[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalari umflati  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

Buna seara, ca sa incep "povestea", de aproximativ o luna, o luna si ceva au aparut alge in acvatiu, le plante, pe geamuri, pe pietre (m-am resemnat deja, nu mai stiu ce sa le fac, curat zilnic acvariul si o data la 2-3 zile schimb apa). Cineva mi-a sugerat ca as avea prea putine plante, asa ca ieri am mai cumparat doua, le-am clatit cand am ajuns acasa cu ala oparita, le-am lasat 2 ore in apa din acvariu (de la schimb), si apoi le-am asezat in acvariul cu pesti.
Astazi dimineata, toti pestii erau bine, le-am dat mancare (viermi congelati, cumparati ieri), si dupa vreo ora am observat 2 scalari foarte umflati, care stateau intr-o singura parte a acvariului, nu se miscau, nu faceau absolut nimic. Le-am stins lumina la pranz si pe la 19 aratau la fel ca înainte, si-au revenit si sunt bine.
Acum sunt ok, dar de la ce ar putea fi?
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

De la mancare. Si eu am un scalar care manaca congelate pana cand aproape explodeaza.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

rari wrote:De la mancare. Si eu am un scalar care manaca congelate pana cand aproape explodeaza.



Le-am dat acum sa manance si iar s-au umflat. O fi mancarea stricata? Mananca de cand i-am luat viermi congelati, acelasi tip, aceeasi firma... azi dimineata a fost prima oara cand le-am dat din pachetul acesta, nu stiu ce e cu ei.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2020 20:48:39

rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Mancarea nu e stricata, dar hrana congelata nu se da de mai mult de 2 ori pe saptamana. Cati litri are acvarul, cati scalari ai si ce alti pesti mai ai daca nu sunt singuri in acvariu si ce filtrare? Si ce plante ai luat de le-ai oparit?

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Si ar fi bine a sa ai un sigur topic in care descrii acvariul si pui fiecare problema acolo, mai ales daca esti la inceput.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com