai creveti in acvariu sunt sensibili la fier si e riscul sa ii omori.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Bianca T.
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/06/2020 17:27:03
Messages: 26
IP:
Offline

Ca gazon am Glossostigma si am din gama MasterLine fertilizanti precum micronutrienti, macronutrienti si carbon lichid (pe care ii pun zilnic). Chestia cu glossostigma e ca le-am plantat cam cu 1 cm - 2 cm distanta intre ele si tare mi-i greu sa cred ca se extind in laterale. Idealul meu e sa fac un covor din gazon ca sa arate natural. Momentan vad ca doar se inalta. De aceea am zis ca vreau sa mai iau gazon. Am toate plantele luate invitro si am inclusiv moss (java). O sa fac cum ai zis tu si o sa scot cam 40% din apa.
[Thumb - IMG_20200615_132846.jpg]

rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Atunci mai bine asteptam sfatul unui gradinar.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Bianca T.
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/06/2020 17:27:03
Messages: 26
IP:
Offline

Merci oricum de ajutor
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Incepe cu RCS - adica cu neocaridina. Nu sint pretentiosi referitor la parametrii apei. Daca le faci adaptarea in 1-2 ore nu o sa ai probeleme cu ei.

Singurii pesti care sint complet compatibili cu crevetii sint cei care o dieta aproape strict ierbivora. Ancistrus, Pleco, Sewelia Lineolata se incadreaza aici . Toti ceilalti vor urmari puii de creveti, inclusiv microrasbora sau ember tetra. Totusi multi pui de creveti vor scapa daca au unde sa se ascunda. In mod uzual in plante destul de dese ca sa nu poata fi urmariti puii. In muschi de exemplu. Incepe cu Java Moss - e cel mai usor de crescut. Ancistrus si pleco au obiceiul sa sape in substrat ca sa se ascunda si nu prea o sa faca bine la un covor. Pleco e mult prea mare pt. 100 litri. Ajunge fara probleme la 20-50 cm (am vazut de 35cm lungime) si ar putea fi tinut macar intr-un acvariu de 4-500 litri - 200 litri e mult prea putin. Ancistrusii daca nu au unde sa se ascunda isi fac loc singuri in substrat si o sa scoata plantele. Merita sa ii ai 2-3 ani pina cind ajung la 10-12cm. Mai ramine Sewelia - dar il cunosc prea putin. Eu am ancistrusi ,RCS si de 3 luni Trichogaster Lalius. Cit timp am avut doar ancistrusi si rcs s-au inmultit de zor si unii si altii. De cind am Gourami numarul crevetilor a scazut mult.

Referitor la covor cerintele sint cam aceleasi - lumina puternica, CO2 si fertilizare in coloana de apa (inclusiv la Glosostigma Elatioides). Valabil si la HC sau HM. Ai putea incerca cu Micranthenum Umbrosum - creste bine (la mine) fara CO2 si cam cu 20% din Masterline (1+2+3). Cind bagam si CO2 trebuia sa il tund cel mult la 2 saptamini.

Plantele de multe ori se adapteaza mult mai incet decit am vrea noi la conditiile noi dintr-un acvariu - in luni de zile. Un pescar are rabdare 2-3 ore ca sa agate un peste. S-ar putea sa ai rabdare 2-3 saptamini ca sa vezi ca o planta a inceput sa creasca. Si poate ca in citeva luni o sa vezi ca se inmulteste. Si cica pescarii au rabdare.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/06/2020 20:48:34


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca vei crede ca lucrurile astea evolueaza lent ai aici un articol:

https://atlas-geografic.net/bonsaiul-varsta-de-393-ani-care-supravietuit-bombei-de-la-hiroshima/

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Bianca T.
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/06/2020 17:27:03
Messages: 26
IP:
Offline

Ma gandeam la un singur ancistrus (ca sa nu se inmulteasca) si tocmai fiindca citisem ca sanitarii corydoras scormonesc in gazon.

Momentan, acvariul meu nu dispune de un sistem de co2, dar urmeaza sa imi iau si cel mai probabil mai astept sa vad daca mi se extinde gazonul ce il am acum ca sa stiu daca mai are rost sa il suplimentez. Lumina imi merge 6 ore pe zi, de saptamana viitoare trec la 7 ore (cu 2 leduri de 18 W venite la pachet cu ac acvariul). *Aici astept o parere legata de vreun fel de leduri, daca exista mai bune/eficiente pentru plante, aici nu ma pricep*.

Dar cu Guppy poate totusi se inteleg crevetii (am acvariul bine plantat, asta daca mi se prind/cresc toate plantele). Imi plac mult mai mult Guppy pentru coloritul lor, ba chiar initial am vrut Betta, dar am renuntat la ei in favoarea crevetilor.
P.S. Daca bonsaiul ala a reusit sa supravietuiasca, orice e posibil. )

This message was edited 2 times. Last update was at 15/06/2020 22:20:32

calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Cei mai siguri pesti de pus cu crevetii sunt cei din familia Boraras. Ex https://www.nevertebrate.ro/boraras-brigittae-9202
https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=boraras
Sunt in jur de 2 cm si nici cu pui de creveti nu au treaba.
Daca vrei sa pui Guppy, doar pui de creveti ar candida ptr pranzul lor . Crevetii scapa si daca stau cu pesti de dimensiuni mai mari, daca acvariul este bine plantat si sa ai Java Moss(toate din clasa Moss) , Monosolerium Tenerum etc. Dar merita sa te risti dupa ce ai invatat sa ii inmultesti, si daca ai pierderi sa apuci sa ai altii.
Succes cu aceasta frumoasa pasiune!

This message was edited 2 times. Last update was at 15/06/2020 22:40:39


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Bianca T.
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/06/2020 17:27:03
Messages: 26
IP:
Offline

Multumesc!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com